Jakie są muzyczne gusta polskiej młodzieży? - sprawdziło to Narodowe Centrum Kultury

autor: Sylwia Krassowska

10.02.2019, 12:44, akt. 11.02.2019, 16:38

Narodowe Centrum Kultury postanowiło zbadać, jakie są muzyczne gusta polskiej młodzieży. Okazało się, że muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie. Najczęściej jest to rap/hip-hop, a także pop.


Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Jakie są muzyczne gusta polskiej młodzieży? - sprawdziło to Narodowe Centrum Kultury - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Narodowe Centrum Kultury zbadało preferencje i gusta muzyczne polskich nastolatków. W specjalnym badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące osób w wieku 12-17 lat. Otrzymane wyniki pozwoliły ustalić, jakiej muzyki słucha polska młodzież.


Jakiej muzyki słucha polska młodzież? 

Muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie (99%). Jakiej? Najczęściej wskazywana była muzyka rap/hip hop (59%), potem pop (62%), a dalej rock (33%), disco polo i dance (po 8%). 


To jest wybór ludzi, którzy śpiewają o jakiś problemach współczesności, to są dojrzali raperzy, którzy okres młodzieńczego buntu mają już dawno za sobą, ale z ich przekazem identyfikuje się młodzież, okrywają podobne problemy. Ponadto, młodzież korzysta z muzyki, która pełni funkcję użytkową, rozrywkową, taneczną, jeśli mówimy o muzyce pop - zauważa kulturoznawca dr Wojciech Siwak z Uniwersytetu w Białymstoku.


Przede wszystkim rap 

Jacy są ulubieni artyści młodych ludzi? Zestawienie otwiera polski raper Paluch, tuż za nim Rihanna, na trzecim miejscu - Szpaku. W czołówce ewidentnie prowadzą raperzy. W dwudziestce ulubionych artystów znaleźli się również: Eminem, Quebonafide, Taco Hemingway, Bedoes, Peja, Popek, Reto i Kali. Ulubieni wykonawcy popu to artyści zagraniczni. Listę otwierają dwie amerykańskie wokalistki: Rihanna oraz Ariana Grande.

Z badania wynika zatem, że jeśli rap, to zdecydowanie wygrywają polscy wykonawcy, a jeśli pop, to artyści zagraniczni.


Wśród osób słuchających rocka największą popularnością cieszą się legendy: Queen oraz Metallica. Jak zauważa dr Wojciech Siwak, wpływa na to przemysł muzyczny i filmowy.

Wśród tych wyborów jest Queen. Sukces "Bohemian Rhapsody" to jest powrót do klasyki; słuchamy tego, czego słuchali kiedyś nasi rodzice, a może i dziadkowie - dodaje.


Wykształcenie rodziców a słuchane gatunki muzyczne 

Co ciekawe, gusta muzyczne nastolatków są związane z wykształceniem ich rodziców. Wyraźnie powyżej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 proc. matek oraz 35 proc. ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Wyraźnie poniżej średniej jest wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23 proc. matek oraz 14 proc. ojców ma wykształcenie wyższe).


Pełne wyniki badania wraz z komentarzem i tabelami można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.


Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach


Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?



O muzykach, którzy również malują


Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?



Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium


Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.



Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka


To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.



Wybitne prace młodych twórców z łomżyńskiego Plastyka


Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.



35 lat Piorunersów


Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.



"Wniebogłos" w Teatrze Wierszalin. To spektakl, który ma dawać nadzieję


To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.



Przyszli wspominać Andrzeja Strumiłłę, a powitał ich głos artysty


W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.



Wystawa dzieł Stefana Rybiego "Przyglądając się światu"


Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok