Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Jakie są muzyczne gusta polskiej młodzieży? - sprawdziło to Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury postanowiło zbadać, jakie są muzyczne gusta polskiej młodzieży. Okazało się, że muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie. Najczęściej jest to rap/hip-hop, a także pop.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Narodowe Centrum Kultury zbadało preferencje i gusta muzyczne polskich nastolatków. W specjalnym badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące osób w wieku 12-17 lat. Otrzymane wyniki pozwoliły ustalić, jakiej muzyki słucha polska młodzież.
Jakiej muzyki słucha polska młodzież?
Muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie (99%). Jakiej? Najczęściej wskazywana była muzyka rap/hip hop (59%), potem pop (62%), a dalej rock (33%), disco polo i dance (po 8%).
To jest wybór ludzi, którzy śpiewają o jakiś problemach współczesności, to są dojrzali raperzy, którzy okres młodzieńczego buntu mają już dawno za sobą, ale z ich przekazem identyfikuje się młodzież, okrywają podobne problemy. Ponadto, młodzież korzysta z muzyki, która pełni funkcję użytkową, rozrywkową, taneczną, jeśli mówimy o muzyce pop - zauważa kulturoznawca dr Wojciech Siwak z Uniwersytetu w Białymstoku.
Przede wszystkim rap
Jacy są ulubieni artyści młodych ludzi? Zestawienie otwiera polski raper Paluch, tuż za nim Rihanna, na trzecim miejscu - Szpaku. W czołówce ewidentnie prowadzą raperzy. W dwudziestce ulubionych artystów znaleźli się również: Eminem, Quebonafide, Taco Hemingway, Bedoes, Peja, Popek, Reto i Kali. Ulubieni wykonawcy popu to artyści zagraniczni. Listę otwierają dwie amerykańskie wokalistki: Rihanna oraz Ariana Grande.
Z badania wynika zatem, że jeśli rap, to zdecydowanie wygrywają polscy wykonawcy, a jeśli pop, to artyści zagraniczni.
Wśród osób słuchających rocka największą popularnością cieszą się legendy: Queen oraz Metallica. Jak zauważa dr Wojciech Siwak, wpływa na to przemysł muzyczny i filmowy.
Wśród tych wyborów jest Queen. Sukces "Bohemian Rhapsody" to jest powrót do klasyki; słuchamy tego, czego słuchali kiedyś nasi rodzice, a może i dziadkowie - dodaje.
Wykształcenie rodziców a słuchane gatunki muzyczne
Co ciekawe, gusta muzyczne nastolatków są związane z wykształceniem ich rodziców. Wyraźnie powyżej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 proc. matek oraz 35 proc. ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Wyraźnie poniżej średniej jest wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23 proc. matek oraz 14 proc. ojców ma wykształcenie wyższe).
Pełne wyniki badania wraz z komentarzem i tabelami można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.
BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.
Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach - to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku - i to w chłodny, grudniowy wieczór.
Za nami pierwsza premiera spektaklu VR w regionie. Jeszcze w niedzielę (15.12) w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. "Dedal" to tytuł spektaklu, do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.
Mówi się o slamach jak o zjawisku - łączą pokolenia, pozwalają na ekspresję poetycką ludziom, którzy są kreatywni. A podlaskie slamy cieszą się wyjątkową sympatią uczestników. Jest na nich coraz więcej publiczności.
W Galerii przy ul. Wiktorii 5 można popatrzeć na chmury. Autorka fotografii Magdalena Topczewska sama mówi, że zapatrzyła się w niebo. Wygląda za okno co chwila, podczas wykładu, podając obiad, jadąc autem. Co tam znajduje? Czym są te chmury? Jak o nich mówi? Zauważa i przepowiada zmiany pogody, a może dostrzega tam kształty, których brakuje gdzie indziej? O to wszystko pyta...
Absolwenci tego wydziału są solistami, członkami orkiestr w kraju i za granicą, pracują w szkołach w całym regionie i poza nim. Białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obchodzi 50-lecie.
Wielbiciele uniwersum amerykańskiego pisarza Franka Herberta czekali na ten serial z niecierpliwością i fascynacją dziecka zaglądającego pod bożonarodzeniowe drzewko. Bo producenci “Diuny: Proroctwa” sprawili świąteczny prezent tym, którzy po przeczytaniu wszystkich książek Herberta i jego syna, obejrzeniu “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha, dwóch części opowieści...
"Nikt nie powrócił" to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w tykocińskiej synagodze. Jest poświęcona znaleziskom, które archeolodzy wydobyli z ruin nieistniejącego już domu przy Placu Czarnieckiego.
Tym razem zamiast bohaterów z "Mysiej doliny", są misie, żubry, łosie, ludzie i tylko jeden mały gryzoń - Jaśmina. Tacy są bohaterowie książki dla dzieci "Opowieści Puszczy. Zaklęci w niedźwiedzie"
Prowadzący:
Andrzej Bajguz