Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W "Podróżach po kulturze" analizujemy sto lat polskości w naszej kulturze
11 listopada odmieniamy słowo "ojczyzna". Tego dnia świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my sprawdzamy - jakie są wątki polskości w naszej kulturze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
11 listopada odmieniamy słowo "ojczyzna". Tego dnia świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my sprawdzamy - jakie są wątki polskości w naszej kulturze.
Zbieramy sto lat naszej polskości w kulturze: jak literatura mówi o naszej ojczyźnie, czy wątki narodowe słychać w muzyce, jak wielkie są ślady Podlasian w filmie, jaka była przestrzeń wokół nas w odradzającej się Polsce (także w naszym regionie), co grał teatr z dwudziestolecia międzywojennego i co tworzyło tamten świat kultury.
Nasi goście mówią o tym, co tworzy kulturę.
Wystawa w Marszandzie
Wolność odmieniana na kilkanaście sposobów. W Galerii Marszand przy ul. Kilińskiego w Białymstoku do końca listopada można oglądać wystawę "Odcienie wolności" - prace pokazują malarze skupieni w Związku Artystów Plastyków. M.in. nasi rozmówcy Jacek Niekrasz, Grzegorz Radziewicz i Krzysztof Koniczek.
"Odcienie Wolności" to kolejna wystawa zbiorowa w Galerii Marchand. Artyści biorący udział w wystawie: Basia Bańka, Artur Chaciej, Marek Chomczyk, Igor Drozd-Duszyński, Maria Dziopak, Michał Janczuk, Krzysztof Koniczek, Bożenna Leszczyńska, Boguslaw Lustyk, Jacek Niekrasz, Tadeusz Nieścier, Iwona Ostrowska, Grzegorz Radziewicz, Stefan Rybi, Piotr Siedlecki, Hanna Siemionow, Margarita Vityaz, Zbigniew Waszczeniuk, Józef Wojciechowski. Będzie można zobaczyć jak interpretują słowo "Wolność".
Wątki narodowe w muzyce
100-lecie odzyskania Niepodległości - to też okazja, by wspomnieć o tym, jak ważna dla nas jest muzyka. Czy wątki narodowe słychać w twórczości polskich kompozytorów i czy możemy czuć dumę z naszych twórców? O tym rozmawiamy z kierownikiem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej Mirosławem Jackiem Błaszczykiem.
Polskie kino starsze od Niepodległej
Film to ten szczególny gatunek sztuki, który jest niemal rówieśnikiem Niepodległej. W tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny. Z tej podwójnej okazji postanowiliśmy tropić ślady Podlasian w filmie.
Polskie filmy to propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kinie. Warto dodać, że w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości bilety na większość seansów w Kinie Forum w niedzielę (11.11) po 11 złotych.
Konferencja w 200. rocznicę debiutu Mickiewicza
W jakich okolicznościach powstał i ukazał się pierwszy utwór Adama Mickiewicza? Jak wyglądały początki twórczości innych romantyków z Polski, Europy, a nawet Ameryki? To tylko niektóre z tematów dwudniowej konferencji, która zakończyła się w sobotę (10.11) w Białymstoku. Konferencja odbyła się w 200. rocznicę debiutu poetyckiego Adama Mickiewicza i, jak zapewniają organizatorzy spotkania, była zapowiedzią cyklu narodowych rocznic mickiewiczowskich.
Galeria Portretów Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby
To jest swoista rzeźbiarska kronika Rzeczypospolitej. W Muzeum Rzeźby możemy oglądać Galerię Portretów Wielkich Polaków - wystawę, która może inspirować do poznawania narodowej historii.
Zobaczymy w niej koło 30 rzeźb, które wyszły spod ręki Alfonsa Karnego. Kilka portretów rzeźbiarskich pokazywanych jest w Galerii Wielkich Polaków po raz pierwszy. Dodajmy, że nowe dzieła do kolekcji Muzeum kupiło m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.
"Pierwsze lata niepodległości" w Muzeum Wojska
"Pierwsze lata niepodległości" to tytuł najnowszej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa - mówi Marcin Koziński z Muzeum Wojska. Autorzy ekspozycji dużo miejsca poświęcają walce o granice odradzającego się państwa m.in. powstaniom: śląskim, wielkopolskiemu i sejneńskiemu.
Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic.
Wystawa "Pierwsze lata niepodległości" przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1939, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
Architektura 20-lecie w Białymstoku
Architektura dwudziestolecia w Białymstoku i regionie. Czy mamy jeszcze takie ślady jak pomnik-symbol - kościół św. Rocha? Jak odbudowywano Białystok tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Jakie słynne obiekty wtedy powstały, jaka architektura dominowała, jak wyglądało planowanie przestrzenne? Z historykiem Wiesławem Wróblem rozmawia o tym Andrzej Bajguz.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz