Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | LasFest2018 – festiwal teatralny w leśnej scenerii
Są festiwale uliczne, miejskie, a w tym roku twórcy teatralnej Grupy Coincidentia proponują LasFest 2018 - Edycję Dziką.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To będzie pierwsza odsłona międzynarodowego festiwalu teatralnego, który odbędzie się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, w okolicach Zabłudowa.
Między 9 a 15 sierpnia na leśnej scenie zobaczymy spektakle, koncerty, prace laboratoryjną artystów z Polski, Holandii, Niemiec i Izraela - mówi kierownik artystyczny festiwalu Paweł Chomczyk.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: info.solniki44@gmail.com
Program festiwalu LasFest 2018:
LasLab:
- "Try out Hamlet" - pokaz pracy w toku Mannes/Christl/Bielski/Laskowski/Coincidentia (Polska/Niemcy) - 9.08 godz. 20:00
Gatunki występujące w Polsce:
"Huljet, huljet" Teatr Figur/Polska - 10.08 godz. 18:00, 19:15, 20:30
"Straszka pospolita" Grupa Coincidentia/Polska - 13.08 godz. 18:00
Gatunki rzadko występujące w Polsce:
"And my Heart Almost Stood Still" Ari Teperberg/Izrael - 11.08 godz. 20:00
"Rusty Nails & Other Heroes” TamTam Objectentheater/Holandia - 12:08 godz. 18:00
"3 Acts. The silent song of forwardness" Antje Töpfer/Niemcy - 14:08 godz. 20:00
Spotkania z szyszkami:
- Rozmowa z artystami zaangażowanymi w projekt "Try out Hamlet" - 09.08 (po pokazie około godz. 21:00)
- Rozmowa z twórcami spektaklu "Rusty Nails & Other Heroes" TamTam Objectentheater - 12.08 (po pokazie około godz. 19:30)
Rykowisko:
"Songs of Bob Dylan" Łukasz Lach/Polska - 15.08 godz. 20:00
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek.
Prawie milion wypożyczonych książek oraz niespełna pięćdziesiąt tysięcy użytkowników. Książnica Podlaska co roku bije rekordy i 2024 również zapisuje jako udany.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz