"Kurpie Zielone" obchodzą swoje 65-lecie

autor: Andrzej Bajguz, Marcin Gliński

23.06.2018, 07:55, akt. 24.06.2018, 09:45

Jubileusz 65-lecia obchodzi w tym roku jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim - "Kurpie Zielone". Zespół dał blisko 2 tys. koncertów, występował w ponad 20 krajach.


Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", fot. Monika Kalicka
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
"Kurpie Zielone" obchodzą swoje 65-lecie - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na jednej z prób przed jubileuszowym koncertem był Andrzej Bajguz  | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jubileuszowy koncert "Kurpii Zielonych"

W sobotę (23.06) po południu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert, którego program był przygotowywany przez dwa lata, a kilka kompozycji - miało swoją premierę. 

W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło oczywiście zabraknąć opracowań choreograficznych polskich tańców narodowych do muzyki operowej Moniuszki

 - mówi kierownik artystyczny i choreograf zespołu Mariusz Żwierko.

Zespół "Kurpie Zielone" powstał w 1953 roku dzięki inicjatywie prof. Stefana Sobierajskiego, który zbierał pieśni i melodie - chciał kultywować rodzime tradycje. Przez wiele lat repertuar "Kurpi Zielonych" był oparty głównie na tradycjach podlaskich i kurpiowskich, z czasem zespół też chętnie zaczął prezentować pieśni i tańce z innych regionów Polski. Zespół dał blisko 2 tys. koncertów, na których zanotowano ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki.

Zespół działa przy WOAK w Białymstoku

Od wielu lat "Kurpie Zielone" działają przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. 

To wielka radość obserwować, jak zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą młodzi ludzie, powstają nowe, przepiękne choreografie, nowa muzyka

- mówi dyrektor tej instytucji Cezary Mielko.

"Kurpie Zielone" to jeden z najdłużej działających amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce. To - jak mówią twórcy i artyści - wizytówka województwa podlaskiego. Liczy ponad 120 osób, oprócz grupy dorosłej, są też grupy dziecięce i młodzieżowe.

- Co ważne, wreszcie mamy zachowaną ciągłość pokoleń, ponieważ są aż trzy grupy dziecięce i jedna młodzieżowa. To ci, którzy będą zdobywali umiejętności, by za kilka lat błyszczeć na scenie jak nasi dorośli "Kurpiacy" - mówi Cezary Mielko.

źródło: PAP


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok