Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Pamiętam niewiele, prawie nic" - to cytat z Anety Prymaka-Oniszk - autorki książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Teraz powstanie spektakl inspirowany historią Bieżeństwa, a ważną rolę będzie w nim odgrywać właśnie pamięć.
Co się dzieje, gdy przywołujemy wspomnienia? Co się wydarza, gdy zapominamy? Co czujemy, gdy patrzymy na zdjęcia tych, których już nie ma? Pracownia Sztuki Społecznej i Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają nas do współtworzenia sztuki "Bieżenki". Twórcy przedstawienia chcą, by wspomnienia te ogniskowały się wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć i sąsiadek. Umiejętności sceniczne nie są wymagane.
To kolejne wspólne przedsięwzięcie Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku i reżysera Michała Stankiewicza, w którym najważniejsza rolę odgrywają nieprofesjonalni aktorzy, ich pamięć i emocje. Michał Stankiewicz wrócił właśnie z Olimpiady Teatralnej w Indiach, gdzie prezentował "Metodę ustawień narodowych", a inna sztuka "Come true" o roli widzów w spektaklu dostała nagrodę publiczności na Top Off festiwalu.
Z socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyną Niziołek i reżyserem Michałem Stankiewiczem rozmawia Andrzej Bajguz.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz