Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Płyta z oratorium nagranym przez chór OiFP zdobyła nagrodę ICMA 2018
W Katowicach wręczono prestiżowe nagrody International Classical Music Awards. Wyróżnienie jest przyznawane za najlepsze płyty CD i DVD oraz wyjątkowe działania w sferze muzyki klasycznej. Uroczysta gala odbyła się w budynku NOSPR-u, z czego cieszy się dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa.
Sala jest ukoronowaniem tego, co zrobiono w mieście nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także przemiany z miasta przemysłowego w kulturalne. NOSPR to nie tylko gospodarz uroczystości, ale także jeden z laureatów. Orkiestra otrzymała nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia. Jak zaznacza Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry, to ukoronowanie ostatnich lat przemian, jakie zachodzą w orkiestrze i samym mieście. Jego zdaniem, to co działo się w ciągu ostatnich kilku lat w Katowicach przełożyło się na pracę samych muzyków, a ta nagroda to zwieńczenie ich wysiłków.
Oprócz NOSPR-u, nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia otrzymało także Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wśród nagrodzonych znalazło się także kilku artystów z Polski, to m.in. Krystian Zimerman, Szymon Nehring, Opera i Chór Filharmonii Podlaskiej, czy Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Łącznie jurorzy przyznali ponad 20 nagród.
Nagrodzony album "Quo vadis", nagrany przez chór OiFP, zebrał bardzo dobre recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie "Gramophone". Został też płytą miesiąca portalu MusicWeb International.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz