Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Płyta z oratorium nagranym przez chór OiFP zdobyła nagrodę ICMA 2018
W Katowicach wręczono prestiżowe nagrody International Classical Music Awards. Wyróżnienie jest przyznawane za najlepsze płyty CD i DVD oraz wyjątkowe działania w sferze muzyki klasycznej. Uroczysta gala odbyła się w budynku NOSPR-u, z czego cieszy się dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa.
Sala jest ukoronowaniem tego, co zrobiono w mieście nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także przemiany z miasta przemysłowego w kulturalne. NOSPR to nie tylko gospodarz uroczystości, ale także jeden z laureatów. Orkiestra otrzymała nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia. Jak zaznacza Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry, to ukoronowanie ostatnich lat przemian, jakie zachodzą w orkiestrze i samym mieście. Jego zdaniem, to co działo się w ciągu ostatnich kilku lat w Katowicach przełożyło się na pracę samych muzyków, a ta nagroda to zwieńczenie ich wysiłków.
Oprócz NOSPR-u, nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia otrzymało także Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wśród nagrodzonych znalazło się także kilku artystów z Polski, to m.in. Krystian Zimerman, Szymon Nehring, Opera i Chór Filharmonii Podlaskiej, czy Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Łącznie jurorzy przyznali ponad 20 nagród.
Nagrodzony album "Quo vadis", nagrany przez chór OiFP, zebrał bardzo dobre recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie "Gramophone". Został też płytą miesiąca portalu MusicWeb International.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz