Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | 400-lecie istnienia Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku
To najstarszy kościół w Białymstoku i w dodatku z ciekawą historią. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, popularnie zwana kościołem farnym, obchodzi 400-lecie istnienia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wyposażenie kościoła ufundował Jan Klemens Branicki
Budowany był w latach 1617–1625, a wyposażenie ufundował Jan Klemens Branicki. Dopiero w 1900 roku dobudowano do starej części właściwy kościół, teraz nazywany bazyliką. To tu po raz pierwszy zabrzmiały pieśni Franciszka Karpińskiego. "Pieśni Nabożne" przypomniano też na początek jubileuszu starego kościoła farnego.
W kościele farnym znajduje się tablica ufundowana w 175. rocznicę śmierci poety. Ale uczestnicy piątkowego (29.09) koncertu zwracają uwagę, że potrzeba znaczniejszego uhonorowania Franciszka Karpińskiego.
W podziemiach Starego Kościoła znajdują się krypt. Wśród nich "krypta fundatorów" w której spoczywa m.in. Izabela Branicka. W pozostałych kryptach znajdują się trumny abpa Edwarda von Roppa, biskupa diecezji mińsko-mohylewskiej oraz abpa Edwarda Kisiela.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz