Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej wystąpią w projekcie artysty Huberta Czerepoka

6.07.2017, 15:13, akt. 9.07.2017, 07:28

Łaziki marsjańskie, skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej, będą częścią projektu artysty wizualnego Huberta Czerepoka. Roboty wystąpią w filmie "Początek", realizowanym w jednej z najstarszych świątyń Karahan Tepe w Turcji.


Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej wystąpią w projekcie artysty Huberta Czerepoka, źródło:pb.edu.pl
Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej wystąpią w projekcie artysty Huberta Czerepoka, źródło:pb.edu.pl

- To szczególny projekt, bo umożliwia współpracę między sztuką a nauką - powiedziała w czwartek (06.07) na konferencji prasowej dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku Monika Szewczyk, która współpracuje przy realizacji tego przedsięwzięcia. Drugim ważnym partnerem - jak dodała - jest Politechnika Białostocka.

W projekcie wystąpią 3 łaziki marsjańskie

Dzięki tej współpracy w projekcie Huberta Czerepoka wystąpią trzy łaziki marsjańskie - Magma, Next i RED, które skonstruowali studenci Politechniki Białostockiej na międzynarodowe zawody łazików, które odbywają się na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.

Film będzie nosił tytuł "Początek" i realizowany będzie w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka - Karahan Tepe w Turcji - mówił Hubert Czerepok na konferencji w Białymstoku, gdzie zaprezentowano dziennikarzom założenia projektu.

- "Początek" to dość tajemniczy tytuł, natomiast dotyczy on również tajemniczej rzeczy, tzn. naszego początku - dodał. Hubert Czerepok mówił, że ideą filmu jest misja łazików, tym razem nie na Marsa, a w okolice miasta Sanliurfa, na wzgórze Karahan Tepe, które kryje w sobie świątynię neolityczną, która - jak dodał - jest najprawdopodobniej jednym z najstarszych osiągnięć cywilizacji.

W ocenie Huberta Czerepoka, najważniejsze w tej historii jest to, że "to właśnie najprawdopodobniej w tym miejscu, człowiek porzucił swój tryb koczowniczy, osiadł i zaczął tworzyć strukturę cywilizacji".

Zadaniem łazików będzie - jak mówił artysta - "dociec skąd wziął się pomysł człowieka, aby zacząć cywilizację, a potem - skąd wziął się pomysł by je (łaziki - PAP) stworzyć". Roboty mają rejestrować to, co widzą wokół siebie, ale też nagrywać same siebie.

Zdjęcia rozpoczną się w sierpniu

Zdjęcia mają rozpocząć się w sierpniu, a efekty pracy będzie można zobaczyć we wrześniu na wystawie w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. W 2018 roku wystawa będzie prezentowana m.in. w Szczecinie, Białymstoku i Tbilisi w Gruzji.

Na projekt "Początek" złożą się jeszcze dwa filmy. Jeden z nich powstaje we współpracy z Polską Akademią Nauk z instytutem biochemii w Poznaniu, drugi w jednym z gruzińskich miast we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tbilisi.

W całym projekcie, oprócz Galerii Arsenał i Politechniki Białostockiej, współpracują m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Urząd Miejski w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tbilisi i Uniwersytet Harran w Sanliurfie (Turcja).

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Galerii Arsenał można oglądać nowe wystawy


W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.



Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem


Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...



Prace wrocławskiej artystki Miry Żelechower-Aleksiun można obejrzeć w Galerii Sleńdzińskich


Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.



Muzeum w bagażniku Mariana Olechnowicza


Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska


Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Słynne organy Hammonda w Zawrociu koło Wysokiego Mazowieckiego


Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.



Michał Czarnecki i Robert Miklasiński


Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.



Język podlaski - czy istnieje?


"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?



Jak powstawała płyta "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"?


Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok