Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Biblioteka. Oczywiście!" - Tydzień Bibliotek w Książnicy Podlaskiej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Cykl edukacyjnych zajęć językowych dla dzieci
To już XIV edycja programu, którego głównym celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także powiększenie kręgu czytelników i użytkowników biblioteki.
Już od najbliższego wtorku (9.05) w Książnicy Podlaskiej rozpoczyna się cykl edukacyjnych zajęć językowych dla dzieci. Będą one obejmowały zabawy, gry, głośne czytanie oraz inne ćwiczenia i działania zorientowane na rozbudzenie u najmłodszych pasji do nauki języków obcych.
Zajęcia poprowadzą studenci UwB
Zajęcia poprowadzą studenci filologii angielskiej z elementami hiszpańskiego. Organizowany przez Książnicę we współpracy z uniwersyteckim Instytutem Neofilologii (Wydział Filologiczny UwB) cykl jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem.
Zajęcia będą się odbywały w Książnicy od 9 maja do 30 czerwca 2017 r.
W Tygodniu Bibliotek wezmą również udział Filie Książnicy Podlaskiej, które przygotowały szereg ciekawych zajęć dla najmłodszych czytelników.
Filia nr 1, ul. Dobra 12, 9-29 maja
Spotkania z autorkami książek dla dzieci: E. Janikowską, K. Janowicz-Timofiejew, zajęcia z elementami logopedii i dogoterapii, konkurs recytatorski związany z twórczością Ewy Szelburg-Zarembiny;
Filia nr 2, ul. Kozłowa 4, 8-12 maja
Warsztaty "Droga książki do biblioteki" oraz zajęcia związane z historią Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie;
Filia nr 3, ul. Ciepła 15, 8-17 maja
Spotkanie z Martą Fox - autorką książek dla dzieci i młodzieży, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, warsztaty naukowe Eksperymentuj, odkrywaj, działaj.
Bądź ja Maria! oraz czytelnicze "Przygody kropelki wody","Niezapominajka";
Filia nr 4, ul. KEN 36, 8-31 maja
Warsztaty muzyczne z elementami gry na gitarze oraz perkusji, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki;
Filia nr 5, ul. Pułaskiego 96, 8-12 maja
Wspólne czytanie bajek, mnóstwo quizów i zagadek oraz warsztaty "Jak powstaje książka";
Filia nr 6, ul. Piastowska 11 a, 8-15 maja
Spotkania DKK, wystawa "Ilustracja w książce na przestrzeni wieków", zajęcia połączone z prezentacjami multimedialnymi związane z historią książki, bibliotek a także życiem i twórczością Josepha Conrada-Korzeniowskiego;
Filia nr 7, ul. Zielonogórska 2, 8-15 maja
Ciekawa ekspozycja książek wydanych na przełomie XIX/XX wieku, konkursy dla czytelników i sympatyków biblioteki "Co przedstawia prezentowana praca z metaloplastyki", spotkania autorskie m.in. z K. Janowicz-Timofiejew, lekcje biblioteczne "W świecie książek i baśni";
Filia nr 8, ul. W.Witosa 34, 2-16 maja
Spotkania z Białostockim Towarzystwem Esperantystów, warsztaty naukowe dla dzieci Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!, prezentacja twórczości Sekcji Twórczej CEW Klanza, szereg lekcji bibliotecznych pod hasłem "Wesoła Niezapominajka";
Filia nr 9, ul. Gajowa 73, 8-12 maja
Warsztaty z Białostockim Towarzystwem Esperantystów oraz zajęcia z Eleną Świątkowską - tyflospecjalistką z Fundacji "Szansa dla Niewidomych", spotkania z autorami książek dla dzieci - Agnieszka Suchowierska;
Filia nr 12, ul Dojlidy Górne 48, 8-11 maja
Konkursy czytelnicze oraz zajęcia inspirowane książką "Basia w bibliotece";
Filia nr 13, ul. W.Broniewskiego 4, 10-11 maja
Spotkania z Białostockim Towarzystwem Esperantystów oraz naukowe warsztaty dla dzieci "Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!";
Filia nr 15, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 B, 5-31 maja
Szereg ciekawych warsztatów, m.in.: "Jak powstaje książka", "Książka a film", "Książka bawi- książka uczy- książka leczy", spotkanie z autorką książek dla dzieci - Agnieszką Suchowierską;
Filia nr 17, ul. Dziesięciny 41 B, 8-19 maja
Wspólne czytanie książek związanych z tematyką wiosny, gry i zabawy edukacyjne ph. "Przyszła do nas wiosna".
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz