Wystawę zdjęć obrzędów i zwyczajów towarzyszących świętom cyklu dorocznego można oglądać na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przy Świerkowej 20.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Autorem fotografii jest dr Artur Gaweł - etnograf i muzealnik, badacz i dokumentalista kultury ludowej Podlasia. Wykonane w ciągu ostatnich kilkunastu lat w miejscowościach zamieszkanych zarówno przez ludność wyznania katolickiego jak i prawosławnego zdjęcia, dokumentują zanikające zwyczaje i obrzędy ludowe stanowiące istotny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Na zdjęciach zobaczyć można m.in. obchody kolędnicze, zapusty, żniwa i związane z nimi zwyczaje.
Dr Artur Gaweł jest również autorem wielu monografii i artykułów naukowych poświęconych m.in. drewnianej architekturze i jej zdobnictwu, dorocznym i agrarnym zwyczajom ludowym oraz folklorowi. Od 2016 r. pełni funkcję dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, nowej instytucji powstałej z wydzielonego z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Białostockiego Muzeum Wsi oraz Działu Etnografii.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz