Niedziela wileńska w Polskim Radiu Białystok

autor: Agnieszka Czarkowska

13.11.2016, 09:18


Pałac Balińskich w Jaszunach, foto: Agnieszka Czarkowska
Pałac Balińskich w Jaszunach, foto: Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Z Waldemarem Tomaszewskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
O nowym parlamencie litewskim z Waldemarem Tomaszewskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystawa obrazów Andrzeja Strumiłły "Psalmy" w Wilnie. Z Aleksandrą Jackovskyte rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z szefową Polskiego Studia Teatralnego Liliją Kiejzik rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Antonim Radczenką rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Henryk Danulewicz opowiada o twórczości Anny Krepsztul. Rozmawia Agnieszka Czarkowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
O historii pałacu Balińskich z Kazimierzem Karpiczem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
O renowacji pałacu Balińskich z Kazimierzem Karpiczem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po cmentarzu w Solecznikach oprowadza Regina Bućko. Relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
O Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Solecznikach i sytuacji Polaków mówi Antoni Jankowski. Rozmawia Agnieszka Czarkowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Regina Bućko opowiada o zabytkowym pałacu Wagnerów. Relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po raz kolejny w związku z Narodowym Świętem Niepodległości dziennikarze Polskiego Radia Białystok odwiedzili Wileńszczyznę.

W niedzielę (13.11) od 9:00 do 19:00 na radiowej antenie opowiadamy, jak żyją Polacy w Wilnie i na Wileńszczyźnie - w Solecznikach, Jaszunach i Taboryszkach. Odwiedzamy dawną siedzibę Wagnerów, muzeum w nowo odrestaurowanym pałacu Balińskich, izbę pamięci malarki Anny Krepsztul. W Wilnie zaglądamy na wystawę Andrzeja Strumiłły w Centrum Tolerancji i III Międzynarodowy Polski Festiwal Monospektakli. O politycznych wyborach i problemach polskiej mniejszości opowie szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski.

Natomiast o 18:10 Agnieszka Czarkowska zaprasza na spacer po zapomnianym Cmentarzu Bernardyńskim na wileńskim Zarzeczu. Relacje z Wileńszczyzny po emisji na antenie radiowej są też dostępne w Internecie.

Obrazy Andrzeja Strumiłły w Wilnie

Do końca stycznia w Wilnie oglądać można w Centrum Tolerancji Muzeum Żydowskiego wystawę "Psalmy" - obrazy Andrzeja Strumiłły. Cykl ten powstał dla odbudowanej Białej Synagogi w Sejnach i jest poświęcony pamięci Żydów. Inspiracją były "Psalmy" w tłumaczeniu Czesława Miłosza.

Organizatorką i pomysłodawczynią ekspozycji jest Aleksandra Jackovskyte, znana scenografka i plastyczka z Wilna. Ponieważ ma nogę w gipsie, zaprosiła Lecha Pilarskiego do swojego mieszkania w jednej z wileńskich kamienic. Rozmowa poniżej.

Centrum Tolerancji Muzeum Żydowskiego im. Gaona w Wilnie mieści się przy ulicy Nowogródzkiej 10, niedaleko Ostrej Bramy.

Międzynarodowy Polski Festiwal Monospektakli

W Wilnie dobiega końca Międzynarodowy Polski Festiwal Monospektakli. Po raz trzeci pod hasłem "MONOwschód" zorganizowało go Polskie Studio Teatralne w Wilnie. W trakcie festiwalu publiczność mogła obejrzeć 7 spektakli. O idei festiwalu oraz o historii Polskiego Studia Teatralnego z jego szefową i reżyserem Liliją Kiejzik rozmawia Lech Pilarski.

W przyszłym roku w listopadzie odbędzie się festiwal spektakli wieloosobowych przygotowanych nie tylko przez polskie teatry polonijne.

Problemy rejonu solecznickiego

W Ejszyszkach niedawno spiłowano krzyż przed kościołem. Czy ten incydent to przejaw napiętych stosunków między Litwinami a mniejszościami na Litwie? Czy słabe drogi i niedoinwestowana infrastruktura w rejonie solecznickim to świadome działanie, aby osłabić gospodarczo i społecznie mniejszość polską? O tym i innych problemach z merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem rozmawia Lech Pilarski.

Zabytkowy pałac Wagnerów

Największą ozdobą architektoniczną Solecznik jest zabytkowy pałac Wagnerów. Hrabia Witold Wagner, kolejny z tego rodu właściciel majątku, zbudował go w 1880 roku. W ostatnich latach pałac odzyskuje część swojego dawnego blasku.

Dzieje pałacu Wagnerów w Solecznikach i losy jego właścicieli przybliżyła nam Regina Bućko, emerytowana nauczycielka fizyki, pasjonatka lokalnej historii.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Solecznikach

Antoni Jankowski z Solecznik - wieloletni nauczyciel, organizator polskiej oświaty na Litwie, dziś nadal aktywny społecznie - jest prezesem Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Solecznikach. Uniwersytet działa od 5 lat i skupia blisko 100 słuchaczy w całym rejonie solecznickim.

Jak zorganizować Uniwersytet Trzeciego Wieku w miasteczku, gdzie nie ma dostępu do szkół wyższych, pyta Agnieszka Czarkowska. O sytuacji Polaków w rejonie solecznickim opowiadał Antoni Jankowski.

Mickiewicz na Dziadach w Solecznikch

Swoistą kroniką Solecznik jest miejscowy cmentarz. Na nekropolii 2 listopada 1821 roku Adam Mickiewicz obserwował obrzęd Dziadów, który później przedstawił w słynnym dramacie. Dziś przypomina o tym głaz z pamiątkową tablicą. Dziwi fakt, że kościół parafialny w Solecznikach stoi przy cmentarzu, a nie w centrum miasteczka. O tych zawiłościach historycznych opowiada Regina Bućko.

Renowacja pałacu Balińskich w Jaszunach

Od roku można zwiedzać odrestaurowany pałac Balińskich w Jaszunach w rejonie solecznickim. Zamieszkany był przez tę rodzinę, a później przez spadkobierców do września 1939 roku. Po wojnie mieściła się w nim dyrekcja sowchozu. W czasach wolnej Litwy - od lat 90. - przez ponad 20 lat pałac był opuszczony i został rozgrabiony. Dopiero kilka lat temu samorząd rejonu solecznickiego rozpoczął renowację tego obiektu.

O pałacu z dyrektorem istniejącego tam muzeum Kazimierzem Karpiczem rozmawia Lech Pilarski.

O historii pałacu Balińskich

Bywali tam Słowacki czy Żeligowski, a mieszkali Balińscy i Śniadeccy. Odbywały się tam koncerty, spotykała się śmietanka towarzyska Wilna i okolic. O ciekawej historii pałacu z dyrektorem istniejącego tam muzeum Kazimierzem Karpiczem rozmawia Lech Pilarski.

Twórczość malarki Anna Krepsztul

Anna Krepsztul - ludowa malarka z Taboryszek w rejonie solecznickim. Zmarła 9 lat temu. Niemal natychmiast powstało w rodzinnej miejscowości muzeum zajmujące się spuścizną tej utalentowanej malarki. Anna Krepsztul była autorką około 3500 prac - większość znajduje się w zbiorach prywatnych oraz galeriach Europy i Ameryki Północnej, a także zdobi kościoły w Rostowie nad Donem, Witebsku na Białorusi oraz kanadyjskim Wilnie. Propagatorzy jej talentu chcą przybliżyć twórczość malarki szerszemu audytorium. Pozyskali fundusze na wydanie profesjonalnego albumu - monografii jej życia i twórczości. Czy jest szansa, aby Anna Krepsztul była znana nie tylko polskiej mniejszości na Litwie? Mówi o tym Henryk Danulewicz, wydawca albumu.

Rosyjskie wpływy

Kraje nadbałtyckie poddawane są silnej presji medialnej i kulturowej przez Rosję. Oddziałuje na te społeczeństwa atrakcyjnymi programami radiowymi i telewizyjnymi z bogatą ofertą kulturalną. Małe państwa - Estonia, Łotwa i Litwa - nie są w stanie zaproponować medialnej kontroferty. Na Litwie, gdzie np. mniejszość polska może odbierać jedynie Telewizję Polonia - nie ma innych programów polskich stacji. Czy uda się to zmienić? O tym z Antonim Radczenką, szefem portalu internetowego Radia znad Wilii, rozmawia Lech Pilarski.

Nowy parlament na Litwie

W poniedziałek (14.11) w Wilnie odbędzie się posiedzenie nowo wybranego parlamentu. Zasiądzie w nim 8 polskich posłów. Czy są szanse na rozwiązanie polskich spraw na Litwie? Czy rosnące kontrowersje wokół mniejszości narodowych na Litwie są tylko przykrywką dla narastających wewnętrznych problemów tego państwa? O tym z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, europosłem Waldemarem Tomaszewskim rozmawia Lech Pilarski.

Zła sytuacja gospodarcza i kiepska infrastruktura

Rejony zamieszkane w większości przez Polaków są na Litwie bardzo zaniedbane gospodarczo i infrastrukturalnie. Dotyczy to szczególnie dróg, nie tylko lokalnych, ale i krajowe. Czy formowany właśnie nowy rząd może mieć w swoich planach poprawę tej sytuacji? Czy można wykorzystać do tego fundusze europejskie, aby np. do Jaszun i Solecznik dojechać niekoniecznie przez Wilno? Istnieją skróty o statusie drogi krajowej odchodzące od drogi A4 Druskienniki-Wilno. Są jednak tak wąskie, że dwa samochody osobowe nie mogą się minąć na asfaltowej nawierzchni. O tych sprawach z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, europosłem Waldemarem Tomaszewskim rozmawia Lech Pilarski.

(acz/mak, zmj)



Przeczytaj, zanim skomentujesz

O audycjach kulturalnych w Radiu Białystok


Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.



Prezentacje w Galerii Marchand


W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.



Spotkanie w Galerii Sleńdzińskich podsumowujące projekt "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego"


Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".



Nowa wystawa Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ" w Galerii Białostockiego Teatru Lalek


W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".



Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska


Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich poświęcona słynnej, białostockiej sopranistce


Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.



Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn


Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.



Opowieść, w której bohaterami są postacie z bożonarodzeniowej szopki, wkrótce na antenie Polskiego Radia Białystok


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok