Sejny: Kulturalna majówka z Ośrodkiem Pogranicze

3.05.2015, 09:36


Dom Pogranicza - siedziba Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", w Sejnach, fot. Iza Kosakowska
Dom Pogranicza - siedziba Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", w Sejnach, fot. Iza Kosakowska

W sejneńskim Ośrodku Pogranicze zorganizowano kulturalną majówkę pod hasłem "Opowieści o współistnieniu", na której prezentowane były efekty pracy z młodzieżą w pracowniach artystycznych.

Można było uczestniczyć m.in. w spektaklu teatralnym "Trzy kobiety" i poczytać opowieści mieszkańców Sejn zebrane w ramach "Kronik sejneńskich", które próbują na nowo scalać dawny świat z okruchów opowieści, legend, fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców. Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 1999 r. Od tamtej pory już czwarte pokolenie młodych ludzi uczestniczy w twórczej przygodzie, podczas której na nowo próbuje odczytać swoje miasto, znajdując w nim miejsce na przeszłość i dzień dzisiejszy. Buduje tę opowieść, tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu - niezależnie od różnic narodowych czy religijnych - i czuje się spadkobiercą wielokulturowego dziedzictwa.

Sejneński Ośrodek przygotował także interaktywną wystawę "Misteria Pogranicza" o dzieciństwie Jerzego Ficowskiego. To m.in. prezentacja zbiorów tomików z wierszami dedykowanymi dzieciom, z ilustracjami m.in. Tadeusza Makowskiego, Olgi Siemaszko, filmy animowane zrealizowane na podstawie scenariuszy pisarza, fotografie z dzieciństwa i filmowe kroniki rodzinne z 1930 r. - z rodzicami i siostrą Krysią.

Piątkowe (1.05) popołudnie poświęcono idei "Niewidzialnych mostów" i ich budowania w świecie nasilających się konfliktów kulturowych. To nowy program Pogranicza, nad którym pracuje Krzysztof Czyżewski wraz z mieszkańcami Krasnogrudy.

W sobotę w sejneńskiej synagodze odbył się koncert Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej z Mikołajem Trzaską i premierowa prezentacja płyty "Argonauci Muzyki Miejsca".

Muzyka w Pograniczu - jej głównym założeniem jest umożliwienie wspólnej pracy młodym tekściarzom i instrumentalistom sejneńskiego środowiska hiphopowego z uznanymi muzykami. Zasadą takiego działania jest równoprawne zaangażowanie. Do współpracy zapraszani są artyści, których muzyka opiera się na improwizacji, poszukiwaniu i eksperymentach brzmieniowych. Muzyka Miejsca to połączenie upodobania do nowoczesnej estetyki opartej na wrażliwości młodych twórców z Sejn i sięganie do tradycji muzycznych wielokulturowego sąsiedztwa. (ds, og/zmj)


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok