Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Laureaci Konkursów Muzycznego i Literackie Debiuty pamięci Wiesława Szymańskiego [zdjęcia]
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Znamy już laureatów Konkursów Muzycznego i Literackie Debiuty pamięci Wiesława Szymańskiego.
Najlepszą aranżację wiersza naszego radiowego kolegi stworzył zespół Byen. O 5 tys. zł i nagranie piosenki w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok walczyło 20 grup z województwa podlaskiego.
Nagranie utworu ufundował też muzyk i aktor Paweł Małaszyński. Tę nagrodę zdobył zespół Polska B. Duet Kozłowski/Łukaszewicz otrzymał wyróżnienie Prezesa Zarządu Radia Białystok Władysława Prochowicza i zagra koncert live w Studiu Rembrandt.
Zdaniem komisji konkursowej najlepszy wiersz napisała Dominika Baraniecka z Dąbrowy Białostockiej. Tekst "Chwila dawności" jury wybrało spośród kilkunastu nadesłanych utworów. W nagrodę laureatka dostanie laptop. W konkursie Literackie Debiuty jury wyróżniło także wiersz "Niebytka" Zuzanny Danowskiej.
Laureaci i wyróżnieni zaprezentują się podczas specjalnego koncertu Polskiego Radia Białystok "Gramy dla Ciebie". Odbędzie się on 28 lutego w Filharmonii przy ulicy Podleśnej w Białymstoku. Gwiazdą będzie Mela Koteluk. Wystąpi też Cynamonowa Kaczka.
Nasz radiowy kolega Wiesław Szymański zmarł 27 lutego 2013 roku. Był poetą i wszechstronnym dziennikarzem radiowym, prowadził audycje, przygotowywał dokumenty i reportaże, pisał felietony, z mikrofonem pojawiał się na wielu imprezach w całym regionie północno-wschodniej Polski. (js/mk, zmj)
Dominika Baraniecka Chwila dawności
w mieście zabrakło prądu
na niebie palą się tylko
dalekie mgławice – kosmiczne latarnie
odbite w szybach domów
w których pomimo ciemności tykają zegary
brzęczą naczynia i szeleści pościel
i czasem pada jakieś słowo
niewypowiadalne w pełnym świetle
i wszystkim jest cicho
nagle żałośnie a pocałunki
skradzione po ciemku
smakują jak piołun tak okropnie gorzko
i wszystko jest nagle zimne
fotele łóżka dłonie oczy
twarze bliskich w woskowej poświacie
jak portrety trumienne surowe i pradawne
widzą coś spoza czasu co się czai w środku
co nie sposób dostrzec zawsze - tylko w takich chwilach
nietkniętych dzisiejszością
co się rozsiada przy stołach i milcząco patrzy
a potem odchodzi tak nagle jak przyszło
gdy niebieskie ekrany znowu błyszczą w oknach
Zuzanna Danowska Niebytka
Nieumyślnie spowodowałem życie
Powiesiłem się w niewłaściwą stronę
Na zwyczajne rozłożenie się
okazałem się być zbyt złożony
Nudziłem, pracowałem, zamartwiałem się na życie
Nagromadziłem dużo niewydarzeń
Niewystarczająco szybkich, by
zdążyły zaprzeć dech w piersiach
Spowodowałem życie dożywotnio
Podobno nie poniosę konsekwencji
Upozorowałem je aż do początku
Rozliczając się z każdej niedopranej szmatki
Więcej szczegółów:
KONCERT "Gramy dla Ciebie"
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz