Radio Białystok | Muzyczne | !pod powierzchnią! | Artysta dźwiękowy, poeta Łukasz Polowczyk (a’int about me) i kompozytor Jan Wagner !pod powierzchnią!
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Być może część z nas ma problemy ze snem w czasie… pełni księżyca, warto więc ten minus przekuć w atut i wgryźć się w ten "vibe" płynący z góry nocą, używając do tego sztuki muzycznej :) Np. Neil Young nagrywa swoje płyty podczas pełni, by wejść… pełniej w proces twórczy.
Single albumu artysty dźwiękowego, poety Łukasza Polowczyka - a’int about me (Pink Warm Belly Of A Dying Sun) ukazały się właśnie w czasie pełni. Jak więc cykl lunarny wpływa na twórczość?
Słuchamy tej płyty na 4 dni przed nocą, w czasie której księżyc pokaże całą swoją tarczę. A może to Moon odbija wtedy światło… soniczne, które wysyłają mu wtedy artyści? :)
W jaki sposób ta płyta (której kompozytorem jest Marc Jacobs „Prairie”), odnosi się też do malarstwa i kolorów w muzyce (m.in. Damiena Hirsta i 44FLAVOURS Bagge & Rölle) oraz czy głosi on „Ewangelię lodowca”?
Z kolei niemiecki kompozytor, pianista i producent Jan Wagner, z którym współpracuje a’int about me, opowie o albumie “Energie Braucht Zeit” („Energia wymaga czasu”), który oznacza koniec pewnego rozdziału, rozważań na temat tego, jak sobie radzi ze śmiercią mamy. Album, który opowiada o tym jak śmierć kształtuje życie, co uczy nas, by żyć bardziej.
!pod powierzchnią! też:
- prapremiera nowej kompozycji Miss God, która jest częścią interaktywnej wystawy "Obrazy Dźwiękowe", z pejzażami dźwiękowymi i elementami wizualnymi, takimi jak rzeźby i mapowanie cyfrowe (Pracownia Artystyczna Miss God Atelier przy ul. Krakowskiej 1/11)
- prapremiera fragmentu muzyki z płyty jednej z najbardziej wyrazistych gwiazd białoruskiego soulu - KOOB oraz białostockiego producenta SwÅda. Ta płyta powstała podczas artystycznej rezydencji na Podlasiu, zorganizowanej przez Fundacja Tutaka we współpracy z Instytutem Goethego. Muzycy przestudiowali kulturę muzyczną Podlasia. Pracowali z archiwum nagrań dźwiękowych tradycyjnych pieśni Białorusinów Podlasia, zgromadzonym przez słynnego folklorystę Stefana Kopę, które znajduje się w Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Inspirowali się nim, wybierali z niego perły, poddawali własnej interpretacji i przetworzeniom.
- dziś ukazuje się „Od raveów wolę ballady” VBS-a z Zeusem (rozmowa z VBS-em: www.radio.bialystok.pl/podpowierzchnia/index/id/244757)
- celebrujemy też nowe albumy (vinyl&kaseta) Niczos i Swady oraz Niczos i Antoniny Car
- muzykę MARMØ i Mutanaum sugestywnie wizualizującą „Body Teller” - widowisko performatywne w kinie Forum. „Body Teller” w reżyserii i choreografii Agi Konopki i Anny Sawickiej-Hodun - to opowieść o przełomowych momentach, które odsłaniają ukryte prawdy, o bólu prowadzącym do odkrycia siebie, o cykliczności życia. To także zbiór zdarzeń, podczas których postaci stawiają sobie i widzom pytanie: za czym będziemy tęsknić, kiedy to, co znamy, dobiegnie końca?
- po raz pierwszy Festiwal WigroSfera będzie mieć swoją edycje zimową - bo jej twórcy chcą pokazać, że Suwalszczyzna to magiczne miejsce zwłaszcza o tej porze roku. 14 grudnia o 19:00 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku wystąpią zespoły związane z tym regionem, które prezentują nowoczesną sztuką interpretacji muzyki klasycznej: Roshko Brothers oraz NeoQuartet.
Jak Niczos odnajduje się w "nadmorskim charakterze" muzyki Antoniny Car, a w jaki sposób Antonina potraktowała instrumentami akustycznymi i elektroniką śpiew tradycyjny Niczos?
Otwieramy kolejny rozdział w osobistym pamiętniku Seasonala. !pod powierzchnią! prapremiera 13. albumu tego multiinstrumentalisty i kompozytora z Białegostoku, laureata "Niebieskiego mikrofonu".
Słuchamy przedpremierowo płyty VBS-a "Electrokolor", znowu z rapem egzystencjalnym, wciąż o problemach. Rozmawiamy też o 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" - co oznacza wkroczenie w pełnoletniość na skraju podlaskiego świata?
Piosenki o historiach, które wydarzyły się w taksówkach, o taksówkarzach, świecie widzianym z okna ich aut. O swoich doświadczeniach opowiadają białostoccy taksówkarze: Jerzy Krupicki, Mariusz Sztok, Piotr Świergalski (również kiedyś radiowiec, a dziś działacz w Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro") i Krzysztof Kiziewicz, który...
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Pamiętacie chłopaka z gitarą, który śpiewa proste, sugestywne historie o relacyjach i żivocie, a przy tym "mówi nawiasem i niewyraźnie"? Janek Smakołyk zamroził się, jak na razie, z solową twórczością, ale reinkarnuje się w duetach.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz