Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Poprosiłem sztucznego inteligenta (ChatGPT) o napisanie scenariusza audycji radiowej z folkowym zespołem Czeremszyna, finalistą nagrody muzycznej Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon".
W kilkanaście sekund dostałem taki oto wynik:
Wstęp
Dzień dobry, witam Państwa na antenie Polskiego Radia Białystok. Dziś gościmy zespół Czeremszyna, finalistę nagrody muzycznej "Niebieski Mikrofon".
Przedstawienie zespołu
Czeremszyna to zespół folkowy, który powstał w 2015 roku w Białymstoku. Składa się z czterech muzyków: Tomka, Kasi, Adama i Ani.
Przypomnienie nagrody "Niebieski Mikrofon"
"Niebieski Mikrofon" to nagroda muzyczna przyznawana przez Polskie Radio Białystok, której celem jest wyróżnienie i promowanie młodych, utalentowanych artystów z Podlasia i okolic. Czeremszyna została nominowana w kategorii "folk/etno".
Rozmowa z zespołem Czeremszyna
Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i gratulujemy nominacji do nagrody "Niebieski Mikrofon". Skąd wziął się pomysł na założenie zespołu Czeremszyna i jakie są Wasze muzyczne inspiracje?
Dziękujemy. Pomysł na założenie zespołu Czeremszyna narodził się podczas wakacji nad jeziorami podlaskimi, gdzie słuchaliśmy miejscowych zespołów grających muzykę ludową. To właśnie ta muzyka zainspirowała nas do założenia zespołu. Naszą muzyczną inspiracją są przede wszystkim tradycyjne melodie ludowe z Podlasia i całej Polski, ale również muzyka klezmerska i muzyka bałkańska.
Zagranie utworu
A teraz zapraszamy Państwa na krótki koncert Czeremszyny. Oto ich najnowszy utwór "Lipcowy wieczór".
Tymczasem jak podaje np. Wikipedia Czeremszyna – polski zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, na Podlasiu.
ps. Czeremszyna nie stworzyła jeszcze piosenki "Lipcowy wieczór", ale kto wie, może będzie to jakiś sztuczno-inteligencki impuls;)
Dziś w styczniowy wieczór spotkanie z Barbarą Kuzub-Samosiuk i Mirosławem Samosiukiem z Czeremszyny.
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Pamiętacie chłopaka z gitarą, który śpiewa proste, sugestywne historie o relacyjach i żivocie, a przy tym "mówi nawiasem i niewyraźnie"? Janek Smakołyk zamroził się, jak na razie, z solową twórczością, ale reinkarnuje się w duetach.
Jak brzmią Kurpie Zielone elektronicznie? A jak nowe kompozycje Miss God m.in. z tekstem Goethe'go?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz