Radio Białystok | Muzyczne | !pod powierzchnią! | Festiwal Basowiszcza epitafium i… Zombie !pod powierzchnią!
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jedni zapowiadają śmierć, inni ze śmierci obudzą pewne istoty...
Dziś zarazem będzie muzyczne epitafium przed 30. urodzinami Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza, o końcu tej pięknej idei i imprezy porozmawiamy z 3 pokoleniami współtwórczyń Basów: Barbarą Piekarską, Аliną Wawrzeniuk, Ilo Karpiuk i Lidia Piekarska oraz z Mikołajem Wawrzeniukiem i Piotrem Stankiewiczem.
A wcześniej (po 19:00) tuż przed premierą filmu Jima Jarmuscha "Truposze nie umierają" !pod powierzchnię! zejdą szeptuni: kulturoznawca i filmoznawca z UwB Tomasz Adamski, dyskdżokej Szymon EsDwa Kubas i Maciej Rant z BOK-u, którzy ze zmarłych przywołają... zombie. Posłuchamy zombie-utworów z historii muzyki i filmu.
Słuchamy przedpremierowo płyty VBS-a "Electrokolor", znowu z rapem egzystencjalnym, wciąż o problemach. Rozmawiamy też o 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" - co oznacza wkroczenie w pełnoletniość na skraju podlaskiego świata?
Piosenki o historiach, które wydarzyły się w taksówkach, o taksówkarzach, świecie widzianym z okna ich aut. O swoich doświadczeniach opowiadają białostoccy taksówkarze: Jerzy Krupicki, Mariusz Sztok, Piotr Świergalski (również kiedyś radiowiec, a dziś działacz w Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro") i Krzysztof Kiziewicz, który...
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Pamiętacie chłopaka z gitarą, który śpiewa proste, sugestywne historie o relacyjach i żivocie, a przy tym "mówi nawiasem i niewyraźnie"? Janek Smakołyk zamroził się, jak na razie, z solową twórczością, ale reinkarnuje się w duetach.
Jak brzmią Kurpie Zielone elektronicznie? A jak nowe kompozycje Miss God m.in. z tekstem Goethe'go?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz