Radio Białystok | Magazyny | Podlaskie charaktery | Mateusz Tymura - prezes Fundacji Teatr Latarnia, aktor, lalkarz, reżyser
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mateusz Tymura - urodzony pod Zamościem, ale z wyboru mieszkaniec Borek w gminie Gródek. Prezes Fundacji Teatr Latarnia, aktor, lalkarz, reżyser, instruktor teatralny, społecznik, muzyk i jak sobie o sam mówi twórca i wędrowiec.
15 sierpnia plany Fundacji pokrzyżował pożar. Ogień strawił nie tylko dom rodziny artysty, ale także magazyn na rekwizyty i całą siedzibę teatru. Od tamtej pory trwa zbiórka pieniędzy na jego odbudowę, a Mateusz Tymura zapewnia, że nie zamierza zmieniać miejsca działalności.
I właśnie o przeciwnościach losu, nieoczekiwanym wsparciu i wcześniejszych inicjatywach - Ryszard Minko rozmawia z bohaterem odcinka Podlaskich Charakterów - Mateuszem Tymurą.
Maciej Makuszewski zaczynał w SMS Łódź, a potem grał m.in. w Wigrach Suwałki, Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk i Lechu Poznań.
Anna Mielniczuk na co dzień pracuje w warszawskim Instytucie Goethego, jest specjalistką w dziedzinie germanistyki, ale od wielu lat prowadzi też blog "Białystok według Ani", gdzie prezentuje Podlasie, a zwłaszcza rodzinny Białystok.
Kamil Szeremeta - bokser, były mistrz Europy w wadze średniej, pretendent do tytułu mistrza świata. Z Kamilem Szeremetą rozmawiał Adam Janczewski.
Paweł Buszko - korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy, reporter, znawca spraw Wschodu, problemów białoruskich, ukraińskich i prawosławia, z wykształcenia socjolog. Pochodzi z Hajnówki, jest synem znanego w regionie Mikołaja Buszki - pomysłodawcy i organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka.
Jest trzykrotną mistrzynią paralimpijską, multirekordzistką i multimedalistką największych światowych imprez sportowych. Specjalizuje się w pływaniu, a swoją karierę rozpoczynała i kontynuuje w rodzinnymi mieście, czyli w Suwałkach. Dlaczego Joanna Mendak nie wyobraża sobie życia i trenowania w innym miejscu niż Suwałki? M.in. o tym opowiada w ósmym odcinku nowej serii...
Rafał Czuper - multimedalista igrzysk paraolimpijskich, zawodnik Startu Białystok, pochodzący z Raczek, mistrz tenisa stołowego na wózkach. - Wypadek, który spowodował złamanie kręgosłupa, całkowicie zmienił moje życie. Podczas rehabilitacji zdecydowałem się zająć tenisem na wózkach - opowiada Marcinowi Mazewskiemu.
Praktycznie codziennie spotykają się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest w grupie dziennikarzy, którzy stale mu towarzyszą podczas pracy w Białym Domu i podróżach. A także przewodniczy White House Foreign Press Group. Marek Walkuski, dziennikarz Polskiego Radia od 2002 roku jest korespondentem w Waszyngtonie.
Gościem Polskiego Radia Białystok jest Dawid Groth - chirurg plastyczny, który studiował medycynę w Białymstoku. Kształcił się między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech. Miał propozycje pracy za granicą i mógł rozwijać się tam zawodowo. Wrócił do Białegostoku.
Patryk Ołdziejewski - aktor, muzyk, performer, artysta otwarty na każdą współpracę i pełen życzliwości do wszelakich artystycznych projektów. Co prawda urodził się w Trzebnicy, po przekątnej od Podlasia, ale od dwunastu lat z powodzeniem realizuje się w Białymstoku.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska