Radio Białystok | Podcasty | POD ZNAKIEM POGONI

POD ZNAKIEM POGONI


podcast

Audycja w języku białoruskim. Codziennie mówimy wydarzeniach, problemach ważnych i ciekawych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region.

29.06.2024
Joanna Jakimiuk nowym dyrektorem II LO z BJN w Bielsku Podlaskim.


Joanna Jakimiuk jest absolwentką bielskiej Trójki i II LO z BJN. Od 15 lat pracuje jako nauczyciel języka polskiego.

Przez ostatni rok obowiązki dyrektora pełnił Włodzimierz Wawulski. Ten nie zdecydował się na start w konkursie.

Wcześniej przez wiele lat dyrektorem szkoły był Andrzej Stepaniuk, który przeszedł na emeryturę, wcześniej przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.

W audycji opowiemy również o językowej konferencji naukowej w Białymstoku i o planach powołania Instytutu Języka Białoruskiego.

Na koniec zaprosimy na Kupalle do Białowieży. Na audycję zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
28.06.2024
Podsumowanie wydarzeń czerwca 28.06.2024
Wydarzenia czerwca w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).

Wydarzenia czerwca w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna  Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz  Jarosław  Iwaniuk (Radio Białystok).

Wśród poruszanych tematów: wizyta sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych na Podlasiu, spotkanie wice-ministra spraw wewnętrznych i administracji z przedstawicielami mniejszości narodowych, co dalej z nauczaniem języka białoruskiego w liceum w Hajnówce, strefa buforowa nad granicą polsko-białoruską.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.

0:00
0:00
27.06.2024
Na Onufroho w Masiewie Starym 27.06.2024


To już tradycyjna okazja do spotkania. W najbliższą sobotę (29.06) w Starem Masiewie odbędzie się "Zabawa pod lampionami na Onufroho". Jest to jedna z cyklu białoruskich festynów organizowanych przez GOK w Narewce. Co czeka odwiedzających Zabawę opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.

W drugiej części programu rozmawiamy o białoruskiej tradycji pisania ikon.

Zaprasza Źmicier Kościn


0:00
0:00
26.06.2024
Architektoniczne atrakcje skansenu w Puchłach 26.06.2024


Chata podlaska z przed I wojny światowej ze wsi Kotły,  budynek zabytkowej szkoły z Pasynek, i przede wszystkim jedna z nielicznie zachowanych karczm żydowskich na Podlasiu ze wsi Parcewo – to tylko część uratowanych zabytków z naszego regionu, którym dano „nowe życie” w skansenie w Puchłach.

Pomysłodawczynią skansenu jest prezes Stowarzyszenia „Dawne Podlasie” - prof. Irena Matus.

W drugiej części audycji mieszkanka wsi Rogacze – Nina Kuchta, opowie o tradycjach i zwyczajach w jej rodzinnej wsi. Dziś audycja po – svojomu. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
25.06.2024
Jubileusz Wasila Bykawa w Polsce 26.06.2024
Białystok, Gdańsk, Łódź i Warszawa to tylko niektóre miasta w Polsce, gdzie odbyły się spotkania związane z jubileuszem 100-lecia wybitnego białoruskiego pisarza Wasila Bykawa. W audycji „Pad znakam Pahoni” opowie o nich Uładzimir Arłou, z którym porozmawiamy także o tym, jak każdy z nas może zachować pamięć o tym genialnym pisarzu.

Białystok, Gdańsk, Łódź i Warszawa to tylko niektóre miasta w Polsce,  gdzie odbyły się spotkania związane z jubileuszem 100-lecia wybitnego  białoruskiego pisarza Wasila Bykawa. W audycji „Pad znakam Pahoni”  opowie o nich Uładzimir Arłou, z którym porozmawiamy także o tym, jak  każdy z nas może zachować pamięć o tym genialnym pisarzu.

W drugiej części programu spotkamy się z Ramanem Szczerbawem, który opowie o białoruskiej aktywności kulturalnej w Trójmieście.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.

0:00
0:00
24.06.2024
"Kupalnoczka" w Załukach - 24.06.2024


Był śpiew, tańce i wspólna zabawa. Sobotnią (22.06) „Kupalnoczką” w Załukach startował sezon kupalskich imprez na Podlasiu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni poszukamy kwiatu paproci, odwiedzimy również Święto Kultury Białoruskiej na Plantach w Białymstoku.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
22.06.2024
Siomucha - 23.06.2024


Jest to jedno z najważniejszych w cerkiewnej i ludowej tradycji Białorusinów. Dziś (23.06) prawosławni obchodzą Św. Trójcę zwaną jeszcze Siomuchą. Białorusini uważali, że w tym dniu zaczynało się lato. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tradycjach i obrzędach związanych z latem. Dowiemy się również o tym co nas czeka w trakcie 4. Edycji Festiwalu przebudzonych Tutaka. O wakacyjnych planach Bielskiego Domu kultury opowie też jego dyrektor Elżbieta Fionik.

Zaprasza Michaś Stepaniuk

0:00
0:00
21.06.2024
Spotkanie Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z przedstawicielami mniejszości narodowych 21.06.2024


Dyskutowano między innymi o nowych zasadach współpracy i  finasowaniu organizacji mniejszości.

Wczoraj w Białymstoku Wiceminister Tomasz Szymański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z przedstawicielami mniejszości narodowych  Podlasia.

W audycji podsumujemy również VI Konkurs Plastyczny „Tu się urodziłem” i opowiemy o małych izbach regionalnych powstających w kwaterach agroturystycznych w naszym regionie. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
20.06.2024
100-lecie Wasila Bykawa w Białymstoku 20.06.2024


Były wspomnienia, refleksje i prezentacja świeżej książki. Wczoraj (19.06) Białorusini Białegostoku spotkali się by uczcić stulecie białoruskiego pisarza Wasila Bykawa. Jego twórczość wprowadziła białoruską literaturę na poziom światowy, reżim Łukaszenki natomiast walczy z jego pamięcią nawet po śmierci. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy obchody jubileuszowe zorganizowane prze Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
19.06.2024
Białoruskie wieczorki w Bielsku Podlaskim 19.06.2024


Jest to szlachetny sposób aby wesprzeć małego bielszczanina Marcina Maciejuka. Uczniowie Niepublicznej Szkoły nr 1 im. abp. Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim zaprezentowały rodzicom i gościom białoruskie spektakle „Sumny sup” oraz „Czort i baba”, a zebrane środki zostaną przekazane na leczenie Marcinka. Wydarzenie zorganizowano przez Fundację Oni - To my i Teatr Czrevo. 

W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy Bielsk. W drugiej części opowiemy o księgarni internetowej zainicjowanej Fundacja Kamunikat.

Zaprasza Źmicier Kościn.

0:00
0:00
17.06.2024
Droga od Zwodzieckich do Siemianówki zostanie gruntownie przebudowana 18.06.2024


To ogromna inwestycja, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy powiatu hajnowskiego. Jutro W Narewce nastąpi uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu budowy drogi.

Droga wojewódzka 687 na odcinku pomiędzy Juszkowym Grodem a Zwodzieckimi oraz 688 od Tarnopola do Siemianówki zostanie przebudowana. Narewka zyska obwodnicę. To ogromna inwestycja, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy powiatu hajnowskiego. Jutro W Narewce nastąpi uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu budowy drogi. Dziś gościem naszym jest wójt gminy – Jarosław Gołubowski.

W drugiej części audycji zaprosimy na dwujęzyczny spektakl „Rudnia nad Narewką”. Spektakl historyczny opowiada o początkach Narewki przygotowany jest przez uczniów miejscowej szkoły.  Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
17.06.2024
Jarmark na Górze Zamkowej w Gródku 17.06.2024
W tym roku pierwszy raz w Gródku odbył się „Jarmark na Górze Zamkowej”. Mieszkańcom i turystom przygotowano szereg atrakcji o charakterze rozrywkowym i edukacyjnym. Gródek może się bowiem poszczycić bogatą historią, o której warto opowiedzieć nie tylko gościom Gródka ale i mieszkańcom – mówią organizatorzy.

W  tym roku pierwszy raz w Gródku odbył się „Jarmark na Górze Zamkowej”.  Mieszkańcom i turystom przygotowano szereg atrakcji o charakterze  rozrywkowym i edukacyjnym. Gródek może się bowiem poszczycić bogatą  historią, o której warto opowiedzieć nie tylko gościom Gródka ale i  mieszkańcom – mówią organizatorzy. W dzisiejszej audycji „Pad znakam  Pahoni” porozmawiamy z uczestnikami Jarmarku, wśród których było m.in.  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”, koła gospodyń  wiejskich i lokalne zespoły muzyczne.
W drugiej części programu o znaczeniu magnackiego rodu Chodkiewiczów w historii Gródka opowie Wiera Tarasewicz.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.

0:00
0:00
16.06.2024
Co dalej z nauczaniem języka białoruskiego w liceach w Hajnówce i w Bielsku Podlaskim?
Co dalej z nauczaniem języka białoruskiego w liceach w Hajnówce i w Bielsku Podlaskim?

W audycji porozmawiamy o problemach z nauczaniem języka białoruskiego w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. 

Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej już działa. Od czwartku (13.06) obowiązuje zakaz przebywania na odcinku granicy o długości około 60 km. Wkraczanie do strefy jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody komendanta jednostki Straży Granicznej. W audycji PzP zapytamy mieszkańców nadgranicznych miejscowości o życie w strefie buforowej. Będziemy także na spotkaniu o małych ojczyznach podlaskich Białorusinów.

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
14.06.2024
100-lecie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce 14.06.2024


Przeszli ulicami miasta, by uczcić jubileusz najstarszej szkoły średniej w Hajnówce. Przemarszem uczniów, nauczycieli i samorządowców rozpoczęły się obchody 100-lecia Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. W dzisiejszej audycji odwiedzimy jubileuszowe uroczystości. Porozmawiamy również z doktorem Jerzym Grzybowskim o udziale Białorusinów w ważnych wojskowych wydarzeniach Polski pierwszej połowy XX wieku. Pod koniec opowiemy o blogu Pa prostu na stronie isokolka.eu.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
13.06.2024
Ruszyła strefa buforowa - zakaz wstępu do wyznaczonych miejsc 13.06.2024


Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej już działa. Od czwartku (13.06) obowiązuje zakaz przebywania na odcinku granicy o długości około 60 km.

Wkraczanie do strefy jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody komendanta jednostki Straży Granicznej.

W środę rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej podpisał szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Regulacja od czwartku wprowadzi czasowy zakaz przebywania w strefie przy granicy. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni od wejścia w życie rozporządzenia.

"Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze" - przekazało MSWiA.

Resort dodał, że na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
12.06.2024
Fotografie Konstantego Kuźmina z Gródka 12.06.2024
Setki zdjęć z różnych uroczystości rodzinny, ze szkoły, z prac polowych i gospodarczych a także z pogrzebów znalazło się w albumie „Fotografie Konstantego Kuźmina”. Negatywy tych fotografii znalazły się zupełnie przypadkowo o czym w audycji „Pad znakam Pahoni” opowiedzą Magdalena Łotysz i Dorota Kuźmin z Gminnego Centrum Kultury w Gródku.

Setki  zdjęć z różnych uroczystości rodzinny, ze szkoły, z prac polowych i  gospodarczych a także z pogrzebów znalazło się w albumie „Fotografie  Konstantego Kuźmina”. Negatywy tych fotografii znalazły się zupełnie  przypadkowo o czym w audycji „Pad znakam Pahoni” opowiedzą Magdalena  Łotysz i Dorota Kuźmin z Gminnego Centrum Kultury w Gródku.
W drugiej  części programu zaprosimy na spotkanie z prof. Jerzym Grzybowskim  autorem książki „Białorusini w Polskim Wojsku w l. 1919-1947” wydanej  przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne w Białymstoku.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.

0:00
0:00
11.06.2024
Rowerowa akcja solidarności z więźniami politycznymi 11.06.2024
W audycji porozmawiamy z uczestnikami przejazdu rowerowego po Białymstoku - nietypowej akcji solidarności z białoruskimi więźniami politycznymi.

W ten sposób chcieli wyrazić solidarność z więźniami politycznymi na Białorusi. Mieszkający w Białymstoku Białorusini zorganizowali wspólny przejazd rowerowy ulicami miasta, by zwrócić uwagę na represje za wschodnią granicą. Na Białorusi przetrzymywanych jest ponad 1400 więźniów politycznych. Są poddawani torturom i maltretowaniu, łącznie z pozbawieniem niezbędnej pomocy medycznej. W audycji porozmawiamy z uczestnikami przejazdu rowerowego po Białymstoku - nietypowej akcji solidarności z białoruskimi więźniami politycznymi.

Będziemy także na jubileuszu 30-lecia zespołu Lailand.

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
10.06.2024
Zakończył się Festiwal SONCAHRAJ 10.06.2024


W przygranicznej wsi Nowosady w  gminie Michałowo zakończyła się trzecia edycja Festiwalu Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ.  

Głównym założeniem festiwalu jest spotkanie z tradycyjną, nieestradową kulturą białoruską. W ramach imprezy Fundacja Tutaka prezentuje tak śpiewną i muzyczną tradycję jak i tradycyjny dorobek kulturowy Białorusinów na wielu płaszczyznach.

W audycji zaprosimy również na V Zjazd Absolwentów II LO w Hajnówce.

Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
7.06.2024
W Białymstoku powstanie Archiwum Białoruskie 09.06.2024
Stworzenie Archiwum Białoruskiego to jedno z głównych zadań Centrum Kultury Białoruskiej, które na początku tego roku zastało powołane jako instytucja kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Mimo, że Centrum nie ma jeszcze swojej stałej siedziby, prace nad powstaniem Archiwum już trwają.

Stworzenie Archiwum Białoruskiego to jedno z głównych zadań Centrum Kultury Białoruskiej, które na początku tego roku zastało powołane jako instytucja kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Mimo, że Centrum nie ma jeszcze swojej stałej siedziby, prace nad powstaniem Archiwum już trwają. O najciekawszych eksponatach, które już trafiły do jego zasobów w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie dyrektor Centrum Anatol Wap.

W drugiej części programu opowiemy o efektach prac archeologicznych na południowych obszarach Bielska Podlaskiego, gdzie budowana jest obwodnica miasta.

A na zakończenie zaprosimy do Gródka na „Jarmark na Górze Zamkowej”.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.



0:00
0:00
7.06.2024
"Piknik z Białorusem" 07.06.2024
Zabawy, koncerty, konkursy, występy starszych i młodszych uczniów - czyli "Piknik z Białorusem".

Była to okazja do integracji uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. W audycji Pad znakam Pahoni będziemy w Hajnówce na 11. Pikniku z Białorusem. Wystąpili na nim uczniowie II LO, zespoły ze szkoły w Białowieży, a także najmłodsi wykonawcy z hajnowskich przedszkoli.

Sery z popiołem, lawendą, miętą czy kawą – takie przysmaki powstają w małej hajnowskiej serowarni. Stworzył ją prawosławny ksiądz Adam Lewczuk wraz z żoną Lucyną. Przy produkcji serów pracuje cała rodzina i to batiuszka uznaje za największą wartość.

W audycji Pad znakam Pahoni posłuchamy także, dlaczego warto ratować dziedzictwo naszych przodków na podstawie Skansenu Dawne Podlasie w Puchłach.

Zaprasza Anna Petrovska


0:00
0:00





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok