Radio Białystok | Podcasty | POD ZNAKIEM POGONI
Audycja w języku białoruskim. Codziennie mówimy wydarzeniach, problemach ważnych i ciekawych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych. W audycji „Pad znakam Pahoni” spotkamy się z organizatorami i uczestnikami Festiwalu Pradmova. Wśród nich m.in. Paweł Barkouski z komitetu organizacyjnego, dziennikarz i badacz Siarhiej Padsasonny, pisząca po białorusku hiszpańska poeta Angela Espinosa oraz aktorka Palina Dabrawolska.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. W Hajnówce po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.
W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy o nowej płycie zespołu Dawid Szymczuk Band. Odwiedzimy także Juszkowy Gród, gdzie odbyły się zapusty literackie regionalnych poetów ludowych.
Zaprasza Anna Petrovska
Radosław Macijewicz- urodził się 1994 r. w Białymstoku. W 2014 r. ukończył Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu, specjalność grafika. W 2021 r. został absolwentem Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale Sztuk Pięknych.
Najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Swoją twórczość realizuje w szerokiej gamie technik. Poczynając od ilustracji rysunkowych, poprzez techniki mieszane, digital painting, kończąc na malarstwie olejnym, akrylowym i akwareli. Dodatkowo zajmuje się grafiką użytkową oraz działalnością prasową.
W audycji odwiedzimy również Stajnię Bukwica w Zabłotczyźnie i opowiemy o serach z pod Puszczy Białowieskiej. Zaprasza Marek Zabrocki.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z pikiety przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku.
W drugiej części programu razem z białoruskimi literatami zastanowimy nad wpływem emigracji na współczesną literaturę białoruską.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. We wtorek (12.11) po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.
W spotkaniu z lokalną społecznością wzięli udział generałowie Stanisław Czosnek i Arkadiusz Szkutnik oraz wiceminister Stanisław Wziątek. Przez trzy godziny odpowiadali na pytania z sali, zapewniając, że podczas planowania Tarczy Wschód uwzględniono interes ludności cywilnej. Według ich deklaracji, infrastruktura wojskowa powstanie przede wszystkim na terenach należących do skarbu państwa, typowo obronna w obrębie kilkuset metrów od granicy, do 50 km w głąb kraju zaplanowano magazyny. Wiceminister Wziątek zdementował także pogłoski o wysiedlaniu wsi, które przylegają do granicznego muru.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Można było dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały żniwa, chrzciny, wesela czy tradycyjne wieczorki. W siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku odbyły się XXX prezentacje zespołów obrzędowych "Białoruski obrzęd na scenie". Tradycyjne zwyczaje i obrzędy zaprezentowały amatorskie zespoły artystyczne z Podlasia.
W audycji porozmawiamy również o zainteresowaniu młodzieży tradycyjną kulturą i weselnymi obrzędami.
Zaprasza Anna Petrovska
Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem. O projekcie w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie jeden z jego inicjatorów Łukasz Leoniuk.
W drugiej części programu spotkamy się z prof. Antonim Mironowiczem, który opowie o nowym numerze czasopisma „Orthodoxi Evropi”.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Podlascy radni opowiedzieli się przeciwko planom zmniejszenia terenów gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w tej sprawie wystąpił opozycyjny klub PiS. Radni przyjęli stanowisko po poprawkach komisji rolnictwa. 23 osoby głosowały za przyjęciem stanowiska, jedna była przeciw.
Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.
Kim byli Rusini Rzeczpospolitej i jak kształtowała się świadomość Białorusinów i Ukraińców – rozmowa z Przewodniczącym Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce – prof. Olegiem Łatyszonkiem.
Na koniec odwiedzimy Galerię im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, gdzie możemy oglądać podlaskie perebory.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Uczyli się pisać teksty, spotykali się z ważnymi osobistościami społeczności białoruskiej na Podlasiu, odwiedzali ciekawe miejsca. Dziś (08.11) pod Narewką skończyły się tradycyjne dziennikarskie warsztaty Sustrečy Zorki. Od wielu lat organizuje je dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego Tygodnik Białorusinów w Polsce Niva. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z organizatorami i uczestnikami spotkań.
W dalszej części porozmawiamy z jednym z liderów białoruskich sił demokratycznych Pavłem Łatušką o tym, co czeska Białoruś i Europę Wschodnią po zakończeniu wyborów w USA.
Gościem audycji będzie również badacz gwar Podlasia i Polesia z uniwersytetu w Monachium Kristian Basquepacker.
Zaprasza Źmicier Kościn
"Brydkie kačenia" to piękna, przeniesiona w podlaskie realia opowieść o poszukiwaniu akceptacji i ciepła, o dzieciństwie i dorastaniu, kiedy jest się innym. Przedstawienie grane jest w podlaskim dialekcie języka białoruskiego. "Brzydkie kaczątko" Andersena to nie tylko znakomita interakcja teatralna z dziećmi i opowiedzenie uniwersalnej historii o brzydkim kaczątku. To także zanurzenie się w świat białoruskiej architektury, zdobnictwa, kolorystyki. To ukazanie dziedzictwa kulturowego w formie teatralnej zabawy. Spektakl Brzydkie kaczątko w języku podlaskich Białorusinów mogli zobaczyć uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czeremsze.
Porozmawiamy także o remoncie cerkwi w Zajączkach na "świętym miejscu".
Zaprasza Anna Petrovska
Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
W drugiej części programu rozmawiamy z byłymi więźniami politycznymi z Białorusi o represjach na Białorusi.
Zaprasza Źmicier Kościn
Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.
W drugiej części audycji, o filozofii tworzenia tradycyjnych, białoruskich instrumentów muzycznych opowie Aleś Łoś.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju. W audycji „Pad znakam Pahoni” porozmawiamy m.in. o tym dlaczego w dobie sztucznej inteligencji warto wracać do ludowego stroju.
W drugiej części programu relacja ze spektaklu według noweli Uładzimira Arłowa „Ordej Białej Myszy” oraz rozmowa o białoruskiej diasporze w stolicy Danii Kopenhadze.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.
Porozmawiamy również o Dniu Św. Huberta – społecznym dniu miasta Grodna. Obchody tego dnia już po raz drugi odbywają się w Białymstoku.
Porozmawiamy również z historykiem Uładzimirem Arłowem o spektaklu według jego powieści oraz o planach spotkań z Białorusinami w różnych częściach Europy.
Zaprasza Źmicier Kościn
W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich represji, głównie Białorusinów ale także Polaków, Żydów, Ukraińców czy Rosjan. W Białymstoku pamięć ofiar stalinowskich represji uszanowano koncertem „Wolnego Chóru” złożonego z białoruskich emigrantów. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z tego koncertu, który odbył się w Muzeum Pamięci Sybiry.
W drugiej części programu spotkamy się z prof. Jurym Hrybouskim, który opowie o powojennych losach Białorusinów, którzy walczyli na Zachodzie u II Korpusie gen. Wł. Andersa.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Jaką historię skrywają zapomniane cmentarze Podlasia - rozmowa z Janem Minkiewiczem - mieszkańcem wsi Kotły, który bada i opisuje historię naszego regionu.
Dziś audycja po – svojumu. Zaprasza Marek Zabrocki.
Mama z dziećmi, dziadek z wnuczkiem, rodzeństwo i kuzyni - na scenie BTSK w Białymstoku wystąpili w różnych rodzinnych konfiguracjach podczas przeglądu "Śpiewające rodziny".
Jaka jest kuchnia białoruska? Czy można przygotować tradycyjne białoruskie dania bez ziemniaków? Ziemniaki stanowią główny element kuchni białoruskiej, są popularnym warzywem, które często się wykorzystuje. I nie ma w tym nic wstydliwego. O daniach, receptach i specjałach kuchni białoruskiej rozmawiamy z Siarhiejem Mazan, autorem popularnego blogu kulinarnego Pro Food.
Zaprasza Anna Petrovska
Jutro (29.10) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego zadecydują o powołaniu nowej komisji – do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Obecnie w sejmiku sprawy mniejszości znajdują się w gestii komisji kultury. O potrzebie powołania nowej komisji i jej zadaniach w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie radny Igor Łukaszuk.
W drugiej części programu spotkamy się z Źmitrem Wassermanem, który kieruje Ludową Ambasadą białoruską w Sztokholmie.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Trwa 29. edycja Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardaŭskaja Vosień". W tym roku główne wydarzenia odbyły się w Bielsku Podlaskim, gdzie odbył się duży koncert połączony z pokazem kinowym, panelem dyskusyjnym oraz poezją. Impreza promuje białoruską muzykę, poezję i kulturę, tworzy też przestrzeń do spotkań, wymiany myśli i doznań artystycznych, ale i światopoglądowych. W audycji usłyszymy relację z pierwszego dnia festiwalu.
Noc z 29 na 30 października 1937 roku to jedna z najczarniejszych kart w historii Białorusi. Tej nocy na rozkaz rządu radzieckiego rozstrzelano ponad 100 przedstawicieli białoruskiej elity intelektualnej. W audycji opowiemy o tegorocznej rocznicy upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń. Porozmawiamy tez o wyjątkowym rodzinnym koncercie - w BTSK w Białymstoku odbędzie się przegląd "Śpiewające Rodziny".
Zaprasza Anna Petrovska