Radio Białystok | Podcasty | POD ZNAKIEM POGONI / ПАД ЗНАКАМ ПАГОНІ
Audycja w języku białoruskim. Codziennie mówimy wydarzeniach, problemach ważnych i ciekawych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region.
W niedzielę wielkanocną rozpoczęto przyjmowanie wniosków na dofinansowanie noclegów w województwie podlaskim w kwietniu i maju. Już pierwszego dnia wykorzystano całą pulę pieniędzy przeznaczonych na ten okres. Podlaski Bon Turystyczny to program samorządu województwa podlaskiego. Jego celem jest wsparcie branży turystycznej w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią. Turyści mogą otrzymać od 200 do 400 złotych dofinansowania na minimum dwa noclegi. Czy na takiej formie wsparcia skorzystają hotele i pensjonaty z okolic Puszczy Białowieskiej – opowiadają właściciele i menedżerowie obiektów w Białowieży i Narewce.
W drugiej części programu – o działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Bondarach. Grupa działa od sześciu lat, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym i społecznym swojej gminy.
Zaprasza Rafał Androsiuk
Był to czas wesołych zabaw, muzykantów, pieśni i spotkań w rodzinnym gronie. W audycji opowiemy o tym, jak dawniej na wsi, nasi przodkowie świętowali wielkanocny tydzień tzw" świetłą siedmicę". Porozmawiamy także o podlaskich cmentarzach, mogiłach i materialnym dziedzictwie miejsc wiecznego spoczynku.
Zaprasza Anna Petrovska
Był to jeden z najbardziej "śpiewnych" okresów w całym obrzędowym roku Białorusinów Podlasia. Od Świąt Wielkanocy od Lipska na północy po Bug na południu Białostocczyzny wybrzmiewały specjalne pieśni. Na Sokólszczyźnie, w okolicach Gródka, Białegostoku i Michałowa gospodarstwa domowe odwiedzały grupy z "kanapielką". Nad rzeką Narewką młodzież śpiewała "syruju husku". Na południu od Narwi rozbrzmiewały "ohulki" czy "rohulki".
W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z kierowniczką Studia Folkloru Białorusinów Podlasia Żemerwa Hanną Fionik o bogactwie tradycyjnych wiosennych pieśni okolic Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz.
Zaprasza Źmicier Kościn
Wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych. W Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XXXI Olimpiadę Języka Białoruskiego. 12 najlepszych uczniów odebrało zaświadczenia Laureatów i Finalistów konkursu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość i porozmawiamy z organizatorami i uczestnikami.
Porozmawiamy o tradycyjnych śpiewach wielkopostnych z Anną Filipczuk z Załuk.
Na koniec odwiedzimy bliskich Niki Jurczuk – Niczos, która wraz ze Sw@dą teraz w japońskiej Osace prezentują nasz region i Polskę na Światowej Wystawie Expo-2025.
Zaprasza Źmicier Kościn
Jak się oblicza datę Świąt Wielkiej Nocy w prawosławiu, a jak w katolicyzmie?
Czy zgodnie ze słowami papieża Franciszka jest szansa na wspólne święta Wielkanocne – na te i inne pytania postara się dziś odpowiedzieć dr. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – ks. Andrzej Kuźma.
A audycji przypomnimy również zapomniany obrzęd wielkanocny - wałokannie.
Na koniec opowiemy o projekcie mającym na celu uratowanie gromadzonego przez wiele lat ogromnego archiwum muzycznego Stefana Kopy.
Archiwizacją setek pieśni i obrzędów z Podlasia zajmuje się Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Zaprasza Marek Zabrocki.
W Bielsku Podlaskim powstanie muzeum kultowego filmu „Znachor”. To produkcja z 1982 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, którą częściowo kręcono właśnie w tym mieście. Budowę sfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który otrzymał od miasta na ten cel drewniany dom w centrum miasta, tuż przy sklepie w którym kręcono jedną ze scen. Co znajdzie się w budynku po jego remoncie i jak na tej inwestycji może skorzystać miasto i powiat, opowiadają burmistrz Piotr Wawulski i wicestarosta Piotr Bożko.
W drugiej części audycji komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, bryg. Grzegorz Bajko, opowiada o kadrze i zasobach sprzętowych prowadzonej przez niego jednostki, a także wspomina jedną z większych akcji ratowniczych w ostatnich latach.
Zaprasza Rafał Androsiuk
To okazja aby zanurzyć się w świat tradycyjnej kultury, pogłębić swoją wiedzę o folklorze śpiewnym i po prostu miło spędzić czas w doborowym towarzystwie.
Zajęcia są otwarte dla wszystkich – zarówno tych, którzy już mają doświadczenie muzyczne , jak i tych dopiero chcą spróbować swych sił na scenie.
Zajęcia prowadzi znana badaczka i etnomuzykolożka, instumentalistka i wykładowczyni tradycyjnych pieśni - Volha Barysznikova.
W drugiej części audycji opowiemy o białoruskiej diasporze na zachodzie Europy.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Wystawą multimedialną w zakończył się malarski plener "Białystok – tu mieszkam". W plenerze uczestniczyło 13-tu artystów z Białorusi i Ukrainy. „To tutaj ludzie, którzy uciekli przed wojną i represjami znaleźli swój nowy dom, w którym znowu mogą tworzyć” – mówi Paweł Mickiewicz z Fundacji „Okno na Wschód”. Artyści, których prace można było obejrzeć podczas wernisażu w Książnicy Podlaskiej, podkreślali, że Białystok przyjął ich bardzo życzliwie a każdy z nich znalazł tu cząstkę swojego miasta. O tym wszystkim opowiemy szerzej w audycji „Pad znakam Pahoni”.
W drugiej części programu spotkamy się z białoruską artystką Taćcianą Kozik, której personalną wystawę „Podróż. Los. Spotkania” do 5 maja można oglądać na Warszawskiej 50 w Białymstoku.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Obejmuje opieką pacjentów z powiatu hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego. To Centrum Zdrowia Psychicznego, które zostało utworzone według wytycznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Funkcjonuje od lipca 2018 roku. Jest pierwszą placówką oferującą kompleksową pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy o działalności Centrum Zdrowia Psychicznego w Hajnówce. Usłyszymy również rozważania na temat wielkiego Tygodnia i duchowego przygotowania do święta Zmartwychwstania Chrystusa.
Zaprasza Anna Petrovska
Gałązki wierzby – symbol Niedzieli Palmowej są symbolem życia, oczyszczenia i przekazywania sił witalnych – mówi prof. Irena Matus.
Święcone wierzby miały również wielkie, symboliczne znaczenia w agrarnym życiu Białorusinów na Podlasiu.
W audycji opowiemy również o nowej książce Anny Kondraciuk „Prosta z Lubovi – reparciorskija partrety pamiaci”.
Na koniec historyk – Wiesław Choruży podzieli się archiwalnymi odkryciami genealogii rodziny białoruskiej poetki – Łarysy Gieniusz.
Zaprasza Marek Zabrocki.
W tym roku Święta Wielkanocne w tym samym terminie obchodzą zarówno prawosławni jak i katolicy. Białoruski Hub „Nowaja Ziamla” przygotował dla mieszkańców stolicy Podlasia przygotował szereg spotkań poświęconych przygotowaniom do Wielkanocy. Będą też imprezy po Świętach związane z pamięcią o zmarłych. O tym wszystkim w audycji „Pad znakam Pahoni” opowiedzą Nadzieja Saławiowa i Tacciana Sawicz.
W drugiej części programu spotkamy się z Paułam Szaucowem z białoruskiej biblioteki im. Franciszka Skaryny w Londynie oraz z Michasiem Smolski z Wiednia, który opowie o białoruskiej diasporze w stolicy Austrii.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Naukowcy z wielu ośrodków akademickich w Europie wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Polsko-białoruskie związki językowe, literackie, kulturowe i historyczne” organizowanej cyklicznie przez Katedrę Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Katedra zorganizowała też w tym tygodniu interdyscyplinarną konferencję studentów i doktorantów „Białoruś – teksty i konteksty”. W tej konferencji też wzięli udział młodzi badacze m.in. z Paryża, Wilna, Pragi i Warszawy.
W audycji „Pad znakam Pahoni” spotkamy się z organizatorami i uczestnikami tych wydarzeń naukowych.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Jak udzielić pierwszej pomocy, przestrzegać przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych, jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” i skąd wziąć pieniądze na działalność kół gospodyń wiejskich? Szkolenie dla kół z powiatu hajnowskiego zorganizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W drugiej części audycji porozmawiamy z dyrektorem Białowieskiego Ośrodka Kultury Markiem Zubryckim, który opowie o planach tej instytucji na najbliższe miesiące.
Zaprasza Rafał Androsiuk
Na białostocczyźnie odbywa się cykl muzycznych spotkań - „Muzyka Białorusi. Zapomniana i znakomita...” Wykonawcami są znani białoruscy soliści w formacie Trio (flet, fagot, fortepian).
Dziś relacja z poniedziałkowego koncertu w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zaprezentowano tam dzieła światowej sławy autorów, związanych z kulturą zarówno białoruską, jak i polską. Głównym organizatorem koncertów jest Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
W audycji usłyszymy również rozmowę z muzycznym kierownikiem chóru Unia. Członkowie chóru zmuszeni byli 2021 roku opuścić Białoruś, z przyczyn politycznych.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Około 40 osób wyruszyło dziś z cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku do monasteru w Supraślu na święto Zwiastowania Bogurodzicy. Kwietniowa pielgrzymka jest mniej popularna od pielgrzymki z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej, ale zawsze znajduje chętnych uczestników . Ponad 500-letni monaster, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główną murowaną cerkiew pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wzniesiono w latach 1503-1511 w stylu gotycko-bizantyjskim. Ściany świątyni pokryły freski autorstwa mnicha Nektariusza z Serbii. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z uczestnikami kwietniowej pielgrzymki. Porozmawiamy także tradycji "busłowych łap" i historii cerkwi p.w. św. Mikołaja w Białowieży.
Zaprasza Anna Petrovska
"Busłowe łapy" - drożdżowe bułki w kształcie bocianich łapek to tradycja prawosławnego święta Zwiastowania NMP. Symbolizują wiosnę i odrodzenie przyrody. W audycji będziemy na warsztatach pieczenia "busłowych łap" w Bondarach.
Jak brzmiała muzyka w XVI i XVII wieku? Koncerty „Muzyka Białorusi. Zapomniana i znakomita”, które odbędą się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Hajnówce pozwolą zapoznać się z bogatą i niezwykłą białoruską kulturą muzyczną. O szczegółach zbliżających się wydarzeń opowie Ilona Karpiuk z |Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Ja naradziusia tut”. Do udziału zaprosi organizator Tomasz Tichoniuk.
Zaprasza Rafał Androsiuk
To okazja do własnoręcznego pogłębiania tradycji - uczyli się jak wypiekać drożdżowe paschy, busłowe łapy i robić pisanki z wosku. W II LO z DNJB w Hajnówce uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach.
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o inwestycjach w gminie Hajnówka. Porozmawiamy także z uczestnikami centralnych eliminacji konkursu "Rodnaje słowa" w Bielsku Podlaskim.
Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą dyrektora Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku – Iloną Karpiuk.
W drugiej części audycji opowiemy o naborze do zespołu tańca ludowego „Podlaski Wianok”.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjował zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gonty budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem Fionikiem.
W drugiej części historyk prof. Oleg Łatyszonek mówi o „mitach” związanych z Białorusinami Białostocczyzny.
Zaprasza Źmicier Kościn
Wyzwania i zadania Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce. 01.04.2025 r.
Gaszą pożary, ratują ludzi i zwierzęta z wypadków oraz edukują dzieci i dorosłych w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
W drugiej części audycji spotkamy się z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich „Witowianie”. Grupa założona przez mieszkańców wsi Witowo ma już za sobą pierwsze inicjatywy, a przed sobą kolejne plany.
Zaprasza Rafał Androsiuk