18.04.2025
Sens ludzkiego cierpienia
Dziś Wielki Piątek - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Dla nas wszystkich może to być okazja do refleksji, np. nad sensem ludzkiego bólu i jego miejscem w naszym życiu.
11.04.2025
Jak się uczą dorośli
Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że wiedza, którą zdobyliśmy w szkole czy na studiach wciąż nie jest wystarczająca. Świat galopuje w takim tempie, że musimy się dokształcać nieustannie - po prostu po to, by nadążać.
4.04.2025
Destrukcyjny perfekcjonizm
Czy perfekcjonizm - powszechnie uznawany za pozytywny i pożądany - rzeczywiście taki jest? Czy w ogóle jest dobry i zły - destrukcyjny - perfekcjonizm?
28.03.2025
Samoakceptacja w świecie nastolatków
Presja rówieśników, idealne postaci z mediów społecznościowych, a do tego zmiany hormonalne - młodzi ludzie, zarówno ci podstawówkach, jak i liceach, coraz częściej mają problemy z akceptacją siebie. Ciągłe porównywanie się, hejt w sieci, a nawet oczekiwania rodziców, prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości.
21.03.2025
Jak zdiagnozować u siebie ADHD?
Na szczęście minęły już czasy, kiedy o dzieciach z ADHD mówiono, że to takie żywe srebra i uważano to schorzenie za taką kłopotliwą, ale jednak dość uroczą cechę charakteru. Dziś już wiadomo, że to poważny problem, którym należy się zająć, by pomóc dziecku, ale też sobie, by lepiej funkcjonować w życiu.
14.03.2025
Skąd się biorą zaburzenia odżywiania i jak zapobiegać ryzykownym zachowaniom młodzieży?
Nierealne wzorce, które podsuwają media społecznościowe albo generuje sztuczna inteligencja, presja rówieśników, stres szkolny i cyberprzemoc. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania u młodych ludzi. Okazuje się jednak, że są też inne - mniej oczywiste czynniki - jak życie płodowe czy relacje z matką. Warto je poznać. Warto też wiedzieć, jak zapobiegać różnym ryzykownym zachowaniom młodzieży.
7.03.2025
Wielka koalicja dla Marysi
Kilkanaście organizacji, zajmujących się pomocą, skrzyknęło się i stworzyło wielką charytatywną kooperację na rzecz ciężko chorej 11-miesięcznej Marysi.
28.02.2025
Młodzi podcasterzy i wolontariusze szkolą rówieśników
Produkują podcasty, są wolontariuszami, a teraz będą prowadzić warsztaty w szkołach średnich w ramach projektu "Zwolnieni z teorii".
21.02.2025
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję?
Eksperci podkreślają, że tej choroby absolutnie nie można lekceważyć, bo jest bardzo groźna i bywa śmiertelna. Chodzi o depresję, z którą - według oficjalnych danych - boryka się w Polsce około miliona 200 tysięcy osób.
14.02.2025
Miłość - w sercu i w mózgu
Czy można żyć bez miłości, jakie są jej różne oblicza, jak ewoluuje w kolejnych latach związku i co się dzieje w naszym organizmie, kiedy kochamy?
7.02.2025
Sztuka bliskości
Czy można żyć bez bliskości? Jak tę bliskość rozumieć? Jak okazywać? Po co jest nam potrzebna?
31.01.2025
Bakterie, wirusy i inne, czyli mikroświat wokół nas
Jak wygląda świat, którego nie widać gołym okiem, które to są dobre, a które złe bakterie w naszym organizmie, czym się różnią od wirusów, jak w sezonie grypowym uchronić się przed zachorowaniem i co robić, jeśli grypa nas już dopadnie?
24.01.2025
Jak skutecznie wypocząć podczas ferii?
Niektórzy mają zamiar się uczyć ( bo matura za pasem), inni mają zaplanowane wyjazdy, a jeszcze inni - żadnych planów. Warto jednak zrobić wszystko, żeby podczas tych dwóch tygodni zimowych ferii porządnie wypocząć. Bo wszystkim potrzebne są siły na na kolejne trudne półrocze. Jak to zrobić? Podpowiadają eksperci.
17.01.2025
Skąd się bierze syndrom wyuczonej bezradności
Każdy z nas pewnie w życiu nie raz czuł się bezradny wobec rożnych sytuacji. Po prostu nie wiemy co robić, ogarnia nas taka niemoc, że nie potrafimy myśleć i podejmować jakichkolwiek decyzji. To się zdarza i to wcale nierzadko.
10.01.2025
Jak być asertywnym w codziennym życiu
To jedna z ważniejszych kompetencji, bardzo pożądana, ale jednocześnie trudna do opanowania. Chodzi o asertywność, którą wiele osób rozumie jako umiejętność odmawiania. To jednak nie jest do końca prawda.
20.12.2024
Święta wylogowane do życia
Przed nami piękne święta Bożego Narodzenia. Jak nie "zajeździć się" w trakcie przygotowań do świąt oraz jak odnaleźć ich prawdziwy sens?
13.12.2024
Młodzi białostoczanie nie mają miejsc do spotkań
Białystok dobrze wypada pod względem obiektów sportowych, ale brakuje miejsc do swobodnej realizacji np. pasji artystycznych i networkingu osób o zainteresowaniach innych niż sportowe. Tak wynika z badań, które przeprowadzili uczestnicy tegorocznej edycji projektu "Rada Uzdolnionych 4Z" w Fundacji Uzdolnieni.
6.12.2024
Mądrość seniora
Jak wygląda życie seniora, co zrobić, żeby je uprzyjemnić, a także o tym, co w życiu najważniejsze.
29.11.2024
Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa
To fundament, na którym wszystko się buduje. Właśnie w rodzinie uczymy się miłości, szacunku, zaufania, to tam przekazywane są tam różne wartości, tam zdobywamy wiedzę uczymy się nawiązywania i pielęgnowania relacji międzyludzkich. Dlatego jeśli w tej rodzinie nie dzieje się dobrze, coś pęka, to wszystko odbija się na dzieciach i potem rzutuje na całe ich życie.
22.11.2024
Jak sobie radzić z jesienną chandrą
Coraz krótsze dni, mało słońca i dżdżysta przeważnie pogoda nie mogą nastrajać optymistycznie. Stąd u wielu z nas pojawia się przygnębienie, smutek, czasami nadmierna płaczliwość, bezsenność, a co za tym idzie rozdrażnienie i utrata energii.