26.12.2024
"Od ucha do ducha. Muzyczne ścieżki ku niebu" - audycja Dominiki Dębskiej
Przez wieki ludzie poszukiwali dźwięków, które wzniosą ich myśli i dusze ku Bogu. Każda epoka wypracowuje swoje muzyczne style, które najlepiej wyrażają tęsknotę za tym, co w górze. Jaka dziś jest muzyka religijna i sakralna?
24.12.2024
"Dobro, które wraca" - reportaż Joanny Sikory
Każdy z nas nosi w sobie swoją opowieść wigilijną.
23.12.2024
"Kolęda dla nieobecnych" - reportaż Renaty Redy
Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.
22.12.2024
"Portret brata" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Spotkanie, w którym słowa nie są najważniejsze... Opowieść o przyjaźni brata Alberta z mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie.
20.12.2024
"Z serca do serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem.
19.12.2024
"Dom z windą" - reportaż Alicji Pietruczuk
Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta.
18.12.2024
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 7. Strefa hartowania" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Budowa Tarczy Wschód na Sokólszczyźnie - w rejonie Kuźnicy czy Krynek - nie wzbudza takich oporów, jak wśród części mieszkańców powiatu hajnowskiego. Wystarczy przejechać na północ kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by zetknąć się z odmiennym podejściem.
17.12.2024
"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.
16.12.2024
"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory
Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.
13.12.2024
"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk
Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.
12.12.2024
"Lustro z pamięcią" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski.
11.12.2024
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Kilkanaście oddziałów, ponad stu lekarzy, kilkaset osób personelu medycznego. Od trzech lat pracownicy Szpitala Powiatowego w Hajnówce uczą się jak radzić sobie z kolejnymi falami migrantów, musieli też objąć opieką kilka tysięcy dodatkowych pacjentów - żołnierzy, którzy na Podlasiu mają swoje obozowiska. To na hajnowskim OIOM-ie o życie walczył sierżant Mateusz Sitek.
10.12.2024
"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory
"Rosyjski paszport mojej babci przywiózł ją do Ameryki i był w pewnym sensie moim paszportem do Tykocina i Świata, który był kiedyś moją rodziną."
9.12.2024
"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory
W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar.
6.12.2024
"Marzyciel - realizator" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku.
5.12.2024
"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie "i", w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
3.12.2024
"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.
2.12.2024
"Nad Świsłoczą" - reportaż Anny Bogdanowicz
Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.
1.12.2024
"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz
Miasto Lędziny nadało mu tytuł honorowego obywatela. Górnicy obdarzyli go zaufaniem, najwyższymi odznaczeniami i dozgonną przyjaźnią. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
29.11.2024
"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany nie tylko w Białymstoku rzeźbiarz.