3.02.2025
"Drzwi otwarte - proszę wejść" reportaż Andrzeja Bajguza
Według naszych szacunków w Białymstoku działa nawet około 150 kapel i wykonawców różnych gatunków muzycznych. Dziś Dzień Podlaskiej Muzyki.
31.01.2025
"Nowe otwarcie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Sznur samochodów zaparkowanych przed schroniskiem Cyganowo w Krzeczkowie koło Moniek i kilkudziesięciu ludzi z psami na smyczy spacerujących po okolicznych polach i łąkach. Tak wyglądał pierwszy od lat spacer wolontariuszy z psami na tak dużą skalę.
30.01.2025
"Musi być dusza" - reportaż Joanny Sikory
Wirtuoz - tak o Józefie Krupskim mówią ludzie, którzy mieli szansę usłyszeć jak grał na cymbałach. Zachwycał nie tylko lekkością ruchów, ale i bogactwem repertuaru.
29.01.2025
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 8. Incydenty" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
1 stycznia opinię publiczną zelektryzowały wiadomości o scenach, które rozegrały się w Mielniku. 25-letni szeregowy upił się i przez kilkanaście minut strzelał z ostrej amunicji.
28.01.2025
"Zostaw to pod drzwiami" - reportaż Antoniego Rokickiego
Kurierzy rowerowi przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie, a często zdarza im się pytać przechodniów o pomoc w dotarciu do celu. Pracują z ludźmi, a wielokrotnie nie zamieniają z klientami ani jednego słowa. Mijamy ich każdego dnia na ulicach wielkich i średnich miast.
27.01.2025
"Zabrali mi imię" - reportaż Wiesława Szymańskiego
Merka Szewah urodziła się w przedwojennym Białymstoku. We wrześniu 1939 roku przeżyła wybuch wojny, rozstanie z ojcem i agresję sowiecką. Kiedy w 1941 roku Białystok znów opanowali Niemcy, wraz z matką i siostrą trafiła do getta. W sierpniu 1943 roku, tuż przed wybuchem powstania, matka – ufając niemieckim obietnicom – postanowiła opuścić getto razem z córkami. W prowizorycznym obozie pod Białymstokiem widziały się po raz ostatni.
26.01.2025
"Bez prawa powrotu" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk
Mieszkańców wypędzili z domów, pognali na Sybir, majątek zrabowali, a wsie spalili. Bez wyroku sądu, stosując odpowiedzialność zbiorową Rosjanie w czasie powstania styczniowego pacyfikowali szlachecki zaścianki. Pamięć o ich polskich mieszkańcach miała zaginąć.
24.01.2025
"Szkoda życia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna
Reżim Łukaszenki uznał ją za ekstremistkę. Miała do wyboru - albo więzienie, albo wyjazd z Białorusi. W dniu wyborów w sierpniu 2020 roku, zupełnie przez przypadek, została zatrzymana przez milicję wraz z protestującymi przeciwko sfałszowaniu wyników głosowania. Od tego dnia zaczęła chodzić na wszystkie marsze i protesty. Kilka miesięcy później uciekła do Białegostoku. Dziś ma 72 lata i jest popularną blogerką. Opowiada o życiu w Polsce i walczy z reżimową propagandą na Białorusi.
23.01.2025
"Marzyciele. Placyda, Stanisław i Andrzej Bukowscy"- reportaż Doroty Sokołowskiej
Dlaczego tak łatwo zapominamy o tych, którzy tworzyli kulturę miasta, w którym żyjemy? Czy choroba dziecka może dawać wielką siłę do tworzenia? Co jest najważniejsze w życiu?
22.01.2025
"Przeminęło z kinem" - reportaż Joanny Sikory
Znał go niemal każdy miłośnik dużego ekranu w Białymstoku. Andrzej Wyspiański to ostatni kinooperator, który większość życia przepracował wyświetlając filmy z taśmy. Po 46 latach pracy przeszedł na emeryturę.
21.01.2025
"Kolorowy babci świat" - reportaż Alicji Pietruczuk
Wnuki to ich wszystko.
20.01.2025
"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej
Chcieli podzielić się bliskością i czułością... Stworzyli rodzinę zastępczą. Mama porzuciła korporację by przyjąć pracę na "cały etat" w domu, a Tacie spodobał się ten pomysł. Nie było łatwo, ale konsekwentnie przecierali szlaki nowych wyzwań. Czy teraz są szczęśliwi razem?
19.01.2025
"Pieśni przebudzenia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna
Tej rewolucji przed pięciu laty nikt się nie spodziewał. Białorusini wcześniej cierpliwie znosili autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki.
17.01.2025
"Ze świętami" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]
Oddajemy te pieśni tam skąd je wzięliśmy. Tak o kolędowaniu mówią młodzi ludzie, którzy wyruszyli z gwiazdą kolędować po podlaskich wsiach. Jest to jedna z najważniejszych, choć zanikających, świątecznych tradycji.
15.01.2025
"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej
To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. W ostatnim czasie prace nad przyszłością tego terenu bardzo przyspieszyły.
14.01.2025
"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia.
13.01.2025
"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory
Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru.
12.01.2025
"Marzycielka"- audycja dokumentalna Joanny Sikory i Gabrieli Walczak
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.
10.01.2025
"Pani Nina od historii”- reportaż Doroty Sokołowskiej
Jest prawdziwą historią Michałowa, nie tylko przez swoje długie życie i bycie naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w XX wieku.
9.01.2025
"Dąbrówka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]
Dąbrówka to białostocki lokal gastronomiczny od ponad 40 lat wpisany w życie osiedla Piasta. Dotychczasowy właściciel postanowił z końcem roku zamknąć działalność. Wielu mieszkańców nurtuje pytanie, jaki będzie los Dąbrówki?