20.04.2025
Wielkanocne Podróże po kulturze - odwiedziliśmy skanseny w Ciechanowcu i Studziwodach
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
13.04.2025
O muzykach, którzy również malują
Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?
13.04.2025
Tkaczka i artystka, Beata Palikot-Borowska od roku prowadzi pracownię Splotarium
Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.
13.04.2025
Urodzinowy koncert Jerzego Maksymiuka
To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.
13.04.2025
Wybitne prace młodych twórców z łomżyńskiego Plastyka
Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
13.04.2025
35 lat Piorunersów
Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.
13.04.2025
"Wniebogłos" w Teatrze Wierszalin. To spektakl, który ma dawać nadzieję
To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.
13.04.2025
Przyszli wspominać Andrzeja Strumiłłę, a powitał ich głos artysty
W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.
13.04.2025
Wystawa dzieł Stefana Rybiego "Przyglądając się światu"
Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.
13.04.2025
Dominik Sołowiej: "Dojrzewanie" - to serial, z którym trzeba się zmierzyć
Są seriale, z którymi trzeba się zmierzyć, oglądając je nie dla przyjemności, ale z dobrze rozumianego poczucia obowiązku. I chociaż produkcja ta od pierwszej minuty nie należy do przyjemnych, to warto się z nią zapoznać.
13.04.2025
Roboty w teatrze
Czy wkrótce na deskach teatrów będziemy oglądać, zamiast ludzkich aktorów, androidy rodem z Blade Runnera? Raczej nic nie zastąpi żywego artysty, ale pomysł, aby połączyć świat technologii i sztuki aktorskiej wydaje się ciekawy.
13.04.2025
Galeria Arsenał obchodzi jubileusz 60-lecia
W piątek (11.04) na nowej wystawie była mowa nie tylko o tym, jak ważne to miejsce na kulturalnej mapie Polski, ale też o kolekcjonowaniu, kolekcji i miłości do Arsenału. Tym bardziej, że wystawa, jaką możemy podziwiać, powstała dzięki sugestiom samych odwiedzających.
13.04.2025
„Pasja według świętego Jana” Jana Sebastiana Bacha zabrzmi w Niedzielę Palmową
To muzyczna opowieść o ostatniej drodze Chrystusa. W Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku zabrzmi w niedzielę (13.04) „Pasja według świętego Jana” Jana Sebastiana Bacha.
6.04.2025
Andrzej Kruszewicz - nowa książka na antenie Polskiego Radia Białystok
Andrzej Grzegorz Kruszewicz (ur. 30 listopada 1959 r. w Białymstoku) - polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym, którego dyrektorem jest od 1 stycznia 2009. Autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz Środowiskowych.
6.04.2025
Już niedługo rozpocznie się 2. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej
Białystok ponownie stanie się stolicą sztuki słowa - a to za sprawą 2. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Doroty Radomskiej. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi ponad 60 uczestników z całej Polski - młodych recytatorów, wykonawców poezji śpiewanej i piosenki autorskiej, którzy przez trzy dni wypełnią miasto pasją, emocjami i żywym słowem.
6.04.2025
Zaskakująca wystawa Magdaleny Franczak. Słoiki z kurzem stały się nośnikiem pamięci
Czy kurz może być inspiracją? I doświadczeniem artystycznym? Na najnowszej wystawie w Galerii Sleńdzińskich na pewno dwa słoiki z kurzem "po majonezie napoleońskim" i "sosie w stylu indyjskim" straciły swoje pierwotne funkcje i stały obiektami godnymi fotografii.
6.04.2025
Co czytają najmłodsi?
Za nami Światowy Dzień Książki dla Dzieci, a to święto zawsze stawia pytanie jak trafiać do najmłodszych i rozbudzać w nich zainteresowanie lekturą? Książnica Podlaska nie tylko wydaje ciekawe lektury, ale też organizuje lekcje czytania i prezentacje filmowe.
6.04.2025
Jacek Malinowski
- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.
6.04.2025
Wielkanoc w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Targi Pisanki Lipskiej, Konopielka, Majówka w skansenie, Targi Sztuki Ludowej Podlasia, Podlaskie Święto Sera... mnóstwo imprez szykuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w tym roku. Kilka dni temu władze placówki zaprezentowały program wydarzeń, a my skorzystaliśmy z okazji i przeszliśmy się po skansenie z mikrofonem.
6.04.2025
Premiera filmu "Hetmańska Sadyba” już niedługo w białostockim ratuszu
"Hetmańska Sadyba” to pierwszy film realizowany w ramach unikalnego Projektu Europejskie Dziedzictwo Artystyczne Podlasia, który pokazuje piękno duchowo-artystycznej spuścizny regionu.