Radio Białystok | Patronaty | Spektakl "Niemyte dusze / Narkotyki"
"Niemyte dusze / Narkotyki" - teatralna podróż w głąb ludzkiej psychik
29 kwietnia, godz. 18:00, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej, który prowokuje, intryguje i wciąga widza w nieznane rejony ludzkiej świadomości. Oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza, mistrza słowa, metafory, absurdu i groteski. Spektakl :Niemyte dusze / Narkotyki" to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które zabierze widzów w niepokojącą podróż przez meandry psychiki kształtowanej przez wpływ substancji odurzających.
Witkacy – mistrz obserwacji i literackiej analizy
Spektakl stanowi interpretację literackich i filozoficznych rozważań Witkacego zawartych w esejach "Narkotyki" oraz "Niemyte dusze". To nie tylko relacja z eksperymentów z narkotykami, lecz także głęboka refleksja nad kondycją człowieka, jego pragnieniem ucieczki od bólu istnienia oraz wpływem iluzji na codzienność. W dziele znajdziemy ironię i gorzki humor, które pomagają zrozumieć tragizm oraz absurd ludzkiego życia.
Słowa reżyserki
– Od lat pozostaję pod wrażeniem trafności głosu Witkacego wobec kondycji człowieka. Jego teksty są aktualne również dzisiaj, w świecie pełnym chaosu i zagubienia. Opowiadanie o dojmujących aspektach naszego istnienia za pomocą sarkazmu, ironii i głębi literackiego kunsztu Witkacego to artystyczne wyzwanie – mówi Anna Kękuś, reżyserka spektaklu.
Sebastian Fabijański w wyjątkowej roli
W roli głównej zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego, który poprzez monodram stworzy niezwykłe połączenie aktorstwa i muzyki. Jego kreacja to intensywne studium wewnętrznej dezintegracji bohatera, przechodzącego od autodestrukcji do odkrycia sensu życia. To opowieść o poszukiwaniu szczęścia, katharsis i równowagi, które odnaleźć można zarówno w sztuce, jak i codzienności.
Monodram jako forma przekazu
Forma spektaklu pozwala na pełne wyeksponowanie tekstów Witkacego w kontekście współczesnego kryzysu egzystencjalnego. To teatralna medytacja nad naturą świadomości i miejscem człowieka w rzeczywistości zdominowanej przez iluzję.