Radio Białystok | Patronaty | Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2024

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2024

4.08.2024

Międzynarodowy festiwal teatralny Wertep już po raz szesnasty uatrakcyjnia lato na Podlasiu.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

W piątek, 26 lipca, o 14.00 rozpocznie się pierwszy z dwóch festiwalowych weekendów z Wertepem. Cykl niezwykłych festiwalowych spotkań teatralnych w plenerze, w okolicy Puszczy Białowieskiej, zainauguruje powszechnie znana historia - "Calineczka" na podstawie bajki Andersena.

Inauguracja odbędzie się na scenie w Narewce. Zobaczymy wiele teatrów z Polski i świata (wystąpią wolontariusze z różnych krajów, związani z Hajnówką Centralną oraz artyści z Portugalii, Norwegii, Ukrainy i Białorusi) z ciekawą, unikatową propozycją dla widowni dziecięcej i dorosłej. O szczegółach festiwalu można poczytać na stronie internetowej Wertepu, gdzie dostępny jest też program - wertepfestival.pl oraz na festiwalowym profilu na FB.


- Niezwykła moc każe nam co roku przemierzać krainę żubra - deklaruje Darek Skibiński, dyrektor tego największego festiwalu w tej części Polski. - I tak od lat, w artystycznej trupie, idziemy od miasta do miasta, od wsi do wsi i dzielimy się tym, co mamy najcenniejszego. Naszą sztuką.


W tym roku zobaczymy artystów i ich niezwykłe propozycje w następujących miejscowościach:

  • 26.07 - Narewka
  • 27.07 - Drohiczyn
  • 27.07 - Hajnówka
  • 28.07 - Białowieża
  • 31.07 - Hajnówka
  • 1.08 - Policzna, Werstok, Długi Bród, Czechy Orlańskie, Wojnówka, Kuraszewo #
  • 2.08 - Nurzec Stacja
  • 2.08 - Narew
  • 4.08 - Hajnówka

 

Warto dodać, że już 12 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie, zapowiadające wakacyjny Wertep, czyli występ włoskich artystów w Hajnówce, z show w stylu południowoamerykańskiej sjesty.

- W tym roku festiwal wzbogacony został o specjalny projekt, włączający aktywnie mieszkańców powiatu hajnowskiego w nurt festiwalowych wydarzeń - mówi Agata Rychcik-Skibiński.

"Teatr na granicy, teatr w ogródkach" jest realizowany podczas Wertepu z grantu programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura – Interwencje, który stworzyło Narodowe Centrum Kultury. W następujących miejscowościach artyści wystąpią po kolei w ogródkach, otwartych przez mieszkańców na potrzeby sztuki, rozmów, spotkań: Policzna, Werstok, Długi Bród, Czechy Orlańskie, Wojnówka, Kuraszewo.

Ten multimedialny projekt realizowany jest przy granicy polsko-białoruskiej defaworyzowanej w ostatnich latach zakazami przebywania. - Za sprawą wydarzeń teatralnych, przy okazji Wertepu, docieramy do miejsc pozbawionych na co dzień kontaktu z kulturą. Aktywizujemy społeczność i sprzyjamy integracji - objaśnia Agata Rychcik-Skibiński.

Artyści przyjeżdżają nie do specjalnych scen, ale do miejsc naturalnych - do lasu i ogródków, by ożywić stagnację, zniwelować bariery w dostępie do kultury i zaspokoić potrzeby społeczności poddawanej wykluczeniu z uwagi na napiętą sytuacje graniczną. Tworzymy warunki do włączania się uczestników spektakli w życie kulturalne, inicjujemy współdziałania różnych środowisk i grup wiekowych.

Organizatorzy pracują z uczestnikami tego projektu w formie warsztatów i pokazów spektakli. Dzięki temu rosną kompetencje kulturowe, a obecność artystów inspirująco działa na podejmowanie własnych działań twórczych przez uczestników projektu. Zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kulturze, powodują zmianę biernego odbiorcy wydarzeń kulturalnych na zaangażowanego uczestnika, który identyfikuje się z działaniem, staje się stroną kreatywną: uczestniczy w działaniach artystycznych.

W tegorocznym programie pomysłodawca festiwalu, Darek Skibiński, zawarł następujące credo:

Dla tych, którym odwagi brak. Dla tych, co szczęścia im brak. Tym, którym olśnienie jest w smak. Bo teatr to nie salon, ani przystań dla statków. Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, dlatego że tu pokazuje się ludziom, jakimi są, jakimi pragnęliby być, jakimi mogli by być, gdyby mieli odwagę być. Do zobaczenia na Wertepie. Ps. mała zagadka: w jednym z polskich miast za czasów okresu wojennego na moście był taki napis ZIMA WASZA - WIOSNA NASZA, a ktoś dopisał A L ATO MUMINKÓW.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok




ZNAJDŹ NAS





IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!



Do pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zip



FORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE




FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

9 sierpnia 2024

źródło: mat. org.



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok