Jest szansa na kierunek "pedagogika" w wileńskiej filii UwB

15 listopada 2021

Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Sikora
Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Sikora



0:00
0:00
W rozmowie z Joanną Sikorą dyrektor Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie prof. Jerzy Halicki opowiada o planach zagranicznej placówki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władze zagranicznego wydziału chciałyby rozpocząć rekrutację w przyszłym roku akademickim. Kierunek miałby powstać we współpracy z Uniwersytetem Michała Römera w Wilnie.


To przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie tamtejszych Polaków. Przedstawiciele Podlaskiej Macierzy Szkolnej mówią, że grupa nauczycieli zajmujących się edukacją przedszkolną i wczesnoszkolną maleje, pedagodzy odchodzą na emerytury i potrzebna jest nowa kadra" - tłumaczy dyrektor filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie prof. Jerzy Halicki. 


Rozpoczęły się również już prace nad budową nowej siedziby placówki w Wilnie. Mamy podpisaną umowę z wykonawcą - litewską firmę "MOSTA" - mówi prof. Jerzy Halicki.  

"Teraz firma opracowuje szczegółowy projekt budowy. Na to mają pół roku. Na wykonanie całości inwestycji są trzy lata. Będzie to czterokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem o powierzchni nieco ponad 3100 metrów kwadratowych. Budowa ma kosztować ponad 8,5 mln euro" - dodaje prof. Jerzy Halicki.  

Zagraniczna filia uniwersytetu działa w Wilnie od 2007 roku. 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Wojenna saga Szeryfa" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory


Krajobraz wokół to rozbite czołgi i samochody, spalone drzewa, leje po bombach, kleiste błoto, w którym grzęzną nogi i okopy ze szczurami. Tak żyją żołnierze walczący w Ukrainie w tzw. strefie zero czyli - oko w oko z wrogiem.



Polska mniejszość na Łotwie zmagała się z polską ortografią


Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.



Relacje polsko-litewskie po 30 latach od podpisania traktatu o przyjaźni


Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?



Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok