Jest szansa na kierunek "pedagogika" w wileńskiej filii UwB

15 listopada 2021

Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Sikora
Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Sikora



0:00
0:00
W rozmowie z Joanną Sikorą dyrektor Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie prof. Jerzy Halicki opowiada o planach zagranicznej placówki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władze zagranicznego wydziału chciałyby rozpocząć rekrutację w przyszłym roku akademickim. Kierunek miałby powstać we współpracy z Uniwersytetem Michała Römera w Wilnie.


To przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie tamtejszych Polaków. Przedstawiciele Podlaskiej Macierzy Szkolnej mówią, że grupa nauczycieli zajmujących się edukacją przedszkolną i wczesnoszkolną maleje, pedagodzy odchodzą na emerytury i potrzebna jest nowa kadra" - tłumaczy dyrektor filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie prof. Jerzy Halicki. 


Rozpoczęły się również już prace nad budową nowej siedziby placówki w Wilnie. Mamy podpisaną umowę z wykonawcą - litewską firmę "MOSTA" - mówi prof. Jerzy Halicki.  

"Teraz firma opracowuje szczegółowy projekt budowy. Na to mają pół roku. Na wykonanie całości inwestycji są trzy lata. Będzie to czterokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem o powierzchni nieco ponad 3100 metrów kwadratowych. Budowa ma kosztować ponad 8,5 mln euro" - dodaje prof. Jerzy Halicki.  

Zagraniczna filia uniwersytetu działa w Wilnie od 2007 roku. 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Polska mniejszość na Łotwie zmagała się z polską ortografią


Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.



Relacje polsko-litewskie po 30 latach od podpisania traktatu o przyjaźni


Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?



Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok