Radio Białystok | Magazyny | Na Kresach | Sankcje międzynarodowe wobec białoruskiego reżimu są zbyt łagodne - twierdzą eksperci
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Unia Europejska powinna znacząco rozszerzyć listę białoruskich funkcjonariuszy związanych z Aleksandrem Łukaszenką, którzy zostaną objęci zakazem wjazdu do Unii. Powinny być też wprowadzone sankcje gospodarcze. Jeśli tak się nie stanie to Polska, za przykładem państw nadbałtyckich, może wprowadzić własne sankcje narodowe - wyjaśnia Wojciech Konończuk.
Wśród osób zatrzymanych w ostatnich dniach na Białorusi są szefowa nieuznawanego przez tamtejsze władze Związku Polaków Andżelika Borys i dziennikarz Andrzej Poczobut. W związku z postępowaniem karnym dotyczącym m.in. podżegania do nienawiści na tle narodowościowym grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.
Trzeba być przygotowanym na najczarniejszy scenariusz, czyli karę więzienia. Od sierpnia, w sprawach politycznych, tamtejsze sądy nie wydały wyroku uniewinniającego - mówi Wojciech Konończuk.
W poniedziałek (29.03) prawdopodobnie odbędą się przesłuchania zatrzymanych liderów Związku Polaków.
Krajobraz wokół to rozbite czołgi i samochody, spalone drzewa, leje po bombach, kleiste błoto, w którym grzęzną nogi i okopy ze szczurami. Tak żyją żołnierze walczący w Ukrainie w tzw. strefie zero czyli - oko w oko z wrogiem.
Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.
Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?
Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".
Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.
24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.
Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?
Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.
To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Prowadzący:
Źmicier Kościn