Konsulat Generalny Białorusi w Białymstoku zawiesił przyjmowanie wniosków wizowych

17 marca 2021

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Taka decyzja zapadła po tym jak w piątek (12.03) polskie MSZ postanowiło wydalić konsul generalną Białorusi w Białymstoku Ałłę Fiodorową oraz konsula tego kraju w Warszawie. Była to odpowiedź na wydalenie z Białorusi dwojga polskich konsulów z grodzieńskiej placówki.

Wydanie wiz przez Konsulat Generalny Białorusi w Białymstoku prawdopodobnie zostanie wznowione po nominacji i zaakceptowaniu przez polską stronę nowego konsula. Z kolei, polska placówka dyplomatyczna w Grodnie pracuje bez zmian.


"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory


Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. We wrześniu 2018 roku Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.



Dni Kultury Kresowej


Marzec w Białymstoku to od lat czas kiedy pamięć o dawnych Kresach Wschodnich odżywa. To za sprawą Dni Kultury Kresowej. Trwa ich 26. edycja.



Wspomnienie przymusowych przesiedleń Polaków z Kresów


Przypominamy tragedię deportacji ludności polskiej z dawnych Kresów w latach 1944-46. w programie również o zbliżających się Dniach Kultury Kresowej w Białymstoku, jak również o jedynym polskim przedszkolu na Łotwie.



Historia i teraźniejszość Polaków na Litwie


Co ukształtowało dzisiejszą mniejszość Polską na Litwie - konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian”.



Polska mniejszość na Łotwie zmagała się z polską ortografią


Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.



Relacje polsko-litewskie po 30 latach od podpisania traktatu o przyjaźni


Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?



Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok