Jak przekazała na Twitterze PSP, konwój się rozdzielił. Część transportu ruszyła do Mińska, a druga grupa z pomocą rozpoczęła drogę na Grodzieńszczyznę.
Wyjazd grupy ratowniczej został zorganizowany w związku z wystosowaną przez Białoruś prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19 i zaakceptowaną ofertą pomocy ze strony Rzeczpospolitej Polskiej.
Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy z misji humanitarnej w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności UE są już na terenie Białorusi. Konwój rozdzielił się; część transportu ruszyła do Mińska, a druga grupa z pomocą rozpoczęła drogę na Grodzieńszczyznę. pic.twitter.com/RyHbWksFN0
— Straż Pożarna (@KGPSP) June 5, 2020
Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji została utworzona Grupa Ratownicza do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi. PSP informowała wcześniej, że konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z PSP, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej wyruszył w czwartek w samo południe w stronę granicy z Białorusią.
- W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne - przekazywała w komunikacie PSP.
Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczki medyczne (1 mln szt.), maseczki ochronne (4 mln szt.), płyn dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchy i kombinezony (50 tys. szt.), przyłbice (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę.
Krajobraz wokół to rozbite czołgi i samochody, spalone drzewa, leje po bombach, kleiste błoto, w którym grzęzną nogi i okopy ze szczurami. Tak żyją żołnierze walczący w Ukrainie w tzw. strefie zero czyli - oko w oko z wrogiem.
Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.
Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?
Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".
Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.
24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.
Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?
Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.
To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Prowadzący:
Źmicier Kościn