Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir [zdjęcia, wideo]

9 lutego 2020

Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir, fot. Monika Kalicka
Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

9 lutego o godz. 20:00 przy Muzeum Pamięci Sybiru zapłonęło 1 400 zniczy. Godzina i data zostały wybrane celowo, bo o tej porze zaczął się dramat wielu ludzi - podkreśla dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

O 20:00 9 lutego 1940 roku wyznaczone trójki ruszały w teren, aby aresztować osoby i te osoby już rano 10 lutego były dostarczane na dworzec Poleski, dziś dworzec towarowy. Co piąty mieszkaniec zniknął ze swojej ulicy, domu, podwórka i to też jest skala tej tragedii, która dotknęła nasze miasto 

- przypomniał dyrektor.
 


"Było to ponad 140 tysięcy osób, które z punktu widzenia władz sowieckich był uważane za najbardziej niebezpieczne i były to osoby, które świetnie znały teren i przede wszystkim potrafiły się posługiwać bronią" - dodał prof. Śleszyński. 

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy miasta, kombatanci i harcerze. Po zapaleniu zniczy uczestnicy przeszli pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, który upamiętnia wywózki, usytuowany przy ul. R. Traugutta.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Historia i teraźniejszość Polaków na Litwie


Co ukształtowało dzisiejszą mniejszość Polską na Litwie - konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian”.



Polska mniejszość na Łotwie zmagała się z polską ortografią


Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.



Relacje polsko-litewskie po 30 latach od podpisania traktatu o przyjaźni


Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?



Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok