Radio Białystok | Magazyny | Na Kresach | "Pamięci ich cieniom. Cmentarz Farny w Grodnie" - audycja Joanny Sikory
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pierwsze mogiły datowane są na początek XIX wieku. Pochowano tu wielu wybitnych Polaków, wśród nich prezydenta Grodna z okresu międzywojennego Edwarda Listowskiego, założyciela zoo Jana Kochanowskiego czy obrońców Grodna z 1939 z m.in. 13-letnim uczniem Tadeuszem Jasińskim. Grobem na którym niemal zawsze płoną znicze jest pomnik pisarki Elizy Orzeszkowej. W jej ostatnim pożegnaniu wzięło udział tysiące mieszkańców Grodna i okolic. Niektóre nagrobki to dzieła sztuki, po ogołoceniu cmentarza z drzew, stały się obrazem minionych epok.
Na spacer, alejkami cmentarza, zabiorą nas pisarz i przewodnik Stanisław Poczobut-Odlanicki oraz historyk Józef Porzecki.
Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. We wrześniu 2018 roku Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.
Marzec w Białymstoku to od lat czas kiedy pamięć o dawnych Kresach Wschodnich odżywa. To za sprawą Dni Kultury Kresowej. Trwa ich 26. edycja.
Przypominamy tragedię deportacji ludności polskiej z dawnych Kresów w latach 1944-46. w programie również o zbliżających się Dniach Kultury Kresowej w Białymstoku, jak również o jedynym polskim przedszkolu na Łotwie.
Co ukształtowało dzisiejszą mniejszość Polską na Litwie - konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian”.
Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.
Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?
Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".
Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.
24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.
Prowadzący:
Źmicier Kościn