Radio Białystok | Magazyny | Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich | Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Inwestycja w bezpieczeństwo, czyli remonty kanałów
Pierwszy pomysł, by połączyć jeziora mazurskie kanałami pojawił się w XVII wieku. Na realizacje trzeba było jednak zaczekać. A i tak pierwsze wykonanie nie wytrzymało próby czasu, bo zabrakło wtedy odpowiednich umocnień. Dziś Szlak Wielkich Jezior Mazurskich wygląda zupełnie inaczej, a remonty wciąż trwają. O już wykonanych pracach i planach na przyszłość opowiadamy w cyklu audycji "Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich".
Na styku jezior Bełdany i Guzianka Wielka
W ostatnim czasie część kanałów łączących poszczególne jeziora została wyremontowana. Przebudowano też śluzę Guzianka w okolicach Rucianego-Nidy, a w sąsiedztwie powstała zupełnie nowa śluza Guzianka II. To rozładowało kolejki czekających na śluzowanie i ruch odbywa się teraz dużo sprawniej.
O tych i innych inwestycjach zrealizowanych przez Wody Polskie opowiemy w cyklu audycji "Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich".
Naszą podróż rozpoczynamy na styku jezior Bełdany i Guzianka Wielka.
Śluza Guzianka II
Wcześniej ustawiały się tam ogromne kolejki, niekiedy trzeba było czekać nawet kilka godzin, bardziej niecierpliwym puszczały nerwy... Tak bywało na styku jezior Bełdany i Guzianka Wielka, zanim powstała tam druga śluza. Teraz żeglarze i wodniacy mogą przepływać między jeziorami dużo sprawniej.
Śluza Guzianka II to jedna z wielu inwestycji, jakie zrealizowały w ostatnim czasie Wody Polskie.
Kanały Tałcki i Grunwaldzki
Można spotkać przepływającego łosia, sarnę, czy dzika. Z kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich korzystają nie tylko żeglarze, ale też zwierzęta. Teraz jest im łatwiej, bo w czasie remontu kanałów wybudowano tam również specjalne przejścia właśnie dla zwierząt.
Sprawdzamy, jak zmieniły się kanały Tałcki i Grunwaldzki.
Płyniemy jednymi z dłuższych kanałów: Mioduńskim i Szymońskim
Samodzielnie można coś złowić, ale też zjeść już przygotowaną rybę. Pływając po jeziorach mazurskich i łączących je kanałach, można korzystać z bogatej infrastruktury. W ostatnim czasie część szlaków została wyremontowana. O tych pracach zrealizowanych przez Wody Polskie opowiadamy w cyklu audycji "Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich". Dziś popłyniemy jednymi z dłuższych kanałów: Mioduńskim i Szymońskim.