Ludzkie emocje, zachowania i procesy myślowe od zawsze fascynują i skrywają wiele zagadek. Dzięki studiom psychologicznym wykształceni w wybranych specjalizacjach i nurtach psycholodzy są w stanie nieść prawdziwą pomoc osobom doświadczającym różnych zaburzeń, fobii, lęków czy chorującym na depresję. Psychologia może być również Twoją życiową ścieżką zawodową. Przeczytaj artykuł i poznaj swoje możliwości!
Psychologia pozytywna, zapoczątkowana przez Martina Seligmana, wykracza poza klasyczne podejście do psychologii skupionej głównie na prowadzeniu terapii zaburzeń psychicznych. Zamiast koncentrować się na deficytach, analizuje czynniki, które przyczyniają się do satysfakcjonującego życia, optymizmu i odporności psychicznej. Bada, jak rozwijać mocne strony, budować zdrowe relacje i osiągać cele w zgodzie z własnymi wartościami.
Pragniesz zostać psychologiem z powołania, a w terapii stosować metody i techniki, które zamiast skupiać się na źródłach lęku i depresji, mają na celu rozwijanie osobistego potencjału człowieka? Wybierz studia licencjackie z psychologii pozytywnej i naucz się wykorzystywać perspektywę dobrostanu w pracy ze swoimi podopiecznymi. Program studiów obfituje m.in. w przedmioty specjalistyczne takie jak psychologia pozytywnego myślenia, dobroczynności i empatii, pozytywna psychologia porażki, czy mindfulness w organizacji i zarządzaniu.
Zdobytą wiedzę wykorzystasz w pracy z osobami, które potrzebują fachowej psychologicznej pomocy, prowadząc terapię w centrach zdrowia psychicznego lub przyjmując pacjentów we własnym gabinecie. Te studia dają również możliwość wyboru zupełnie innej ścieżki kariery, jaką jest coaching psychologiczny – coraz więcej firm inwestuje w szkolenia z psychologii pozytywnej dla swoich pracowników, aby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.
Okres studiów licencjackich masz już za sobą, ale czujesz, że uzyskana wiedza to dla Ciebie za mało? Świetnym sposobem na poszerzenie swoich horyzontów zawodowych i zyskanie nowych, cennych umiejętności są studia podyplomowe. Jeśli chciałbyś zagłębić się w tematy związane z uwarunkowaniem i profilaktyką zaburzeń psychicznych, a także nauczyć się stawiać kliniczną diagnozę psychologiczną, zapoznaj się z ofertą psychologii klinicznej.
Praca psychologa klinicznego obejmuje szerokie spektrum działań – od pracy z osobami cierpiącymi na depresję, lęki czy zaburzenia osobowości, po wsparcie podopiecznych po traumach, przewlekle chorych lub wymagających rehabilitacji psychicznej. Do głównych obszarów tej dziedziny należą np. psychopatologia, interwencja kryzysowa czy neuropsychologia, co czyni ją niezwykle ciekawą, rozwijającą i pełną wyzwań zawodowych.
Studia podyplomowe z psychologii klinicznej to szansa na zdywersyfikowanie możliwości zatrudnienia i pracę np. w szpitalach i klinikach psychiatrycznych, gdzie będziesz pracować zarówno z osobami hospitalizowanymi, jak i korzystającymi z ambulatoryjnej pomocy psychologicznej. W centrach interwencji kryzysowej zajmiesz się szybkim reagowaniem i pomocą osobom doświadczającym nagłego stresu lub epizodów lękowych. W domach opieki i hospicjach zadbasz natomiast o dobrostan ludzi w terminalnych stadiach choroby, oferując wsparcie emocjonalne w ostatnich etapach życia.
Zostań absolwentem psychologii, studiując w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego – wejdź na studia-online.pl!