Mały ZUS Plus to rozwiązanie dla przedsiębiorców z rocznymi przychodami nieprzekraczającymi 120 tys. zł. Czy każdy może korzystać z Małego ZUS Plus? Jak długo można opłacać niższe składki? Sprawdź krótki poradnik przedsiębiorcy w tym zakresie.
Mały ZUS Plus nie jest dla każdego. Aby otrzymać ulgę i płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:
Małego ZUS Plus nie można opłacać w pierwszym roku prowadzenia działalności. Nie można również opłacać go, jeśli spełnia się warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne – od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Należy podkreślić, że mały ZUS dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne i nie obejmuje składki zdrowotnej – ją trzeba opłacać w pełnej wysokości. Niższe składki za ZUS płacić można przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Z płacenia obniżonych składek nie skorzystasz, jeśli nie spełniasz podstawowych wymogów dotyczących przychodów i okresu prowadzenia firmy. Nie skorzystasz z Małego ZUS Plus również, jeśli:
Z Małego ZUS Plus nie skorzystają również osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako twórcy, artyści, wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej albo jednoosobowej spółki z o.o. Nie mogą z niej skorzystać także osoby pracujące w poprzednim roku w wolnych zawodach lub prowadzące publiczną (lub niepubliczną) szkołę, placówkę, zespół i inną formę wychowania przedszkolnego.
Przedsiębiorcy spełniający warunki do 31 stycznia 2025 r. mogą wysłać zgłoszenie do ubezpieczeń, żeby skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus. Jeśli dokumenty nie zostaną złożone w terminie, z Małego ZUS Plus nie będzie można skorzystać przez cały rok.
Korzystanie z Małego ZUS Plus jest dobrowolne. Można też z niego zrezygnować w trakcie roku. Decyzja o skorzystaniu z niższych składek będzie mieć wpływ na wysokość przysługujących świadczeń – chorobowego, rentowego i emerytalnego. Świadczenia te wyliczane są od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie.