Radio Białystok | Reklama | Chcesz obniżyć ratę kredytu? Porozmawiaj z Ekspertem Finansowym o refinansowaniu!
Aż 2,6 mln Polaków ma długi. Według danych, zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, wartość zaległych zobowiązań na koniec czerwca 2024 roku przekroczyła 85,5 mld zł. Zanim jednak dojdzie do powstania przeterminowanego zadłużenia, warto poszukać rozwiązania problemu. Jeżeli wiesz, że rata Twojego kredytu jest zbyt wysoka względem aktualnych dochodów, zacznij działać! Zapytaj Eksperta Finansowego o możliwość refinansowania!
Refinansowanie to operacja finansowa polegająca na zaciągnięciu nowego zobowiązania, na innych warunkach, w innej instytucji kredytowej, w celu spłaty dotychczasowych kredytów. Bardzo często określane jest ono mianem przeniesienia kredytu do innego banku. Kredyt refinansowy jest produktem celowym, ponieważ tak uzyskane środki są przekazywane dotychczasowemu kredytodawcy przez nowy bank na poczet spłaty istniejącego zobowiązania. Tobie pozostaje spłata w terminach określonych w nowym harmonogramie.
Masz kredyt, a jego miesięczna rata stała się dla Ciebie dużym obciążeniem? Istnieje ryzyko, że za miesiąc nie będziesz mieć środków na to, aby uiścić płatność? Działaj od razu i nie odkładaj niczego na później. Zainteresuj się możliwością refinansowania pożyczki czy kredytu.
To opłacalne rozwiązanie w takich przypadkach jak:
Jeśli rata Twojego kredytu jest wysoka, a obecna umowa kredytowa odstaje od realiów rynkowych na Twoją niekorzyść, jesteś w stanie poprawić swoją sytuację finansową poprzez refinansowanie.
Jeśli z różnych powodów spóźniasz się z zapłatą kolejnych rat, refinansowanie stoi pod znakiem zapytania. W przypadku gdy w bazach BIK-u są już informacje o dużych opóźnieniach, to właściwie zamyka Ci drogę do zaciągnięcia kredytu refinansowego. Nie jest to produkt oddłużeniowy. Warto również pamiętać, że negatywny wpis w BIK-u pozostaje widoczny przez kolejne 5 lat od chwili całkowitej spłaty kredytu lub pożyczki. Z tego względu może na wiele lat uniemożliwić Ci zaciągnięcie innego kredytu, także tego refinansowego.
Gdy nie doszło jeszcze do opóźnienia w spłacie lub opóźnienia są niewielkie i sporadyczne (np. kilka lub kilkanaście dni), Twoją szansą na uniknięcie takiego scenariusza może być właśnie przeniesienie kredytu.
Po pierwsze sprawdź koszty kredytowania. Zobacz, czy możesz skorzystać z kredytu o niższym oprocentowaniu i niższych całkowitych kosztach spłaty. Samo oprocentowanie to nie wszystko, ponieważ nowy bank za przeniesienie zobowiązania może naliczyć prowizję, a dotychczasowa instytucja – opłatę rekompensującą przedterminowy zwrot pożyczonych środków, jeśli spłata nastąpiła w ciągu pierwszych 3 lat trwania kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, że możesz również ubiegać się o zwrot części zapłaconej prowizji przy aktualnie spłacanym kredycie.
Jeśli przenosisz do innego banku kredyt hipoteczny, znaczenie ma również koszt zmiany zabezpieczenia hipotecznego – należy wykreślić hipotekę jednego banku i ustanowić ją dla kolejnego. W tym przypadku musisz liczyć się również z kosztem związanym z nową, aktualną wyceną nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.
Nie wiesz, gdzie uzyskać informacje na temat kredytu refinansowego i w których bankach możesz ubiegać się o takie zobowiązanie? Możesz zwrócić się o pomoc do Eksperta Finansowego. Na podstawie przedstawionych przez Ciebie parametrów spłacanego zobowiązania przygotuje zestawienie kredytów refinansowych, które pomogą Ci obniżyć koszty kredytowe. Ekspert przeanalizuje Twoją sytuację i umowę kredytową oraz wskaże instytucje, które oferują możliwość przeniesienia kredytu na korzystnych warunkach.
Paweł Kuczyński
Starszy Ekspert Finansowy