Planujesz urlop w kraju europejskim? Przyda Ci się karta EKUZ!

[Artykuł sponsorowany]

20.11.2024, 18:42, akt. 18:43


Planujesz urlop w kraju europejskim? Przyda Ci się karta EKUZ!
Planujesz urlop w kraju europejskim? Przyda Ci się karta EKUZ!

Wyjazd na wakacje to najczęściej czas odpoczynku. Jednak nawet podczas najbardziej beztroskiego urlopu może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja, w której trzeba będzie skorzystać z pomocy medycznej. Właśnie dlatego warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak działa i gdzie ją dostaniesz?

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to dokument, który potwierdza Twoje prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Kartę wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i jest ona całkowicie bezpłatna dla osób ubezpieczonych w Polsce.

Ważne jest, aby pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.

Gdzie EKUZ jest honorowana?

Karta EKUZ działa w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Skorzystasz z niej również na wybranych terytoriach zależnych należących do Francji (m.in. Gwadelupa, Martynika, Reunion), Portugalii (Azory, Madera) i Hiszpanii (Majorka, Wyspy Kanaryjskie).

EKUZ nie działa na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monako, San Marino i Watykanie. Ponadto, jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, nie możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia na EKUZ w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Danii. Dowiedz się więcej na stronie https://ekuz.com.pl.

Jakie świadczenia obejmuje karta EKUZ?

Karta EKUZ uprawnia do korzystania z usług medycznych, które są niezbędne podczas Twojego tymczasowego pobytu za granicą. Zakres tych świadczeń jest zależny od przepisów obowiązujących w danym kraju.

Oznacza to, że jeśli w danym kraju obowiązuje współpłacenie za świadczenia medyczne, również musisz ponieść te koszty.

EKUZ zazwyczaj obejmuje:

  • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,
  • hospitalizację w razie sytuacji zagrożenia życia,
  • transport medyczny w nagłych przypadkach (na terenie danego kraju).

Zakres ochrony nie obejmuje leczenia planowanego, transportu medycznego do Polski, kosztów akcji ratunkowych (np. w górach), leczenia w prywatnych placówkach medycznych czy zakupu leków (w niektórych krajach).

Pamiętaj, że każdy kraj honorujący EKUZ może mieć własne wyjątki i ograniczenia dotyczące świadczeń refundowanych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych NFZ lub odpowiednich instytucji w danym państwie.

Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?

Najprostszym i najszybszym sposobem na jej uzyskanie jest złożenie wniosku online. Możesz to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aplikacji mojeIKP lub platformy ePUAP. Wystarczy, że wypełnisz formularz, załączysz niezbędne dokumenty i podpiszesz wniosek profilem zaufanym.

Jeśli wolisz tradycyjne metody, możesz złożyć wniosek osobiście w oddziale NFZ.

W Białymstoku zrobisz to w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ulicy Pałacowej 3. Obsługa interesantów odbywa się na parterze budynku. Możesz również udać się do jednej z delegatur NFZ, np. w Łomży, Suwałkach lub Siemiatyczach.

Pamiętaj, że czas oczekiwania na kartę EKUZ może się różnić w zależności od wybranej metody złożenia wniosku i obciążenia placówki NFZ – szczególnie latem. Jeśli złożysz wniosek osobiście – otrzymasz ją od ręki. Jednak w razie kolejek, możesz nie zdążyć. Dlatego warto wnioskować o kartę z wyprzedzeniem.

Co jeszcze warto wiedzieć o karcie EKUZ?

Co warto wiedzieć poza tym, gdzie wyrobić kartę EKUZ i jakie świadczenia ona obejmuje? Poznaj kilka szczegółów, które mogą okazać się przydatne!

Po pierwsze, okres ważności karty EKUZ jest różny i zależy od statusu ubezpieczonego. Emeryci otrzymują ją na 5 lat, osoby pracujące na umowę o pracę lub umowę zlecenie, prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą, renciści, studenci i członkowie ich rodzin – na rok, a osoby bezrobotne na 2 miesiące. Ważne jest również, że karta traci ważność, jeśli w trakcie jej obowiązywania przestaniesz mieć prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ, na przykład w przypadku utraty pracy lub zawieszenia działalności gospodarczej.

Po drugie, wyrobienie karty EKUZ jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych procedur. Jedyną grupą, dla której uzyskanie tego dokumentu może być trudniejsze, są uczniowie i studenci (w tym doktoranci). Oni muszą do wniosku dołączyć kopię aktualnej legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. W przypadku pozostałych osób ubezpieczonych lub nieubezpieczonych, a objętych, prawem do leczenia na podstawie ustawowych uprawnień wystarczy sam wniosek, który można złożyć online lub osobiście w placówce NFZ.

Pamiętaj, że EKUZ to bardzo przydatny dokument dla każdego, kto planuje podróż do kraju europejskiego. Jego wyrobienie jest proste i bezpłatne, a w razie potrzeby skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej za granicą, może okazać się pomocne. Pamiętaj jednak, że karta ma pewne ograniczenia i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Dlatego warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy turystycznej, która zapewni Ci o wiele szerszy zakres ochrony i pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków w razie choroby lub wypadku.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok