Jak zaplanować wyjście w góry? Przewodnik dla profesjonalistów

[Artykuł sponsorowany]

25.10.2024, 07:54, akt. 08:01


Jak zaplanować wyjście w góry? Przewodnik dla profesjonalistów
Jak zaplanować wyjście w góry? Przewodnik dla profesjonalistów

Jak zaplanować wyjście w góry? Przewodnik dla profesjonalistów

Każdego roku góry przyciągają miłośników wędrówek i pięknych widoków. Chociaż to piękny sposób na spędzanie wolnego czasu, pamiętaj o właściwym przygotowaniu, które zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Podpowiemy, jak zaplanować taką wyprawę.

Zastanów się, w jaki rejon chcesz się udać

Inaczej będzie wyglądało przygotowanie do górskiej wyprawy, jeśli planujesz zdobywać szczyty w Tatrach, inaczej gdy planujesz wędrówki po Bieszczadach. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, w jakie góry chcesz jechać, na ile dni, w ile osób i o jakiej porze roku. Dodatkowo przemyśl, czy Twoja kondycja fizyczna i posiadane umiejętności pozwolą na pokonanie zaplanowanej trasy.

Już wiesz, gdzie dokładnie chcesz jechać i jakiej trudności jest trasa, którą chcesz przejść? Warto poświęcić czas na zaopatrzenie się w sprzęt marki Jack Wolfskin. Znajdziesz tutaj nie tylko odzież pasującą na każdą porę roku i rodzaj aktywności, ale również takie akcesoria jak plecaki, termosy, portfele, nerki czy turystyczne kosmetyczki. Wszystko wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na przetarcia i uszkodzenia.

Na wyprawy w góry – ubiór na cebulkę

Planując wyprawę w góry, zwróć uwagę na porę roku, prognozę pogody, jak również wysokość szczytów, które chcesz zdobyć. W niektórych przypadkach może się przydać czekan, raki czy liny, w innych wystarczy odpowiednio dobrana odzież. Pamiętaj jednak, że pogoda w górach może się bardzo gwałtownie zmienić, dlatego ubierz się na cebulkę.

Odpowiednią na takie wyprawy może okazać się specjalistyczna odzież. Przykładowo odzież Salewa znajdziesz w sklepie Sportano.pl, gdzie znajdują się nie tylko kurtki, czapki i szaliki, ale także modele termoaktywne. Ubrania będą odprowadzać wilgoć i chronić ciało przed wyziębieniem. Podczas planowania takich wypraw, zadbaj o odzież, która nie tylko jest wytrzymała, ale również taką, która po złożeniu nie będzie zajmowała wiele miejsca. Wówczas łatwiej spakujesz ją do plecaka, aby mieć pod ręką, gdy będzie potrzebna.

Planując wyprawę, powinieneś mieć plan awaryjny i liczyć się z tym, że nie uda się zdobyć szczytu, bo może w tym przeszkodzić pogoda. Jednak nawet wtedy kompletując odzież, pamiętaj o wybraniu ubrań, które sprawdzą się w ciepłe letnie dni, jak i takich, które będziesz mógł zakładać w miarę pokonywania kolejnych metrów, gdy będzie się robiło coraz zimniej.

Oceń realnie swoje możliwości

Im wyższe góry chcesz zdobywać, tym ważniejsza będzie odpowiednia kondycja i umiejętności. Interesuje Cię Korona Gór Polski, ale nie wiesz, czy jesteś przygotowany na zdobycie Rysów? Zacznij od niższych szczytów, które nie mają nawet 1000 m n.p.m., takich jak np. Łysica, Biskupia Kopa czy Waligóra.

Zdobywając doświadczenie i kondycję na niższych szczytach, będziesz mógł przejść do tych, które mają ponad 1000 m n.p.m., np. Orlica, Rudawiec lub Skrzyczne. Każda taka wyprawa będzie nie tylko budowała Twoje umiejętności i wytrzymałość, ale również będzie pokazywała, co powinieneś mieć w plecaku, a co jest zbędne. Oczywiście, im wyższy szczyt do zdobycia, tym więcej czasu będzie zajmowała wyprawa i tym bardziej nieprzewidywalna będzie pogoda. Co za tym idzie, będziesz musiał zabierać akcesoria, które wcześniej nie były potrzebne.

Po takim stopniowym przygotowaniu i sprawdzaniu swoich możliwości, z większą wprawą będziesz mógł zdobyć Rysy, a więc najwyższy spośród 28 szczytów wliczanych do Korony Gór Polski. Zanim jednak znajdziesz się na pierwszym z nich, zadbaj o wyrobienie odpowiedniej książeczki, w której będziesz przybijał pieczątki ze szczytów, potwierdzające ich zdobycie.

Bez względu na to, czy wybierasz się w wyższe partie gór, czy planujesz wyprawy po niższych szczytach, zachowuj rozsądek i zwracaj uwagę nie tylko na swoje samopoczucie, ale również na zmianę pogody, czy nieprzewidziane sytuacje, jak np. spadające skały. Poza tym o swoich planach odnośnie godziny wyjścia, trasy, którą chcesz przejść, jak i przewidywanej godzinie powrotu poinformuj swoich bliskich, jak również właścicieli pensjonatu, u których się zatrzymałeś.






















 
 

Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok