Przez jaki czas zażywać ashwagandhę?

[Artykuł sponsorowany]

24.07.2024, 15:00, akt. 22:45


Przez jaki czas zażywać ashwagandhę?
Przez jaki czas zażywać ashwagandhę?

Przez jaki czas zażywać ashwagandhę?

Ashwagandha to niski i niepozorny krzew, który rośnie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Korzeń witanii ospałej gromadzi cenne substancje, które pomogły mu dostosować się do ograniczonej dostępności wody. Susza wywołuje stres fizjologiczny, który z kolei pociąga za sobą uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki. Można zneutralizować te reaktywne cząstki, zanim te dokonają poważnego spustoszenia. Antyoksydanty, które wytwarza witania ospała, zwalczają wolne rodniki, oddając im elektrony. Zauważono, że wykazują one dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Przez jaki czas zażywać ashwagandhę?


Historia odkrycia adaptogenów

Witania ospała to popularny adaptogen, którego wyjątkowe działanie zostało odkryte i opisane kilkadziesiąt lat temu przez botaników. Biolodzy przebadali wówczas aż 4 tysiące gatunków ziół, gdyż poszukiwali substancji, które wspierałyby wydolność ludzkiego organizmu. Naukowcy zauważyli wówczas, że kilkanaście z nich daje pożądane rezultaty, a jednocześnie cechuje je bezpieczeństwo stosowania. Adaptare to łacińskie słowo, które oznacza przystosowywać. Z tego względu te unikatowe rośliny zyskały miano adaptogenów.

Starannie wyselekcjonowane zioła, które należą do tej wyjątkowej grupy, spełniają 3 restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne. Po pierwsze, pomagają człowiekowi lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Po drugie, sprzyjają odzyskaniu homeostazy. Po trzecie, potwierdzono ich brak właściwości toksycznych i uzależniających.


Ashwagandha jako naturalne wsparcie w sytuacjach stresowych

Ashwagandha stanowi nieocenione wsparcie dla osób, które doświadczają silnego lub przewlekłego napięcia nerwowego. Dziś wielu z nas martwi się wzrastającymi kosztami kredytu, galopującą inflacją i niepewną sytuacją na rynku pracy, która wynika z rozwoju sztucznej inteligencji. Do tego dochodzą obawy dotyczące zdrowia i problemów rodzinnych. Bardzo często większość trudności rozgrywa się wyłącznie w naszej głowie. Wyobrażamy sobie, co się stanie, gdy stracimy pracę, mąż nas zostawi, zachorujemy na raka itp. Nie stoją za tym żadne racjonalne przesłanki.

Psycholodzy przekonują, że ludzki mózg nie powstał do myślenia, lecz ochrony naszego życia. Ma za zadanie wychwytywać informacje o potencjalnym zagrożeniu po to, abyśmy zdążyli na nie zareagować. Dawniej takie podejście zwiększało nasze szanse na przetrwanie. Nasi przodkowie polowali bowiem na dzikie zwierzęta, więc musieli szybko uciekać, gdy na horyzoncie pojawiło się niebezpieczeństwo. Dziś jednak większość naszych problemów wynika z lęku, czyli odpowiedzi na wyobrażone zagrożenie.

Przewlekły stres wywiera zgubny wpływ na organizm człowieka. Z jednej strony nas ogranicza, z jego powodu nie żyjemy w zgodzie ze swoimi wartościami, poświęcamy mniej czasu pasjom i przyjaciołom. Z drugiej osłabia nasz układ odpornościowy, spowalnia procesy trawienne i pogarsza funkcje poznawcze. Zwiększa również ryzyko zgonu z powodu zawału serca. Ashwagandha pomaga lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Warto suplementować ją, doświadczając chronicznego lub silnego napięcia nerwowego. W tym miejscu należy nadmienić, że witania ospała nie uzależnia i nie otumania.


Wpływ witanii ospałej na funkcje poznawcze

Funkcje poznawcze okazują się niezwykle przydatne w życiu codziennym i zawodowym. Dzięki nim możemy zdobywać nowe kompetencje i doskonalić już posiadane umiejętności. Logiczne myślenie pomaga nam dostrzec związki przyczynowo-skutkowe i podjąć stosowne działania. Dziś jednak przetwarzamy znacznie więcej informacji niż nasi przodkowie. Skutkuje to zmęczeniem mózgu i przestymulowaniem układu nerwowego. Studentom i pracownikom umysłowym zaleca się suplementację ashwagandhy. Witania ospała wspiera bowiem ich funkcje poznawcze, w tym pamięć i koncentrację.


Przez jaki czas zażywać ashwagandhę? 

Witanię ospałą można suplementować przez 6 miesięcy, później jednak należy zrobić 1 miesiąc przerwy, aby organizm się do niej nie przyzwyczaił.

Ashwagandha w kroplach od Mother’s Protect powstała z najwyższej klasy surowców roślinnych. Przy jej produkcji wykorzystano etanol, który stanowi doskonały rozpuszczalnik dla związków polarnych i niepolarnych. Ponadto w naturalny sposób konserwuje suplement diety i zapewnia mu bezpieczeństwo mikrobiologiczne.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok