Zatkane ucho woskowiną - jak poradzić sobie z bólem?

13.11.2023, 08:31, akt. 08:32


Zatkane ucho woskowiną - jak poradzić sobie z bólem?
Zatkane ucho woskowiną - jak poradzić sobie z bólem?

Chociaż woskowina to dla naszych uszu naturalna substancja ochronna, niekiedy może też zatykać kanał słuchowy i wywoływać ból. W wyniku nagromadzenia woskowiny powstaje tzw. czop woskowinowy, który może przyczyniać się do powstawania różnych stanów zapalnych. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tą przypadłością i jak nigdy więcej do niej nie dopuścić.

Komu grozi zatkanie ucha woskowiną?

Zatkanie ucha woskowiną dotyka głównie dzieci oraz osoby starsze. Szacuje się, że dolegliwość ta występuje u 1 dziecka na 10 dzieci, 1 dorosłego na 20 dorosłych, a także w grupie od 19% do nawet 65% seniorów powyżej 65. roku życia. Zazwyczaj zatkanie ucha czopem woskowinowym zdarza się osobom, których organizm produkuje więcej tej substancji. Sama woskowina służy bowiem samooczyszczaniu kanału słuchowego oraz nawilżania delikatnej błony bębenkowej wyściełającej tę część ucha. Wydzielana w odpowiedniej ilości zwykle nie wywołuje problemów.

Jak rozpoznać zatkanie ucha woskowiną?

Niezależnie od przyczyny zatkania ucha symptomy zwykle są bardzo podobne. Należą do nich przede wszystkim:

  • zaburzenia słuchu o różnym nasileniu,
  • szumy uszne,
  • kłucie i swędzenie w uchu,
  • ból ucha,
  • uczucie pełności, a nawet rozpierania w kanale słuchowym,
  • kaszel,
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Powyższe objawy mogą świadczyć również o dostaniu się do ucha ciała obcego. Jeśli nie masz pewności, co powoduje dolegliwości, najbezpieczniej będzie udać się do lekarza. Pamiętaj, aby ciał obcych nie usuwać samodzielnie, chyba że umiejscowione są bardzo płytko i nie mają ostrych krawędzi.

Jak nie dopuścić do zatkania ucha czopem woskowinowym?

Osobom, u których nie występuje nadprodukcja woskowiny, zaleca się czyszczenie jedynie zewnętrznej części małżowiny. Jeśli jednak woskowiny jest zbyt dużo, warto regularnie usuwać ją za pomocą specjalnych kropli do uszu. Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta lub lekarza w kwestii częstotliwości oraz czasu stosowania, a także ilości podawanego preparatu. Krople najlepiej aplikować w pozycji leżącej z uchem skierowanym ku górze. Po podaniu produktu należy odczekać kilka minut, a następnie delikatnie oczyścić ucho z nadmiaru preparatu. Krople takie rozpuszczają woskowinę, dzięki czemu nie zatyka ona przewodu słuchowego. W żadnym wypadku nie należy stosować patyczków higienicznych. Służą one wyłącznie do pielęgnacji zagłębień małżowiny. Próby stosowania ich w kanale słuchowym nie tylko nie pomogą, ale mogą nawet zaszkodzić. Często wprowadzony głębiej patyczek wtłacza woskowinę głębiej, wywołując problem zatkania ucha. Co więcej, stosując akcesorium w ten sposób, nie widzimy, czy jego końcówka znajduje się na bezpiecznej głębokości. Przez to możliwa jest nawet perforacja błony bębenkowej, co może prowadzić do upośledzenia słuchu oraz dolegliwości bólowych. Warto również regularnie (co 6-12 miesięcy) czyścić uszy u specjalisty.

Co robić przy zatkanym uchu?

Jeśli zauważysz u siebie symptomy związane z zatkanym uchem, najlepszym wyjściem będzie udanie się do otolaryngologa. Specjalista może usunąć czop woskowinowy na trzy podstawowe sposoby:

  • zakraplanie uszu specjalnym preparatem,
  • wypłukiwanie woszczyny,
  • mechaniczne usuwanie czopu woskowinowego.

Pierwszy ze sposobów ma na celu zmiękczenie woskowiny, dzięki czemu możliwe jest nawet samoistne oczyszczenie kanału słuchowego. W przypadku czopów wyjątkowo twardych konieczne może być powtarzanie zabiegu. Lekarz może zalecić kontynuowanie kuracji w domu. Jeśli z powodu czopu woskowinowego odczuwasz ból, zapytaj o wyrób medyczny LIX ze zmiękczającym woskowinę glicerolem oraz uśmierzającą dolegliwości bólowe lidokainą. Druga metoda częściej stosowana jest przy usuwaniu ciał obcych, jednak czasem lekarze decydują się na nią również w przypadku nadmiaru woskowiny. W tej procedurze do ucha wtłaczana jest woda (np. za pomocą dużej strzykawki bez igły). Płukanie często powtarza się kilkakrotnie. Mechaniczne usuwanie czopu zwykle wykonywane jest haczykiem i polega na delikatnym wytoczeniu woskowiny. Czasem lekarz używa też specjalnego ssaka.

Źródła:

  1. B. Latkowski, Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, Warszawa 2017, s. 59-60, s. 161-162.
  2. Skotnicka B., Usuwanie woskowiny u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/62124,usuwanie-woskowiny-u-dziecka (dostęp: 20.10.2023).
  3. W. Becker, H. H. Naumann, C. R. Pflatz, Choroby uszu, nosa i gardła, Warszawa 1999, s. 78-79.

LIX/14177/10/23

Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok