Witamina B12 w tabletkach - na co działa i jakie są objawy niedoboru?

[Artykuł sponsorowany]

19.08.2023, 00:57, akt. 9.01.2024, 09:27


Witamina B12 w tabletkach – na co działa i jakie są objawy niedoboru?
Witamina B12 w tabletkach – na co działa i jakie są objawy niedoboru?

Zmęczenie, nerwowość, problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre objawy, które mogą wskazywać na niedobór witaminy B12. Długotrwały deficyt kobalaminy w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są właściwości witaminy B12 i na co warto zwrócić uwagę, by uchronić się przed jej niedoborem? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Witamina B12 w tabletkach – na co działa?

Witamina B12, nazywana również kobalaminą,  pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Przede wszystkim bierze udział w biosyntezie choliny i nukleotydów, poprawiając funkcjonowanie komórek nerwowych. Jest również zaangażowana w przetwarzanie węglowodanów, tłuszczów i białek, co przekłada się na poziom energii i ogólne samopoczucie.

Na tym jednak nie koniec. Witamina B12 odgrywa również istotną rolę w syntezie serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju i działającego antydepresyjnie.

Dodatkowo substancja ta wpływa na produkcję czerwonych krwinek, zapobiegając wystąpieniu niedokrwistości. Razem z kwasem foliowym i witaminą B6, witamina B12 przeciwdziała również gromadzeniu się homocysteiny, która w nadmiarze może prowadzić do chorób układu krwionośnego, w tym miażdżycy oraz chorób serca. Kobalamina, w parze z kwasem foliowym ma także korzystny wpływ na prawidłową syntezę RNA i DNA.

Co więcej, witamina B12 przyczynia się do poprawy stanu skóry. Może zmniejszać zaczerwienienia, stany zabalne, suchość oraz zmiany trądzikowe – co można przeczynać w artykule: https://mito-med.pl/artykul/witamina-b12-na-co-pomaga-dzialanie-i-wystepowanie.

Witamina B12 – objawy niedoboru

Niedobór witaminy B12 w organizmie może prowadzić do różnorodnych objawów: neurologicznych, pokarmowych, psychiatrycznych czy skórnych. Początkowe objawy deficytu tej substancji nie są jednak charakterystyczne. Najczęściej występują: apatia, wzmożona senność, męczliwość, wahania nastroju i zaburzenia snu. Mogą pojawić się również takie symptomy jak: duszność, mrowienie lub drętwienie kończyn, problemy skórne, niskie ciśnienie krwi oraz zawroty głowy. Natomiast ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się wymioty oraz biegunka.

Witamina B12 – dawkowanie tabletki 

Przyjmowanie suplementu witaminy B12 w postaci tabletek należy skonsultować z lekarzem, bo zalecenia mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu. Dla większości osób dorosłych zaleca się spożywanie od 2 do 3 mikrogramów kobalaminy dziennie. Natomiast w przypadku osób ze sporem niedoborem lub tych, które mają problemy z jej wchłanianiem, zalecana dawka może być wyższa – o tym jednak powinien decydować lekarz.

Czy witaminę B12 można przedawkować? Wbrew pozorom nadmiar kobalaminy w organizmie to niezwykle rzadka sytuacja. Wynika to z faktu, że jest ona rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że jest wydalana razem z moczem i potem. Przedawkowanie poprzez spożycie doustne jest zatem mało prawdopodobne; co innego w przypadku podaży pozajelitowej, np. poprzez iniekcję domięśniową. A czy przyjmowanie witaminy B12 w tabletkach może nieść ze sobą jakieś skutki uboczne?. Zdarzają się alergie na kobalaminę – wówczas mogą pojawić się takie objawy jak krwawienie z nosa lub inne reakcje alergiczne, np. wysypka, świąd skóry, duszność, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest anemia złośliwa – choroba, w której przebiegu organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko czynnikowi wewnętrznemu, odpowiedzialnemu  za wchłanianie witaminy B12. Zaburzenia wchłaniania witaminy B12 mogą również być powikłaniem po operacji żołądka lub wynikać z uszkodzenia jelit, zakażenia tasiemcem czy schorzeń, np. SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth - zespół rozrostu bakteryjnego).

Niedobór witaminy B12 może być również spowodowany niedostateczną podażą tej witaminy z pożywieniem, szczególnie u osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok