Maszyny wykorzystywane w pracy w gospodarstwie rolnym wymagają należytej uwagi głównie ze względu na możliwość wystąpienia w nich usterek. Pracują nieprzerwanie przez wiele godzin, czasem nawet dób. Muszą działać w skrajnych warunkach, nierzadko podczas upału, w trudnym terenie, w towarzystwie pyłu, ziemi i innych zanieczyszczeń. Sprawnie działające gospodarstwo powinno mieć do dyspozycji dobrze pracujące ciągniki, kombajny zbożowe i wiele innych maszyn. Dlatego też wielu rolników gromadzi podstawowe części rolnicze, by w razie najpopularniejszych awarii mieć je zawsze pod ręką. Wykorzystuje się je w kryzysowych sytuacjach, unikając długiego i nieopłacalnego przestoju w pracy.
Awarie wydarzają się niespodziewanie i zwykle nie zostawiają rolnikom wiele czasu na zaopatrzenie się w niezbędne części zamienne. Właściciele gospodarstw rolnych (zarówno tych małych, rodzinnych, jak i dużych przedsiębiorstw) najczęściej nie tylko mają części rolnicze w zapasie, ale również posiadają bogatą bazę miejsc, do których mogą się udać w razie potrzeby. To przede wszystkim stacjonarne i internetowe sklepy z częściami do ciągników i maszyn rolniczych, hurtownie i centra dystrybucji komponentów. Do tych miejsc rolnicy zgłaszają się w celu uzupełnienia zapasów, po nowe części w przypadku awarii oraz gdy chcą unowocześnić swoje maszyny.
Maszyny rolnicze w trakcie sezonu codziennie pracują w ekstremalnie trudnych warunkach. Ich utrzymanie w dobrym stanie technicznym jest działaniem złożonym, wymagającym podejmowania specjalnych działań. Chodzi tu głównie o fachowe serwisowanie maszyn rolniczych, ich odpowiednie garażowanie oraz przygotowywanie do każdego z sezonów pracy na roli. Części rolnicze są powszechnie poszukiwane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Działanie każdej maszyny obciążone jest bowiem ryzykiem wystąpienia awarii. Czasem są to niegroźne usterki, innym razem prowadzą do dłuższego przestoju w pracach rolniczych.
Katastrofalne dla pracy rolnika skutki mogą mieć zaniedbania. To przede wszystkim nieprawidłowa obsługa urządzeń, opóźnianie badań technicznych oraz napraw. Jako części do maszyn rolniczych, które psują się najczęściej, podaje się głównie elementy wchodzące w skład układu hydraulicznego, osi przedniej i układu kierowniczego oraz hamującego. Często i szybko zużywają się ponadto łańcuchy oraz przekładnie. Nie lada problemem jest także uszkodzony w maszynie silnik lub sprzęgło. Większość maszyn doposaża się dodatkowo w sprzęt usprawniający pracę i przyspieszający wykonywanie obowiązków. Warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny i dokonywać przeglądu nawet co kilka tygodni. Do takich elementów zalicza się głównie brony, łopaty, kosiarki, opony i koła zębate.
Wymieniane części do maszyn rolniczych powinny być najwyższej jakości, co gwarantuje ich skuteczność i efektywność podczas pracy. Efektywność maszyny rolniczej jest bowiem miernikiem wydajności całego gospodarstwa. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych rolnik stoi przed stosunkowo szerokim wyborem asortymentu. Mniej popularne części sprowadza się zwykle do stacjonarnych punktów handlowych na zamówienie. Większość rolników do swoich maszyn poszukuje części oryginalnych, pochodzących od renomowanych producentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: New Holland, Case, John Deere, Massey Ferguson, Class.
Główną rolę w każdym gospodarstwie pełnią ciągniki rolnicze i kombajny zbożowe. Bez nich uprawa ziemi byłaby obecnie nie tylko trudna, ale również czasochłonna i nieopłacalna. Wykorzystanie wyłącznie siły ludzkich lub zwierzęcych mięśni nie jest na tyle efektywne, co zastosowanie w rolnictwie mocy koni mechanicznych. Dzięki ciągnikom można uprawiać pola, przewozić towary i wykonywać szereg innych prac. Kombajny zbożowe są szczególnie potrzebne w czasie żniw. Z tego względu istotna jest przede wszystkim sprawność urządzeń. Rolnik powinien mieć zatem pod ręką takie części rolnicze jak: filtry, uszczelnienia czy zaciski. Awaria niektórych z nich uniemożliwia nawet odpalenie silnika.
Uszkodzeniom w stosunkowo łatwy sposób ulegają również części pługów. To m.in. lemiesze czy odkładnice pługów. W ich przypadku wystarczy zwykle chwila nieuwagi, by element uszkodzić nieodwracalnie. Zazwyczaj do awarii tych części dochodzi w wyniku mechanicznego uszkodzenia, np. w przypadku trafienia pługiem w twardy element podłoża. W kultywatorach lub opielaczach uszkodzeniom ulegają redlice i radła.
Wśród najpopularniejszych części potrzebnych rolnikom podczas codziennego użytkowania maszyn rolniczych wymienia się również wszelkie akcesoria. To przede wszystkim prądnice, alternatory i rozruszniki. Jeżeli do uszkodzenia tego typu części dojdzie w środku sezonu, rolnik nie może wykorzystać maszyny do żadnych prac. Zamienne końcówki wtryskiwaczy czy pompki paliwowe to jedne z akcesoriów, które przezorny rolnik ma zawsze w swoim zapasie. Oczywista powinna być ponadto dbałość o posiadanie odpowiedniej ilości olejów, smarów i płynów roboczych.
Dobry sklep w branży rolniczej to taki, który w swoim asortymencie posiada wysokiej jakości części rolnicze dostępne od ręki. Dotyczy to części oryginalnych oraz zamienników części i artykułów rolniczych. Pierwsze z nich pochodzą bezpośrednio od producenta, drugie z kolei pasują do określonych modeli i marek sprzętu, ale nie są produkowane przez uznanych producentów. Są zatem tańsze od oryginalnych elementów wyposażenia maszyn uprawowych. Najłatwiejszym rozwiązaniem, by zweryfikować dostępność konkretnej części, jest bezpośredni kontakt z przedstawicielem sklepu. Po krótkiej rozmowie (najczęściej telefonicznej) określi on potrzeby indywidualne każdego klienta. W sklepie internetowym firmy GALOP specjaliści często posiłkują się katalogami części sprzętu rolniczego, w których opisane są parametry poszczególnych komponentów i podzespołów. Dzięki temu ogranicza się ryzyko pomyłki przy doborze elementów.
Dostępność części do ciągników rolniczych i innych maszyn można łatwo i szybko sprawdzić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Drugie z nich cieszą się rosnącą popularnością wśród rolników głównie ze względu na szeroki wybór części. Zaplecze magazynowe odpowiednich części jest tu niezwykle bogate, sprzedający mają ponadto niemal nieograniczone możliwości zamówienia potrzebnych komponentów. Co więcej, zakupy w sklepie internetowym charakteryzuje szybkość realizacji. Szybka wysyłka gwarantuje, że części zamienne do maszyn rolniczych dostarczane są do klienta zwykle w ciągu doby.
Sprawdź, jakie części rolnicze oferuje sklep internetowy firmy GALOP: https://agrogalop.pl/.