EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to coś, bez czego nie warto wyruszać w podróże za granicę. Pozwala na uzyskanie niezbędnej opieki zdrowotnej bez ponoszenia większych kosztów po stronie jej właściciela. Jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?
Karta EKUZ to dokument, który upoważnia nas do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej. Z takiej pomocy możemy skorzystać pod warunkiem, gdy dane leczenie jest niezbędne oraz nieplanowane. Dzięki temu mamy zapewnioną ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Co ważne, nie każdy przypadek będzie rozpatrywany, jako podlegający bezpłatnemu pakietowi. W dużej części zależy od państwa, do którego się udamy, przykładowo w Niemczech będziemy musieli zapłacić około 10 euro za dobę pobytu w szpitalu, co nie będzie nas obowiązywało w większości innych krajów. Co ważne, w większości sytuacji to na nas spadnie obowiązek poniesienia kosztów ratownictwa czy powrotu do kraju. Z tego powodu, warto dodatkowo zadbać o polisę turystyczną.
Dobrze trafiłeś, jeżeli zastanawiasz się, jak wyrobić EKUZ? Proces wydania karty nie należy do najbardziej skomplikowany, gdyż wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć go korzystając z jednej z dostępnych metod. Możemy wybrać jeden z nich:
Ponadto w przypadku, gdy wyjazd dotyczy podróży służbowej wynikającej z obowiązków pracowniczych, możemy wysłać wniosek pocztą elektroniczną. W tym wypadku warto jednak pamiętać o dołączeniu do dokumentów odpowiednich zaświadczeń z ZUS, KRUS czy urzędu pracy potwierdzających cel wyjazdu. Jeżeli natomiast decydujemy się na powierzenie zadania przekazania wniosku do placówki osobie trzecie, powinniśmy uzbroić ją również w upoważnienie do wykonania tej czynności.
Okres obowiązywania karty EKUZ nie jest jednolity. Wiele zależy od tego, czy jesteśmy ubezpieczeni oraz od wieku, w jakim obecnie jesteśmy. Najdłuższej poza granicami kraju bez martwienia się o ważność bezpłatnej opieki zdrowotnej są osoby otrzymujące emeryturę, które osiągnęły już wiek emerytalny. Po spełnieniu tych warunków czas ten określa się na 20 lat. W przypadku niepełnoletnich, ubezpieczonych jako członek rodziny lub z własnego tytułu do ubezpieczenia, okres ten trwa do osiągnięcia przez nich 18. roku życia. W standardowych sytuacjach osoby zatrudnione czy prowadzące własną działalność gospodarczą mogą swobodnie przebywać za granicą przez 3 lata, natomiast studenci do 18 miesięcy. Jeżeli zamierzasz wyrobić kartę EKUZ, aby nie popełnić błędu w trakcie wypełniania wniosku i nie pominąć żadnego szczegółu, zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bialymstoku/