Czym są uprawnienia SEP?

[Artykuł sponsorowany]

19.12.2022, 13:49, akt. 13:50


Czym są uprawnienia SEP?
Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP są coraz popularniejsze, ponieważ pozwalają na podniesienie swoich kompetencji zawodowych. Kurs SEP umożliwia zdobycie kwalifikacji niezbędnych podczas pracy z urządzeniami i instalacjami elektroenergetycznymi. Jakie uprawnienia wyróżniamy i co one dają?

Każda osoba pracująca w branży elektrycznej z pewnością spotkała się z terminem SEP. Uprawnienia te są bowiem często wymagane na etapie rekrutacji, ponieważ potwierdzają one umiejętności osoby, która stara się o stanowisko związane z elektryką. Jakie rodzaje uprawnień SEP wyróżniamy?

Czym są uprawnienia SEP?

SEP to skrót od nazwy Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Stowarzyszenie zrzesza techników i inżynierów, a także osoby, które kształcą się, aby zdobyć wiedzę z branży. Do najważniejszych zadań SEP należy wsparcie elektryków i monitorowanie ich sytuacji na rynku pracy. Stowarzyszenie Elektryków Polskich przeprowadza też egzaminy i wydaje uprawnienia SEP. Aby uzyskać uprawnienia, należy zapisać się na kurs i zdać egzamin końcowy. Wiedza przekazywana na kursie jest przystosowana do obecnych wymagań i zmian zachodzących na rynku elektryki. Szkolenia SEP organizowane są w całym kraju, więc każdy, kto chce z nich skorzystać, może się zapisać. Uprawnienia SEP są wydawane na 5 lat. Aby je przedłużyć, trzeba ponownie zdać egzamin SEP.

Uprawnienia dzielą się na 3 podstawowe kategorie:

  • Uprawnienia G1 – uprawnienia elektryczne, które muszą posiadać osoby pracujące przy instalacjach i sieciach elektroenergetycznych wytwarzających i zużywających prąd.
  • Uprawnienia G2 – uprawnienia ciepłownicze przeznaczone dla osób zajmujących się monitorowaniem instalacji, urządzeń i sieci cieplnych.
  • Uprawnienia G3 – uprawnienia gazowe, które muszą posiadać osoby pracujące przy eksploatacji i monitorowaniu instalacji i sieci gazowych.

Uprawnienia SEP można zdobyć w dwóch kategoriach – Eksploatacji i Dozoru. Eksploatacja to uprawnienia przyznawane osobom, które zajmują się konserwacją, remontem, montażem i wykonywaniem pomiarów kontrolnych. Z kolei uprawnienia w kategorii Dozór są przeznaczone dla osób, które nadzorują pracę osób zajmujących się eksploatacją. Uprawnienia można zdobyć w jednej lub obu kategoriach.

Uprawnienia elektryczne G1

Uprawnienia elektryczne G1 dotyczą urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają energię elektryczną. Z kursu mogą skorzystać osoby, które chcą wykonywać pracę związaną z eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych. Kurs jest jednodniowy i trwa 4 godziny.

SEP G1 uprawnia m.in. do:

  • urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej niezależnie od wysokości napięcia,
  • sieci, urządzenia i instalacje o napięciu do 1kV i powyżej 1 kV,
  • trakcyjna sieć elektryczna,
  • oświetlenie uliczne,
  • urządzenia elektrotermiczne i do elektrolizy,
  • zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW,
  • aparatura kontrolno-pomiarowa, a także urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń.

Więcej informacje o kursie znajdziesz na stronie https://star.edu.pl/kurs-elektryczny-g1.

Uprawnienia ciepłownicze G2

Uprawnienia ciepłownicze G2 dotyczą instalacji, urządzeń i sieci energetycznych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają ciepło, a także innych urządzeń energetycznych. Kurs jest przeznaczony dla osób, które chcą pracować przy urządzeniach i instalacjach ciepłowniczych. Kurs jest jednodniowy i trwa 4 godziny. Uprawnia między innymi do pracy przy:

  • instalacjach cieplnych,
  • urządzeniach wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych,
  • kotłach wodnych i parowych, a także na paliwo stałe, płynne i gazowe,
  • piecach przemysłowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://star.edu.pl/kurs-cieplowniczy-g2.

Uprawnienia gazowe G3

Uprawnienia gazowe G3 dotyczą obsługi, montażu, konserwacji, remontu i kontroli urządzeń, sieci, a także instalacji gazowych. Z kursu mogę skorzystać wszystkie osoby, które chcą pracować przy urządzeniach, sieciach i instalacjach gazowych. Kurs jest jednodniowy i trwa 4 godziny. SEP G3 uprawnia do:

  • urządzenia do przetwarzania, rozkładania i uzdatniania paliw gazowych,
  • urządzenia przeróbki gazu ziemnego,
  • turbiny gazowe, przemysłowe odbiorniki paliw gazowych, o mocy większej niż 50 kW,
  • urządzenia do magazynowania paliw gazowych,
  • urządzenia do produkcji paliw gazowych i generatory gazu,
  • gazociągi, punkty redukcyjne, stacje gazowe – sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu do 0,5 MPa oraz sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa,
  • urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu do 5 kPa oraz powyżej 5 kPa,
  • aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia sterowania do sieci, instalacji oraz urządzeń.

Szczegóły dotyczące kursu znajdziesz na stronie https://star.edu.pl/kurs-gazowy-g3.

Uprawnienia energetyczne pozwalają uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe, które zwiększają szanse na zdobycie lepszej pracy. Osoby z uprawnieniami SEP mogą bowiem znaleźć pracę w wielu firmach. Jako że kursy odbywają się w wielu miastach i trwają tylko jeden dzień, warto wybrać kurs dostosowany do swoich potrzeb i zdobyć nowe uprawnienia.

Organizator przetwarza dane osobowe m.in. w celu rozpatrzenia wniosku o skorzystanie ze szkolenia, realizacji wszelkich obowiązków ustawowych, zapewnienie bezpieczeństwa transakcji i w celu zrealizowania obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Odbiorcami danych mogą być m.in. dostawcy usług informatycznych czy pocztowych.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok