Najlepszy czas, by iść na ryby

[Artykuł sponsorowany]

7.11.2022, 10:40, akt. 10:41


Najlepszy czas, by iść na ryby
Najlepszy czas, by iść na ryby

Branie ryb jest zależne od wielu czynników, wpływ na nie ma temperatura, pogoda czy też pora roku. Jak wybrać najlepszy czas, by iść na ryby? Z pewnością warto kierować się naszymi celami przy łowieniu. Dla niektórych ważne będzie złowienie, jak największej ilości ryb, a inni po prostu chcą się zrelaksować i wykorzystują wędkarstwo rekreacyjne. Dlatego na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na satysfakcję. Dla części osób częste branie nie będzie najważniejsze, ale z drugiej strony większość z nas nie chce wrócić do domu z pustymi rękami.

O braniu ryb można wiele poczytać na forach wędkarskich i znaleźć sporo różnych opinii. Jednocześnie śmiało, można stwierdzić, że większość doświadczonych wędkarzy, którzy celują w złowienie ryb, zwracają dużą uwagę na czynniki atmosferyczne wpływające na powodzenie połowów.

Cykl dnia

Cykl dobowy życia ryby jest podstawą wędkowania. Zdecydowanie większość gatunków ryb uaktywnia się około dwóch godzin przed wschodem słońca, wychodzi wtedy na żer, a kończy się około godziny po świcie.

Temperatura

Temperatura to ważny czynnik. Jednak warto pamiętać, że w głównej mierze dotyczy on temperatury wody, a nie powietrza. Szybkie zmiany nie wpływają pozytywnie na wędkowanie. Najlepsza temperatura to taka, która przed połowami jest dosyć stała, a dodatkowo nie spada poniżej zera i nie jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza. Dodatkowo w upalne dnie obniża się zawartość tlenu w wodzie, co skutkuje wprawieniem ryb w bezruch i ospałość.

Wiatr

Wiatr także wpływa na żerowanie. Jednak formułki, które używane są przez starsze pokolenia wędkarzy, nie są dość prawdziwe.

„Kiedy wiatr od wschodu wydma, wtedy ryb ni ma."

Wiatr wpływa na życie ryb w zbiorniku wodnym, ale jeśli jest stały, to nie ma dużego znaczenia.  Niesprzyjające są jednak zmiany kierunku wiatru. Oczywiście silny i stały wiatr wytworzy gwałtowne falowanie, które utrudni rybom przebywanie w miejscach płytkich i zmusza do wpłynięcia w zarośla lub nawietrzne brzegi, często trudno dostępne dla wędkarzy.  Warto jednak odnotować, że falowanie pozytywnie wpływa na branie leszczy i innych ryb żerujących przy dnie. Ruch wody odsłania zagrzebane w mule bezkręgowce, czyli wiatr wykonuje pracę za ryby.

Kalendarz brań i żerowania ryb

Poza samymi czynnikami atmosferycznymi warto spojrzeć na wędkowanie z trochę szerszej perspektywy i zasięgnąć informacji, w jakich miesiącach ryby najlepiej biorą. W Internecie znajdziemy wiele kalendarzy, które podpowiedzą nam, jaki miesiąc będzie najlepszy do wędkowania, a w jaki odbywa się tarło. Sklep wędkarski Białystok również oferuje tego typu kalendarze. Oczywiście kalendarze brania ryb są ogólne i nie mają możliwości przewidzenia warunków atmosferycznych, ale są świetną podstawą, która wspomoże przy skutecznym wędkowaniu.

Nasłonecznienie

Silne słońce nie jest sprzyjające dla wędkowania. Ryby po prostu nie przepadają za mocnym światłem, dlatego zachmurzenie będzie czynnikiem, który może zwiększyć obfitość połowu.

Branie ryb zależy od wielu czynników i nigdy nie będziemy mieć idealnej pogody dlatego, jeśli masz ochotę pojechać i pogoda Ci odpowiada, to jedź. Nie przejmuj warunkami się atmosferycznymi czy porą dnia. Oczywiście pomogą Ci przy braniu, ale z drugiej strony brak brania zdecydowanie wpływa na kreatywność i tworzenie nowych wędkarskich rozwiązań.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok