Esperal – czego nie spożywać podczas stosowania wszywki alkoholowej?

[Artykuł sponsorowany]

4.11.2022, 12:53, akt. 13:03


Esperal – czego nie spożywać podczas stosowania wszywki alkoholowej?
Esperal – czego nie spożywać podczas stosowania wszywki alkoholowej?

Wszycie wszywki alkoholowej to mało inwazyjny zabieg z zakresu mikrochirurgii. Polega na podpowięziowej implantacji leku do wnętrza organizmu osoby uzależnionej. W trakcie krótkiej wizyty w placówce zajmującej się leczeniem uzależnień przeprowadza się kwalifikację pacjenta do zabiegu i wszywa Esperal. Wewnątrz organizmu nałogowca chirurg umieszcza jałowe tabletki o nazwie Disulfiram WZF, które zaczynają działać od razu po ich zastosowaniu. Substancja czynna leku (disulfiram) uwalnia się stopniowo do ustroju chorego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie niezwykle istotny jest sposób odżywiania się pacjenta. Esperal wchodzi bowiem w groźne reakcje biochemiczne z etanolem, w związku z czym spożywanie alkoholu jest bezwzględnie zabronione podczas stosowania terapii awersyjnej.

Prawidłowe odżywianie podczas terapii Esperalem polega przede wszystkim na unikaniu produktów zakazanych, których listę pacjent otrzymuje wraz z zaleceniami lekarskimi od specjalisty. Po wszyciu Esperalu należy ponadto prawidłowo dbać o ranę w miejscu wszycia, sprzyjając jej szybszemu gojeniu się i ograniczeniu widoczności późniejszej blizny. Esperal oddziałuje w sposób pośredni na psychikę człowieka uzależnionego. Pozostaje całkowicie obojętny i nieszkodliwy dla organizmu trzeźwego nałogowca. Jeżeli chory zdecyduje się jednak na podjęcie ryzykownej próby przepicia wszywki alkoholowej, musi liczyć się z niebezpiecznymi dla swojego zdrowia konsekwencjami. Strach przed ich wystąpieniem powstrzymuje go długotrwale przed sięganiem po kieliszek w czasie leczenia. By efekty terapeutyczne były stałe i utrzymały się również po zakończeniu stosowania terapii awersyjnej, zaleca się równoczesne włączenie psychoterapii.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Oryginalny Esperal dostępny jest dla pacjentów w aptekach jako Disulfiram WZF, czyli lek wydawany wyłącznie na receptę (zlecenie lekarskie). W związku z tym przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się ze specjalistą, który zweryfikuje istnienie wskazań do wykonania zabiegu oraz wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania. Substancja czynna leku (disulfiram) jest bezpieczna i legalna. Lekarze i pacjenci stosują ją jako farmaceutyczną metodę wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Dostępna jest w formie doustnej (Anticol) oraz podskórnego implantu (Esperal). Druga forma podania wybierana jest przez nałogowców znacznie częściej ze względu na wygodę stosowania i brak konieczności pamiętania o przyjęciu kolejnych dawek leku. Ponadto raz wszyty Esperal działa nieprzerwanie nawet przez rok, wspomagając w sztuczny sposób abstynencję uzależnionego.

Na czym polegają awersyjne metody leczenia alkoholizmu?

Wszywka alkoholowa (Esperal) zaczyna działać od razu po jej umieszczeniu w organizmie człowieka. Disulfiram wchłania się do krwiobiegu i wstępuje w reakcję chemiczną z etanolem, jeżeli ten obecny jest w ustroju. Lek ten, jako środek farmaceutyczny zaliczany jest do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu. Takim mianem określa się bowiem techniki terapeutyczne, których stosowanie wywołuje u człowieka uczucie awersji, niechęci i obawy. Emocje te wynikają z bezwzględnego zakazu spożywania alkoholu etylowego podczas leczenia Esperalem. Już podczas konsultacji medycznej, która poprzedza zabieg w katowickiej specjalistycznej placówce Centrum Medycznym Galmedic, pacjent dowiaduje się, jakie są konsekwencje wszycia Esperalu i zalecenia dotyczące sposobu jego stosowania. Wie, że dostarczenie do organizmu choćby śladowych ilości alkoholu etylowego może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów tzw. reakcji disulfiramowej. To zatrucie organizmu toksynami, powstającymi podczas procesu trawienia etanolu. Disulfiram zaburza jego prawidłowy przebieg, doprowadzając do nadmiernego wzrostu stężenia substancji toksycznych w krwiobiegu nałogowca.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Esperal jest organicznym związkiem chemicznym, blokującym wydzielanie jednego z najważniejszych enzymów wątrobowych w trawieniu alkoholu etylowego. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, która bierze aktywny udział w przekształceniu etanolu w nieszkodliwy dla ustroju kwas octowy. Gdy enzymu tego brakuje w ludzkiej wątrobie, alkohol trawiony jest do postaci aldehydu octowego. Dalszy metabolizm zostaje zaburzony, a w krwiobiegu człowieka kumuluje się toksyczna substancja. Działanie wszywki alkoholowej opiera się zatem na odczuciu strachu, który kieruje nałogowcem podczas stosowania Esperalu. Trzeźwi pacjenci nie odczuwają nieprzyjemnych konsekwencji niestosowania się do zaleceń lekarskich. Jeżeli w jakimkolwiek momencie leczenia choroby alkoholowej sięgną oni po alkohol, mogą odczuć niebezpieczne objawy reakcji disulfiramowej.

Lekarze zwracają uwagę pacjentów, że po podjęciu prób przepicia wszywki alkoholowej może dochodzić do wystąpienia nudności, wymiotów, bólu i zawrotów głowy, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, tachykardii, nadpotliwości, zaburzeń oddychania z dusznością włącznie, nieuzasadnionego lęku, ataków paniki, a nawet halucynacji i omamów. Co więcej, reakcja organizmu jest nagła i występuje zwykle tuż po kontakcie z etanolem podczas leczenia Esperalem. Pierwsze objawy odczuwalne są już po kilkudziesięciu minutach po spożyciu alkoholu, a utrzymywać się mogą nawet przez kilkanaście godzin. Reakcja disulfiramowa może w związku z tym okazać się stanem zagrażającym życiu i zdrowiu pacjenta.

Esperal a picie alkoholu – czego unikać po zabiegu implantacji Esperalu?

Po zabiegu wszycia Esperalu należy unikać alkoholu etylowego w jakiejkolwiek postaci i dawce. Wśród produktów zakazanych do spożywania znajdują się przede wszystkim:

  • napoje wysoko- i niskoprocentowe; 
  • słodycze zawierające alkohol; 
  • ocet; 
  • niektóre sosy; 
  • piwo bezalkoholowe; 
  • syropy na bazie alkoholu; 
  • niektóre leki zawierające alkohol.

Nie należy ponadto używać produktów do codziennej higieny, pielęgnacji ciała oraz mycia powierzchni, w których składzie zawarto etanol. Wśród nich wymienić należy m.in.:

  • płyny do płukania jamy ustnej;
  • perfumy;
  • maści i kremy;
  • środki dezynfekujące;
  • maści;
  • kremy.

Wszystkie przetwory warto zamienić na spożywanie owoców i warzyw sezonowych. Zamiast sosów zaleca się używanie większej ilości przypraw. Wybierając wszystkie produkty codziennego użytku, należy szczególną uwagę zwracać na ich skład. Również udając się do lekarza podczas przeziębienia lub innej choroby należy poinformować go o stosowaniu terapii awersyjnej. W razie konieczności zleci on stosowanie leków niezawierających w swoim składzie alkoholu.

Jak wygląda implantacja wszywki alkoholowej?

Oryginalny lek Esperal dostępny jest nie tylko w aptekach, ale również w wybranych placówkach medycznych, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegu jego implantacji. Samo wszycie leku trwa około 30 minut. Jest bezpieczne i bezbolesne dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Przed zabiegiem lekarz wykonuje pomiar trzeźwości pacjenta i przeprowadza z nim wywiad medyczny. Na podstawie uzyskanych informacji określa optymalną dawkę leku, a następnie przygotowuje pacjenta do wykonania zabiegu. Oczyszcza i dezynfekuje jego skórę, znieczula pobliże pola operacyjnego. Dopiero wówczas może wykonać niewielkie nacięcie na skórze, które zlokalizowane jest zwykle tuż nad pośladkiem. Za pomocą skalpela chirurg dociera do obszaru podpowięziowego, gdzie powstaje specjalna kieszonka. W jej wnętrzu umieszcza wcześniej wyliczoną liczbę tabletek.

Po implantacji leku Esperal natychmiast zaczyna działać. Ponieważ zabieg wiąże się z wykonaniem rany na skórze pacjenta, chirurg musi ją jeszcze zaszyć. Wykorzystuje w tym celu nici chirurgiczne, a powstałe szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Nałogowiec może opuścić placówkę medyczną w dniu zabiegu. Jego stan zdrowia nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Esperal to środek, który zaburza rozkład alkoholu w wątrobie człowieka, prowadząc do zaprzestania sięgania po alkohol jeszcze w okresie przed zabiegiem. By poddać się zaszyciu, należy bowiem przerwać ciąg alkoholowy i pozostawać trzeźwym przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Abstynencja utrzymywana jest przez większość pacjentów przez cały okres działania Esperalu w ich organizmie (8-12 miesięcy). Zależnie od metabolizmu i indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta, wszywka często działa dłużej. Długotrwały brak alkoholu we krwi przyczynia się do powrotu organizmu do równowagi i dobrego poziomu zdrowia psychofizycznego.

Dowiedz się więcej na temat Esperalu w katowickim Centrum Medycznym Galmedic: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Skutki uboczne – kto nie powinien wszywać Esperalu?

Dzięki implantacji Esperalu wielu alkoholików wraca do życia w trzeźwości i uzyskuje możliwość trwania we wstrzemięźliwości. Jednak mimo że zabieg uważany jest za mało inwazyjny, nadal pozostaje chirurgiczną procedurą medyczną, do której wykonania nie każdy może zostać zakwalifikowany. Z pomocą wszycia Esperalu trzeźwość uzyskują osoby, które przerwały ciąg alkoholowy jeszcze przed zabiegiem. Mogą one samodzielnie odstawić substancję odurzającą lub skorzystać ze wsparcia profesjonalistów podczas odtrucia alkoholowego (detoksykacji).

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Esperalu w walce z nałogiem jest pozostawanie pacjenta w stanie upojenia alkoholowego lub po spożyciu alkoholu 24 godziny przed rozpoczęciem terapii. Nie wszywa się wszywki również osobom nadwrażliwym na składniki leku, zmagającym się z ciężkimi chorobami przewlekłymi, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, zatorowością, po próbach samobójczych i epizodach depresyjnych. Wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania wszywki (Esperalu) rozwiewa lekarz podczas konsultacji.























 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok