Wszywka alkoholowa sposobem na alkoholizm? Jak działa terapia awersyjna?

[Artykuł sponsorowany]

13.10.2022, 10:05, akt. 10:09


Wszywka alkoholowa sposobem na alkoholizm? Jak działa terapia awersyjna?
Wszywka alkoholowa sposobem na alkoholizm? Jak działa terapia awersyjna?

Wszywka alkoholowa, czyli Esperal, stanowi najczęściej wybieraną metodę farmakologicznego wspierania leczenia choroby alkoholowej. Sama w sobie nie jest techniką leczniczą, ale w zasadniczy sposób wpływa na zwiększenie motywacji pacjenta do utrzymania abstynencji. To z kolei prowadzi do powstania pozytywnych nawyków dotyczących życia w trzeźwości. Umożliwia ponadto rozpoczęcie pozostałych oddziaływań w zakresie kompleksowej terapii alkoholizmu. Działanie tej metody opiera się na wzbudzeniu u nałogowca strachu, a w konsekwencji awersji do spożywania alkoholu etylowego. Uczucie to pojawia się po zapoznaniu się chorego z mechanizmem działania Esperalu. Podczas jego stosowania należy bowiem zachować bezwzględną wstrzemięźliwość i trwać w trzeźwości. Takie zachowanie, czyli przestrzeganie podstawowych zaleceń lekarskich, zapobiega występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości po połączeniu etanolu i Esperalu.

Ponieważ strach przed spożywaniem alkoholu podczas stosowania Esperalu jest na tyle silny, że motywuje nałogowca nawet do rocznej abstynencji, metoda ta zaliczana jest do grona skutecznych terapii awersyjnych. Oznacza to, że przez swoje działanie wzbudza u chorego niechęć i negatywne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Dla większości osób uzależnionych, zwłaszcza pozostających w długotrwałych ciągach alkoholowych, spożywanie trunków wyskokowych kojarzy się z przyjemnością i jest sposobem na relaks. Po „zaszyciu” ten stan rzeczy zmienia się diametralnie. Już podczas wizyty konsultacyjnej u chirurga pacjenci dowiadują się bowiem, jak działa wszywka alkoholowa. Wypicie alkoholu nawet w najmniejszej ilości po zabiegu może skutkować wystąpieniem nasilonych objawów zatrucia aldehydem octowym. To toksyna, która kumuluje się w organizmie „zaszytego” chorego.

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Mianem wszywki alkoholowej określa się potocznie podskórny implant, wszywany pacjentom wyrażającym zgodę na zastosowanie w terapii ich choroby alkoholowej awersyjnej metody wspomagającej. Substancją czynną leku jest disulfiram. To organiczny związek chemiczny, wywołujący w organizmie człowieka zmiany metaboliczne i chemiczne. Jest blokerem dehydrogenazy aldehydowej, co oznacza, że skutecznie uniemożliwia jej wydzielanie. To z kolei enzym wątrobowy, który bierze czynny udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Gdy w organizmie człowieka go zabraknie, etanol nie może zostać szybko i skutecznie przekształcony do nieszkodliwej postaci metabolicznej. W zamian w krwiobiegu gromadzi się aldehyd octowy.

Ta substancja odpowiedzialna jest za objawy reakcji disulfiramowej. W fizjologicznych warunkach enzym wątrobowy rozkłada etanol do aldehydu octowego, a następnie do kwasu octowego. Bez tej przemiany dochodzi do zatrucia ustroju. Nałogowiec, który podjął próbę przepicia leku, odczuwa objawy podobne do zatrucia alkoholowego, ale o większym nasileniu i wyższym stopniu niebezpieczeństwa. Wszywka staje się wówczas przyczyną złego samopoczucia i pogarszającego się stanu zdrowia. Jeżeli nałogowiec pozostanie bez opieki specjalistów, może grozić mu niebezpieczeństwo. Zaawansowana postać zatrucia aldehydem octowym jest długotrwała, a utrzymujące się objawy mogą przekształcać się w stany zagrożenia życia i zdrowia człowieka.

Oryginalny Esperal – legalność

Wszywka alkoholowa dostępna jest w większości polskich aptek pod nazwą Disulfiram WZF. Lek produkują Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Jest on dopuszczony do obrotu farmaceutycznego, a pacjenci mogą zakupić go wyłącznie na zlecenie lekarza. Przed zastosowaniem Esperalu konieczna jest zatem konsultacja lekarska. Lek dostępny jest również w wybranych placówkach oferujących zabieg implantacji wszywki. Ma postać jałowych tabletek, które wszywa się podskórnie do ciała osoby uzależnionej. Dla trzeźwego nałogowca substancja czynna leku pozostaje całkowicie obojętna. Może być on pewny, że obecność wszywki nie spowoduje wystąpienia u niego żadnych objawów, dopóki nie zdecyduje się on na niezgodne z zaleceniami i skrajnie niebezpieczne próby przepicia leku. Legalność Esperalu nie jest obecnie kwestionowana. To substancja lecznicza, którą wykorzystuje się powszechnie w celach wspomagających leczenie uzależnienia od alkoholu.

Gdzie można bezpiecznie wszyć wszywkę?

Implantacja wszywki alkoholowej zawsze powinna odbywać się w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Wszycie wszywki alkoholowej to zabieg mało inwazyjny, wykonywany w zakresie mikrochirurgii w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Bezpiecznie wszyć wszywkę można zatem wyłącznie pod okiem chirurga, który nie tylko przeprowadza zabieg, ale również kwalifikuje do niego pacjenta. Przed rozpoczęciem „zaszycia” konieczne jest zebranie wywiadu medycznego z pacjentem i ocena istnienia rzeczywistych wskazań do jego wykonania. Jednocześnie podczas konsultacji lekarskiej eliminuje się przeciwwskazania, które mogłyby stanowić przeszkodę w bezpiecznym przeprowadzeniu zabiegu.

Aby ograniczyć ryzyko związane z procedurą medyczną, nie poddaje się jej osób, które znajdują się pod wpływem substancji odurzającej lub są w stanie po spożyciu alkoholu. By zabieg wszycia Esperalu był skuteczny, pacjent musi zachować przynajmniej 24-godzinną wstrzemięźliwość od substancji odurzającej przed jego wykonaniem. Przeciwwskazaniem do zastosowania wszywki alkoholowej jest również nadwrażliwość pacjenta na składniki leku i obecność niektórych schorzeń przewlekłych, zwłaszcza dotyczących układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), nerwowego, choroby metaboliczne (cukrzyca) i zaburzenia psychiczne.

Na czym polega zabieg?

Osobom zainteresowanym usługą, jaką jest wszywka alkoholowa, Kraków zapewnia opiekę specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu lekarz przygotowuje jego skórę i stosuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu implementacja wszywki jest całkowicie bezbolesna i komfortowa. Cały zabieg trwa około 30 minut, a Esperal działa natychmiast po umieszczeniu go wewnątrz ciała pacjenta. W tym celu chirurg wykonuje na jego skórze niewielkie nacięcie skalpelem. Lokalizuje je zazwyczaj tuż nad pośladkiem, by stamtąd dotrzeć do okolicy podpowięziowej mięśnia pośladkowego. Tam wypreparowuje się kieszonkę, w której zagłębieniu umieszcza się wcześniej wyliczoną dawkę jałowych tabletek. Zaszywa się je z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada się jałowy opatrunek.

Implantowany Esperal jest skuteczny przez okres od 8 do 12 miesięcy. Ostatecznie o tym, jak długo działa lek, decydują indywidualne predyspozycje każdego pacjenta oraz zastosowana dawka leku. Jest ona dobierana indywidualnie do jego potrzeb, zgodnie z informacjami pozyskanymi od chorego w czasie wywiadu medycznego.

Ile kosztuje zabieg?

Skuteczność wszywki sprawia, że większość pacjentów postrzega ją jako opłacalną metodę wspomagającą leczenie choroby alkoholowej. Długotrwale powstrzymuje bowiem nałogowców przed piciem alkoholu, a wymaga jednorazowego nakładu finansowego. Zabieg wszycia Esperalu można wykonywać wielokrotnie, ale kolejny z nich należy przeprowadzić dopiero po upływie minimum 8 miesięcy od poprzedniego. Dawki Esperalu nie mogą bowiem skumulować się w organizmie pacjenta, by nie doprowadzić do przedawkowania substancji czynnej.

Cena zabiegu wszycia Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic waha się od 650 do 2100 zł – w zależności od wybranej opcji pakietowej. Zawiera w sobie koszt opieki chirurga, przygotowania pacjenta do zabiegu, jego kwalifikacji i użytych medykamentów (w tym również znieczulenia). Dla chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej, w placówce tej istnieje możliwość skorzystania również z profesjonalnej detoksykacji (najdroższa opcja). Odtrucie alkoholowe pomaga przygotować pacjenta do bezpiecznego poddania się zabiegowi poprzez niwelowanie objawów nieprzyjemnego głodu alkoholowego. To one zwykle uniemożliwiają chorym bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego.

Bezpieczna wszywka alkoholowa – skutki uboczne a efekt terapeutyczny

Esperal to tabletka, której bezpośrednie działanie nie polega na leczeniu alkoholizmu. Pomaga w walce z nałogiem, wzbudzając i utrzymując motywację nałogowca do utrzymania abstynencji i uczestnictwa w innych oddziaływaniach terapeutycznych (zwłaszcza psychoterapii). Zalety wszywki alkoholowej powodują, że sięga po nią coraz większa liczba osób. Pacjenci, którzy decydują się na zabieg, są świadomi swojej decyzji i „zaszywają” się głównie po to, by wzmocnić dotychczasowe efekty terapeutyczne lub rozpocząć swoją drogę do trzeźwości. Wszywka alkoholowa nie powoduje żadnych skutków ubocznych wśród pacjentów stosujących się do zaleceń lekarskich. U trzeźwych osób tuż po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości związane z koniecznością przerwania ciągłości tkanek skórnych, do jakiej dochodzi podczas zabiegu. Ból, tkliwość rany, zaczerwienienie, dyskomfort – to objawy fizjologiczne, które ustępują zwykle po upływie kilku godzin od zakończenia „zaszycia”.

Bloker enzymu dehydrogenazy aldehydowej, jakim jest disulfiram, aktywuje się wyłącznie po kontakcie wszywki z alkoholem. Blokowanie prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu w wątrobie człowieka odczuwalne jest w postaci takich dolegliwości, jak: nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, bóle mięśniowe, drżenia, tachykardia, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pamięci i świadomości. Zależnie od przyjętych dawek alkoholu objawy te mogą być mniej lub bardziej nasilone. Zwykle występują niemal natychmiast po spożyciu etanolu i utrzymują się nawet przez kilka godzin. To zwiększa niebezpieczeństwo nadmiernego wycieńczenia organizmu. Ono z kolei może doprowadzić nawet do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty przytomności czy nagłego zatrzymania krążenia.

Należy zatem pamiętać, że Esperal to środek stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Ponieważ stan pacjenta podczas trwania terapii awersyjnej nie wymaga jego zgłaszania się na wizyty kontrolne, samodzielnie powinien on dbać o własne dobre samopoczucie i jednocześnie jak najwyższą skuteczność podejmowanej terapii. Samodzielne usunięcie wszywki nie jest możliwe. W razie konieczności wykonuje się powtórny zabieg chirurgiczny.























 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok