Ketoza zwiększa produkcję ketonów, ponieważ na skutek spadku poziomu glukozy oraz insuliny we krwi, wątroba stara się wytworzyć odpowiednią ilość energii potrzebnej do pracy organizmu. W związku z tym, że dieta ketogeniczna bazuje na tłuszczach, to organizm wykorzystuje do tego tłuszcze, rozkładając je na ciała ketonowe.
Pomiar poziomu ketonów jest niezwykle istotny w diecie ketogenicznej. Szczególnie w przypadku osób początkujących oraz zmieniających swój keto jadłospis. Jest to aspekt, który należy mieć pod kontrolą, aby mieć pewność, że dieta przebiega odpowiednio.
Wśród trzech najpopularniejszych sposobów na zmierzenie poziomu ketonów wymienić można badania krwi, moczu oraz wydychanego powietrza.
Najlepszym sposobem na pomiar poziomu ketonów, jest badanie krwi. Niestety sprawdzenie poziomu kwasu 3-hydroksymasłowego (BHB) nie należy do najtańszych.
Aby sprawdzić poziom ketonów we krwi konieczny jest do tego odpowiedni sprzęt. Urządzenie to określane jest jako ketometr. Jednak wiele osób wykorzystuje do tego też odpowiedni glukometr.
Badanie w tym przypadku przypomina pomiar poziomu glukozy. Przed badaniem konieczne jest umycie rąk oraz umieszczenie sterylnej igły w urządzeniu. Igłą należy nakłuć opuszek palca i na pasku testowym umieścić kropelkę krwi.
Pomiar poziomu ciał ketonowych w moczu jest jedną z najpopularniejszych metod badania. Jest stosunkowo tani oraz mało inwazyjny. Jednak niestety jest też zdecydowanie mniej miarodajny niż badania poziomu ketonów z krwi czy wydychanego powietrza. Związane jest to z faktem, że badając mocz, mierzymy ciała ketonowe, które są z organizmu wydalane, a nie te, które się w nim znajdują.
Ponadto na poziom ketonów w moczu wpływ może mieć wiele czynników, które zaburzają wynik testu. Już nawet niewielkie odwodnienie wpłynie na wynik badania.
Do wykonania badania poziomu ketonów w moczu konieczne są odpowiednie paski. Można je kupić w większości aptek, ponieważ często stosowane są przez osoby chore na cukrzycę. Samo badanie jest łatwe w wykonaniu i przypomina test ciążowy.
Poziom ciał ketonowych w moczu najlepiej mierzyć rano, gdy ich stężenie jest najwyższe. Paski można stosować na dwa sposoby:
Wynik analizy dostępny jest już po ok. 15 sekundach. O obecności ciał ketonowych w moczu świadczy zmieniający się kolor paska. Gdy pasek uzyska kolor głęboko fioletowy, to w moczu znajduje się znaczna ilość ketonów.
Mimo że sposób ten jest miarodajny, to badania ketonów w wydychanym powietrzy nie jest popularne. Przede wszystkim ze względu na słabą dostępność sprzętu oraz koszt. Badania pokazują też, że pomiar może być zakłócany przez inne czynniki.
Do pomiaru ketonów w wydychanym powietrzu wykorzystywany jest tzw. analizator oddechu acetonowego. Urządzenie to nie jest zbyt popularne w Polsce, w związku z tym jego zakup możliwy jest często wyłącznie przez internet. A całkowity koszt takiego analizatora dobrej jakości może sięgać nawet kilkuset złotych.
Pomiar zawartości ketonów w wydychanym powietrzu przypomina badanie za pomocą alkomatu. Analizator oddechu acetonowego wyposażony jest w wymienne ustniki, które przykłada się do ust i dmucha w urządzenie przez kilka sekund. Po chwili na wyświetlaczu powinien pojawić się wynik.
Pomiar poziomu ketonów to doskonały sposób na sprawdzenie, czy dieta ketogeniczna i Twój keto jadłospis oddziałują na organizm w odpowiedni sposób. Pomiar taki pokaże przede wszystkim czy jesteś już w ketozie oraz jak jest ona zaawansowana.
Pomiar poziomu ciał ketonowych najlepiej wykonywać regularnie, może to być nawet kilka razy dziennie. Stała kontrola ketonów pomoże Ci sprawdzić, czy Twój keto jadłospis działa oraz, czy Twój organizm nie wchodzi w tzw. ketozę głodową. Jest to stan, który może być niebezpieczny dla zdrowia i charakteryzuje się wynikiem z badań krwi przekraczającym 3,0 mmol/L.
Biorąc pod uwagę głębokość, ketoza może być:
Źródło:
https://dieta-ketogeniczna.com/