Trening siłowy często kojarzy się z podnoszeniem ogromnych sztang. Tak naprawdę jednak to zestaw ćwiczeń mających na celu stopniowe obciążanie mięśni. Chcesz ćwiczyć siłowo, ale nie wiesz jak zacząć? Sprawdź, w jaki sposób się przygotować.
Ćwiczenia w domu stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Stało się tak za pośrednictwem instruktorów fitness promujących swoje treningi w Internecie. O wiele łatwiejsze wydaje się rozłożenie maty przed telewizorem niż zebranie się do klubu fitness. Nie każdy jednak jest zwolennikiem ćwiczeń aerobowych. Szczególnie panowie, którzy zdecydowanie bardziej wolą dźwigać przysłowiowe ciężary. Coraz częściej mówi się, że treningi siłowe są o wiele skuteczniejsze w walce z tłuszczem.
Przygotowanie do treningu
Ćwiczenia w domu są niewątpliwie bardzo wygodnym rozwiązaniem. Niestety ich dużym minusem jest fakt, że nie mam w pobliżu kogoś, kto na czas skoryguje potencjalne błędy w trakcie ich wykonywania. Dlatego przed rozpoczęciem treningów należy odpowiednio się do nich przygotować.
Podstawą treningu w domu jest takie dobranie ćwiczeń, które nie będą narażały nas na urazy lub kontuzje. Jeżeli przerwa od aktywności fizycznej była długa, warto zacząć od lżejszej gimnastyki. Uwaga powinna być skupiona na poprawnie wykonywanej technice, zamiast na ilości powtórzeń danego ćwiczenia. Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz suplementach wspomagających organizm. Jednym z lepszych specyfików jest HMB, które można znaleźć na stronie https://www.trec.pl/odzywki-i-suplementy/hmb/.
Full Body Workout – najlepszy na początek
Osobom rozpoczynającym przygodę z treningiem siłowym polecany jest Full Body Workout. To rodzaj treningu, który angażuje w jednym ćwiczeniu kilka partii mięśniowych. Ćwiczenia te określa się jako wielostawowe. Przykładowe ćwiczenia to:
- martwy ciąg,
- przysiady z obciążeniem,
- podciąganie na drążku,
- wiosłowanie.
Wszechstronność tego treningu pozwala na zrównoważony rozwój organizmu oraz przegotowanie go na dużo większe wyzwania. Ogranicza on również ryzyko powstania kontuzji wynikających z przetrenowania. W trakcie Full Body Workout ćwiczący skupiony jest na oddechu oraz prawidłowym napinaniu mięśni. Dzięki temu wyrabiane są prawidłowe nawyki wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Stopniowe zwiększanie obciążenia
W grupie ćwiczeń siłowych znajdują się te, które wykorzystują ciężar ciała, a także ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem. Te drugie warto wprowadzać wtedy, gdy ćwiczenia z ciężarem własnego ciała stają się coraz łatwiejsze. Trening wykonywany w domu może nieco ograniczyć możliwość wyboru sprzętu, jednak na początek nie potrzeba zbyt wiele.
Żeby nie przeforsować organizmu, należy zacząć od małych obciążeń takich jak hantelki lub gumy oporowe. Posiadają szeroki zakres wagowy lub stopień poru (w przypadku gum). Innym narzędziem, używanym do treningu siłowego jest kettlebell. To specyficzny rodzaj hantla, przypominający swoim kształtem czajnik. Jest idealny jako wzmocnienie treningu typu Full Body Workout.