Gdzie można pracować po kursie KPP? Oto najciekawsze ścieżki kariery

[Artykuł sponsorowany]

23.08.2021, 12:50, akt. 12:50


Gdzie można pracować po kursie KPP? Oto najciekawsze ścieżki kariery
Gdzie można pracować po kursie KPP? Oto najciekawsze ścieżki kariery

Żyjemy w czasach, kiedy zwiększanie kompetencji zawodowych pracowników to już nie tylko opcja, ale wręcz obowiązek. Osoby, które kładą duży nacisk na rozwój swojej kariery, mogą liczyć na ciekawsze oferty pracy, a także na podwyżki. Jaki kurs warto ukończyć? Ze względu na wzrost znaczenia usług medycznych, na pewno warto pomyśleć o kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co trzeba o nim wiedzieć?

 

Bezpieczeństwo — kluczowy obszar, który zapewni ciągłość działania w firmie

 

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele działalności gospodarczych do szerszego spojrzenia na kwestię bezpieczeństwa. W firmach w całej Polsce pojawiły się obowiązkowe płyny do dezynfekcji rąk, a także maseczki, które wciąż są nieodłącznym elementem naszej codzienności.

Nie można jednak patrzeć na bezpieczeństwo tylko w wymiarze COVID-19 i kolejnych fal zachorowań. To kluczowy obszar, który — jeśli nie będzie traktowany z należytą powagą — może wstrzymać funkcjonowanie nawet świetnie działającej firmy.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w całym 2020 roku zgłoszono 62 740 wypadków w miejscu pracy. Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim, śląskim, opolskim oraz wielkopolskim.

Warto też zauważyć, że — zgodnie z danymi GUS — nie istnieją segmenty rynku, gdzie nie zdarzył się ani jeden wypadek. Oczywiście, są rodzaje działalności narażone w nieco większym stopniu (na przykład górnictwo, przetwórstwo przemysłowe czy budownictwo), jednak profesjonalny kurs KPP może przydać się zawsze, bez względu na to, gdzie pracujemy.

Kto może udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy?

 

Każda osoba, która ukończyła kurs KPP, jaki organizuje na przykład Centrum Ratownictwa. Warto zaznaczyć, że zakres szkolenia jest bardzo precyzyjnie określony przez Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2008 roku.

To właśnie ten akt prawny zapewnia, że program szkolenia jest bardzo rozbudowany, a jednostki prowadzące kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy nie mogą go w dużym stopniu modyfikować. W Centrum Ratownictwa całe szkolenie trwa aż 66 godzin, z czego 25 przeznaczono na teorię, a 41 na zajęcia praktyczne.

Co daje kurs KPP? Przede wszystkim tytuł ratownika, który jest najwyższym możliwym stopniem, jaki może zdobyć osoba, która zawodowo nie jest związana z sektorem usług medycznych. Uzyskany stopień jest ważny przez trzy lata. Po tym czasie trzeba przejść przez proces recertyfikacji.

W jakich sektorach rynku przyda się kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

 

Jeszcze kilka lat temu można było wskazać zwłaszcza na pracę w służbach mundurowych: w Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i szeregu innych instytucji budżetowych. Od kilku lat kursy KPP wciąż zyskują na znaczeniu w firmach prywatnych.

Nie brakuje przedsiębiorców, którzy tworzą w swoich firmach zakładowe zespoły pierwszej pomocy przedmedycznej, których głównym celem jest ustabilizowanie osoby poszkodowanej w wypadku do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego.

Warto jednak spojrzeć na KPP nieco szerzej. Umiejętności, jakie nabędziemy w trakcie szkolenia, nie znikną po godzinach pracy. Kto wie, być może to właśnie dzięki nim będziemy w stanie szybko udzielić pomocy bliskiej nam osobie, która złamie nogę podczas wakacyjnej wycieczki? Podobne sytuacje można mnożyć.

Gdyby zadać pytanie o to, kto może zrobić kurs KPP, to odpowiedź będzie bardzo prosta: każdy, komu zależy na bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i rodziny czy kolegów i koleżanek z pracy.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok