Jak wybór dzielnicy wpływa na cenę mieszkania w Białymstoku?

[Artykuł sponsorowany]

19.08.2021, 12:24, akt. 12:27


Jak wybór dzielnicy wpływa na cenę mieszkania w Białymstoku?
Jak wybór dzielnicy wpływa na cenę mieszkania w Białymstoku?

Ile można wydać na mieszkanie w Białymstoku chcąc zainwestować naprawdę duże pieniądze? Co oznacza określenie "tanio sprzedam" w stolicy Podlasia? Na te i więcej pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!


Kupno mieszkania w Białymstoku - co warto wiedzieć?

Białystok to miasto, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób inwestujących na rynku nieruchomości. Co prawda próżno porównywać lokalny rynek do stolicy czy Krakowa, jednak bez wątpienia zasługuje on na uwagę. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkań w Białymstoku wynosi ok. 4-6 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co w zestawieniu z horrendalnymi kwotami, jakie płacą Warszawiacy (średnio 13 tysięcy złotych za metr!) wydaje się naprawdę niewygórowaną kwotą. Co więcej, standard mieszkań oddawanych w Białymstoku nie odbiega znacząco od warszawskiego.

Najwyższe stawki za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Białymstoku otrzymują oczywiście deweloperzy. Zgodnie z oficjalnymi statystykami, wszystkie najdroższe mieszkania sprzedawane w tym mieście, były lokalami z pierwszej ręki, kupowanymi bezpośrednio od inwestora.

Które dzielnice są najdroższe w Białymstoku?

Planując zakup mieszkania w Białymstoku należy wiedzieć, że rekordy popularności i prestiżu bija takie inwestycje jak np. Młynowa 44, Apartamenty Tysiąclecia II i Fabryczna Śródmieście. Tutaj niektórzy kupujący byli gotowi zapłacić ponad 0,5 miliona złotych, jednak za mieszkania duże - o powierzchni zbliżonej lub większej niż 100 metrów kwadratowych. Białostoczczanie stawiają na prestiż, bezpieczeństwo i wygody. A te bez wątpienia związane są z najbardziej prominentnymi inwestycjami deweloperskimi w tym regionie.

Jest to ciekawe spostrzeżenie w kontekście rynku nieruchomości w Białymstoku, ponieważ statystyki wykazują, że najlepiej sprzedają się tutaj lokale mieszkalne duże i nowe. Tymczasem w innych miastach o podobnej wielkości, jak Suwałki czy Legnica, tendencja jest raczej odwrotna - niewielkie metraże i rynek wtórny cieszą się największym powodzeniem.

Ta informacja jest ważna z punktu widzenia inwestora - jeśli chcemy ulokować środki w rozsądny i przyszłościowy sposób, rynek białostocki jest nietypowym, a na pewno opłacalnym biznesem.

Dom zamiast mieszkania

Inwestując na rynku nieruchomości - również w Białymstoku - dobrze jest mieć na uwadze, że pandemia odmieniła oczekiwania potencjalnych nabywców. I tak, jeśli do wyboru jest mieszkanie a dom w podobnej cenie, doświadczenia lockdownów przechyliły szalę na korzyść domów. Chociaż rynek wynajmu domów od lat jest znacznie mniej rozwinięty niż wynajem mieszkań, zakup domu to dobry sposób na lokatę środków, jeśli planujemy odsprzedaż. Jak w większości prężnie rozwijających się miast, także w Białymstoku grunty na których stoją domy, są niekiedy znacznie więcej warte od samych nieruchomości. Przeprowadzenie remontu i odpowiednia inwestycja w tzw. home staging przedsiębiorczej osobie może przynieść krociowe zyski - do tego jednak wymagana jest "smykałka" do obrotu nieruchomościami i dobra znajomość oczekiwań nabywców. Dlatego dobrym partnerem przy tego typu biznesach są doświadczeni i licencjonowani agenci nieruchomości, którzy z chęcią służą radą jak zadbać o nieruchomość, aby następnie sprzedać ją z kilkudziesięcio procentowym zyskiem.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok