Radio Białystok | Magazyny | Masz Prawo | Praca zdalna i szczepienia przeciwko COVID-19 a Kodeks pracy
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Coraz więcej osób podlega szczepieniom przeciw COVID-19. Rejestracja kolejnych grup zawodowych oraz kolejnych roczników sprawia, że termin szczepienia może wypadać w czasie godzin pracy. Czy w sytuacji, kiedy został on wyznaczony w czasie pracy, pracodawca musi nam dać wolne, czy trzeba skorzystać z urlopu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz chorób wenerycznych. Szczepienia przeciwko COVID-19 nie są objęte tym przepisem z uwagi na to, że są dobrowolne. Żaden przepis prawa aktualnie nie jest podstawą do tego, aby pracodawca mógł żądać od pracownika zaszczepienia się przeciw COVID-19.
W audycji też o pracy zdalnej, która w większości firm stała się normalnością. Czy aktualnie jest uregulowana w Kodeksie pracy? Czy telepraca jest tym samym co praca zdalna? Na jakie dodatkowe świadczenia mogą liczyć pracownicy pracujący w domu?
Gość Doroty Niebrzydowskiej:
- Beata Kalinowska - z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
Czy sztuczna inteligencja zaczyna bez naszej zgody budować nasz świat, czy mamy już jakieś prawne ramy, które trzymają ją w ryzach?
W audycji Masz Prawo rozmawiamy o tym, czy umowa o pracę zawsze jest najlepszą formą zatrudnia.
Kto i jak może skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu PIT? Między innymi o tym w audycji "Masz Prawo".
Mówi się o nich, że są oczami i uszami sądu. To kuratorzy sądowi. Na czym właściwie polega ich praca, czy każdy z nas może mieć z nimi styczność, z jakimi sprawami można się do nich zwrócić?
Sankcja darmowego kredytu jest pojęciem, które elektryzuje posiadaczy kredytów konsumpcyjnych. W tej audycji Masz Prawo spojrzymy na tę instytucję z punku widzenia prawa i zmian, jakie w nim zaszły.
Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. Jak co roku to czas wzmożonej kampanii informacyjnej, dotyczącej najważniejszych zasad podatkowych, prowadzonej przez podlaską KAS.
Wstawiamy do internetu coraz więcej zdjęć naszego autorstwa. Umieszczamy je na naszych profilach w mediach społecznościowych, wstawiamy do prezentacji. Czy zawsze możemy wykorzystać takie zdjęcia? Czy są wyjątki?
Hejt - mowa nienawiści - zjawisko groźne i niestety coraz bardziej powszechne, bo spotykamy się z nim nie tylko bezpośrednio, ale też w Internecie, gdzie korzystając z anonimowości te hamulce są mniejsze i obelgi przychodzą dużo łatwiej.
Instytucja sygnalisty wzbudza ostatnio spore zainteresowanie. Zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz